Je možné dodržovat etiketu a přitom se chovat neeticky, stejně jako se chovat eticky a nedodržovat etiketu. Tyto dva pojmy nejsou přímo propojené, i když se nevylučují. Každý se týká jiné oblasti. Někdy může být matoucí, že tato slova znějí podobně, což vede k jejich záměně.
Co se týče inflace, mezd a etiky, váš text není moc srozumitelný, přinejmenším v jeho aktuální formulaci.
Majitelé podniků se především řídí svými náklady, což ovlivňuje jejich rozhodování. Představte si dvě restaurace ve stejném městě na jednom náměstí, s identickou nabídkou, cenami, personálem a atraktivní polohou pro hosty. Host nerozezná rozdíl, protože kvalita servisu, jídla, interiéru a cen je stejná. Co se liší, jsou majitelé a nájemné prostor. Jeden majitel platí 30 000 Kč za pronájem, zatímco druhý platí 200 000 Kč. Tento rozdíl v nájmu, o kterém hosté a pravděpodobně ani personál neví, může způsobit, že první majitel ušetří více než dva miliony ročně. To s etiketou nesouvisí, ale s etikou už může... Na druhou stranu měl by zlevnit nebo přidat personálu, který má stejné mzdy jako konkurent, či udělat něco jiného? Toť otázka... Pokud si nechá vše pro sebe, je to nemorální, neetické?! Kdo je ten, kdo to určí? Rozhoduje většinou trh...
Co z toho plyne? Neměli bychom soudit, pokud neznáme všechny okolnosti. A pokud majitel podniku zvýší ceny kvůli rostoucím nákladům, neznamená to, že je neslušný, i když si někteří lidé tuto změnu nemohou dovolit. Podobně není firma Rolls Royce neslušná jen proto, že si její vozy nemůže dovolit 95 % lidí."
Z hlediska závěru Vašeho textu bych jen konstatoval , že R-R auto je předmět tzv.ekonomicky zbytný, kdežto jídlo nikoliv. Samozřejmě se ale nemusí konzumovat v luxusní předražené restauraci, to je jasné. Že o všem rozhoduje "neviditelná ruka" trhu, je bohužel taky pravda. Na neetické chování restauratérů či korporátů provozující sítě spotřebního zboží včetně potravin je jistě nejlepší jejich produkty přestat kupovat či navštěvovat esteticky dokonalá restaurační zařízení.
Jíst ovšem člověk musí, nemusí ovšem navštěvovat místa, v nichž se majitel znepokojuje nad tím, že návštěvníci nechodí a nedojde mu to, proč...
Dobře obecněji je jistě možné psát, ale z vašeho původního komentáře a vlastně i teď z vašeho vysvětlujícího, to vypadá, že tam „kradou“ nebo že tam mají ceny, které odporují dobrým mravům, ale o tom v článku není ani písmeno...
On se pouze vyhrazuje proti tomu - ne zrovna diplomaticky, že jsou restaurace a tudíž je očekáváno, že lidé budou"přiměřeně"konzumovat k místu, které navštívili, tudíž restauraci.
PS: Omlouvám se, ale říci, že cena 290 Kč za vámi zmíněné věci bez dalšího kontextu, že je neetická, je nešťastné...
Proč si to myslím? Protože třeba cena použitých surovin na ten chlebíček může být tak odlišná, že použít slovo „obecněji“ by nebylo zdaleka dostatečné... A to jsme jenom u jedné věci... Ceny energií (i ty se mohou výrazně lišit, ale do ceny se započítat musí), nájem místa (většinou jedna z nejvyšších položek a hlavně těch, do kterých nikdo nevidí!), kolik personálu je třeba (někde dělá jeden kuchař či číšník vše, jinde to dělá více lidí, protože vědí proč, ale to stojí peníze, které zaplatí host, ale on o tom ví a má na výběr!), v jakém prostředí to prodáváte atd., takže nakonec vás to samé může stát třeba půl milionu či víc, protože horní hranice není! Jestli to někdo koupí? Možná, ale to není starost hosta či někoho jiného, ale pouze toho, kdo nese kůži na trh! Je to neetické? Ne. Proč? Protože vás nikdo, nikdo nenutí, abyste si to objednal! Nemravné by bylo, kdybyste dostal něco jiného, než jste si objednal, tj. jiné suroviny, jinou gramáž, či by to nebylo dobře tepelně či jinak nedostatečně upravené... Takže tak k té etice – etiketa je něco jiného...
Obávám se , že tyto 2 pojmy úplně odlišné nejsou. Dle mého názoru se lidé chovající neeticky, etiketu jen dovedně předstírají. Četl jsem Aristotelovu Etiku, tak se v tom jakž-takž orientuji...Samozřejmě úroveń služeb má řadu pater, ale v každém takovém poschodí, by se vždy měla brát v úvahu průměrná inflace, která neustále stoupá.
