Napřed přišel celkem nevinný zákaz prodeje klasických žárovek.
Václav Klaus tehdy namítal, že nové úsporné žárovky (tehdy to nebyly ještě LED) by si měly místo na trhu vydobýt svou užitnou hodnotou a náklady na provoz a nikoliv zákazem prodeje klasických žárovek.
Jedna starší paní napsala, že svítí hlavně v podzimním a zimním období a když její žárovka vyrobí mimo světla i teplo, tak jí to vůbec nevadí.
Pak se rožšířily i LED žárovky, mnohé z nich kvalitní a s dlouhou životností. A startující skoro okamžitě. Staly se oblíbenými.
Trh se však nedal a místo klasických žárovek začal nabízet "tepelné koule". Zájem o ně je však minimální.
Takže rozvoj technologií opravdu vytlačil klasické žárovky a dal za pravdu prof. Klausovi.
Pak EU donutila výrobce snížit příkon vysavačů. Proč ne, pokud ty s nižší spotřebou odvedou stejnou práci, jako ty původní. To nech posoudí každý sám.
Dnes tu máme "přidratovaná" víčka na PET lahvích, na které bude uvalena záloha. Takže obsah podraží. Nikoliv jen o 4 Kč, ale prodejci si příhodí i náklady na činnost spojenou s výkupem PET lahví, jejich skladovaním a převozem někam do třídírny odpadu. Nesmím zapomenout ani na kvalitní vedení evidence a účetnictví s tímto spojené. Pokud budou obchodníci smět vykoupené PET lahve lisovat, tak asi by nebyl problém slisovat každý den třeba i 1000 neexistujících PET lahví v každém větším supermarketu. Pokud bude na každé PET lahvi unikátní (jednoznačný) kód, tak se z ní stane cenina a výkupna bude muset být neustále na síti on line, aby nevykoupila stejnou PET lahev, neboť tato již byla dříve vrácena u sousedů.
"Problematické je i to, že způsob valorizace pomáhal výrazně více vysokopříjmovým důchodcům než těm nízkopříjmovým."
Dobrá. Vykašleme se na zásluhovost. Nemám s tím problém.
Ale odvádějme na důchody tedy všichni stejně a berme důchody "od státu, který tvoříme my" všichni téměř stejné a docela nízké.Téměř stejné uvádím proto, že někdo pracuje a odvádí prostředky na důchod třeba 35 let, jiný skoro 50 let. To by bylo pokřivení velmi velké.
Co již ovlivnit nejde je to, že někdo se důchodu ani nedožije, jiný oslaví jednou třeba 100 let. Možná i proto se to někdy nazývá důchodové pojištění.
Co si kdo na důchod ušetří sám a libovolnou formou, která mu nejvíce vyhovuje, bude každého individuální problém.
Nevím, zda většina jejích příjmů pochází z darů, či si fakturuje za svou účast na různých rautech, kde je vítanou ozdobou multimilionářů a miliardářů, případně rýžuje z všude přítomné reklamy. Pokud řádně zaplatí z příjmů daně, není co řešit. Popřejme této celebritě dostatek výnosných pracovních příležitostí a ať je celebritou co nejdéle. Byť za vodou již jistě je a může mít vyděláno na 3 životy dopředu. Její činnost vykazuje nadprůměrnou přidanou hodnotu a vysokou efektivitu. To je právě to, co naší zemi, jako celku moc chybí a na německé příjmy dosáhnou zatím především vysocí politici a jejich kamarádi. Případně některé jejich asistentky.
Čím více takových celebrit bude naše země mít, tím lépe. Milují luxus a to je příležitost třeba pro architekty, stavební firmy, vizážisty, zahradníky i zedníky a jejich přidavače. Pokud ovšem neinvestuje především v luxusních zahraničních destinacích. Ale všichni jsme přece hrdí euroobčané.
Tato země nemá šanci. Nůžky se přespříliš rozevírají. Mimořádná odměna by měla náležet za mimořádný výkon nad rámec běžných povinností. Existuje tolik mimořádnách výkonů? Jaký je jejich pozitivní dopad na fungování obcí? A to se ještě jistě nepíše o zlatých padácích, nadstandardních příspěvcích nejen na penzijní připojištění ..... Řadovému úředníkovi, na jehož bedrech agendy stojí, se přidá +1400 Kč měsíčně od roku 2025.
Ale i tak se na to jde z opačného konce. První by měla být zaplacena soukromá sféra a z jejích daní teprve ta sféra nevýrobní. A měl byplatit zákaz deficitního hospodaření. S výjímkou živelních pohrom typu povodně, covid, .... Pokud soukromá firma nesplácí své závazky, krachuje. Ve veřejném sektoru se nic podobného neděje.
Asi teprve musíme dopadnout "na hubu". Již se tolik nedivím teorii o německých platech, jak hovořil pan premiér. Pan Jurečka asi omylem hovořil o mzdách. Ale i ty budou třeba v polostátním ČEZu asi slušné.
Všichni mají málo a snaží se vyrýžovat jak je to jen možné. V posledních dnech informace o zdražení svozu komunálního odpadu (u nás) o +50 procent, podraží vodné a stočné, již "funguje" nárůst cen veřejné dopravy, nyní OSA a to i zpětně. Připlatím si i za energie, byť je toto zdražení vydáváno za neutrální nebo dokonce za zlevnění. Úžasné, co vše se nacpe ve volbním roce do inflace pod 3%. A to mnoho podobných "překvapení" teprve vyplave. Hlavně zdraví a optimismus.
Není důležitá délka rozhodování, na to koneckonců má vysoce kvalifikované poradce. Důležitý je výsledek. A ten je konzistentní s jeho dosavadní praxí. Na druhou stranu by byl snadno přehlasován. Zajímavý je ale ten "taneček" kolem. Co je jeho cílem? Předstíraná pečlivost a starostlivost?
Je to jako třeba v hokeji. Historie se neptá, zda ten který tým "utrpěl" vítězství. Počítá se jen vítězství nebo porážka.
Pokud s tímto postupem voliči (=daňoví poplatníci) z Prahy souhlasí, není co řešit. Oni sice nevolí pana ředitele, ale politiky, kteří ředitele jmenují a jak to tak vypadá, s jeho prací jsou spokojeni. Protože tento má podporu a zastání i u pana primátora.
Asi to tak je správně, má to tak být. Snad jen někteří novináři hledají rádo by senzaci, která se ale nekoná.
Chce to jen trochu nadhledu a méně hledat malichernosti. A více zápalu pro rozkvět nádherné Prahy, kterou nám dávní předkové zanechali a kterou obdivuje celý svět.
4
Sledujících
0
Sleduje
4
Sledujících
0
Sleduje
Přesně tak. Německé platy jsou sice již na dosah (hlavně u vyšších politiků, manažerů státních organizací, členů správních a dozorčích rad, TOP úředníků i mnohých jejich asistentek), ale mzdy nikoliv. A jak vidno z tržního chování podstatné části občanů, nejsou ani potřebné a asi ani žádoucí.
Něměli bychom však dopouštět takové řady při vstupu, jako když kdy jeden obchodní řetězec organizoval výprodej spotřebního zboží. Připomíná to minulý režim. Vždyť navíc toto vše můžeme obvykle zakoupit třeba v polských či čínských e-shopech skoro za hubičku. Ale hlavně oblečení a obuv je lépe vidět a "osahat" si osobně přímo na místě.