Neroste-li výše mezd a naopak rostou extrémně náklady všude myslitelně, tak slušný majitel jakéhokoliv podniku má několik možností: podnik zavřít, podnik přizpůsobit cenovým možnostem zákazníků, anebo našroubovat ceny tak, aby "odřel" zákazníka co nejvíc. A právě v rámci tohoto 3.případu nasadí co nejdůsledněji prováděnou etiketu - v tomto případě tedy dokonalé stolování, interiéry a chování personálu včetně. Dokonalý servis a nabídku konzumace za naprosto přemrštěnou cenu pak je "etiketou" nikoliv etiketou.
Omlouvám se, ale mohl byste prosím upřesnit, z čeho usuzujete, že se tam zjevně okrádá? Pokud ano, což jsem v článku nepostřehl, nikdo nejsme dokonalý, jak etiketa souvisí s krádežemi?
Reagoval jsem - přiznávám - poněkud obecněji. Každý je ochoten zaplatit za stravu tolik, kolik uzná za vhodné, to je samozřejmé. Myslím si ale ,že extrémně předražená jídla, která se objevují stále častěji, nemají co do činění s dobrými mravy. A etiketa - alespoň dle mého názoru - souvisí s dobrými mravy. Jestliže např.chlebíček stojí 80,- Kč, pivo 90,-a polévka 120,- /pracuji s cenami v různých druzích podniků/, tak výslednou cenu 290,-Kč považuji za neetickou a též odporující etiketě. Etiketa totiž předpokládá vzájemnou vstřícnost hostitele i hosta.
Bez boje obsadilo SSSR Polsko? Jak vysvětlíte tolik padlých a pohřešovaných vojáků SSSR. To samé u Slovenského šťátu. Lžete záměrně nebo je to je neznalost?
Pane Elble, napište mi , prosím, zdroj, odkud čerpáte tyto informace. Pracuji v oboru historie 40 let, tak by mě zajímalo, jak přesně máte tato fakta "ozdrojovaná". Pokud čerpáte z dobového tisku, prosím napište mi weby , na kterých se tyto informace vyskytují. Uveďte konkrétní fakta a místa bojových střetnutí polské a Rudé armády v oblasti východně od řeky Bug, taky by mě zajímalo přesnější určení slovenských jednotek operujících v Polsku v roce 1939 a o jaké šlo konkrétně vojenské operace.
Za poskytnuté informace děkuji předem a prosím o laskavost, zanechte v . dejme tomu - odborné diskusi osobních impertinencí.
A právě proto jsou rady výživových poradců v podstatě na nic. Výživový poradce je de fakto podnikatel, pracovní dobu si tedy může určovat podle sebe, jak mu vyhovuje. Zcela určitě nevstává do práce za kuropění. To se jim to pak doma snídá, když vstávají třeba v 8 a celou hodinku mají na koupelnu a snídani. Za sebe můžu říct, že když jsem vstávala do práce na šestou, tedy v práci jsem musela být v 6, takže jsem vstávala v 5, ráno po probuzení jsem neměla na jídlo ani pomyšlení, jen silnou kávu, aby mně probrala a mohla jsem pádit 5 km na kole do práce. V práci jsem teprve svačila až po 9. hodině, kdy už žaludek začal brát jídlo. A vůbec, ať si výživoví poradci snídají, co uznají za vhodné, já si budu snídat (a teď v důchodu snídám) co uznám za vhodné já sama a co si můj žaludek žádá a co mi mé trávení dovolí, a to je bílá káva (turek s mlékem) k tomu houska s máslem a domácím džemem. Je přece lékaři doporučováno doplnit po nočním spánku do organismu sacharidy.
Přesně tak.
Ruská federace je nástupnickým státem SSSR. Polsko napadly tři státy. Německo, Slovensko a SSSR. Fakta vám nevoní?
SSSR v roce 1939 Polsku nevyhlásilo válku. Na základě tajného dodatku ve smlouvě Molotov-Ribbentrop obsadilo bez boje východní část Polska. Co se týče Slovenského štátu , ten byl spojencem Německa a rozhodně části Polska neobsazoval. Souhlasím s tím, že slovenské jednotky např. bojovaly od roku 1941 s Němci na východní frontě. Stalinovi šlo hlavně o to, aby co nejdéle oddálil válku s Hitlerem -to je jasný bolševický pragmatismus.
2
Sledujících
0
Sleduje
2
Sledujících
0
Sleduje
Pro většinu lidí zůstane Karel Kryl velkým umělcem, i když malý vzrůstem...
Kolik máme osobitějších písničkářů s obrovskou obrazotvorností a sugestivním podáním každé slova...