Závidíte i to, že ta dřívější generace vstávala v 5 ráno i dřív, aby byla úderem 6 ranní u píchaček? To dnešní generace zase nezná..pěkně práce z domova, a když do práce, tak až se vyhajají Víte, každá doba má něco do sebe, není třeba závidět. Mně je dnešní generace naopak líto..neumí spolu mluvit, jen tupě čumí do tabletů a mobilů, neumí se už ani normálně seznámit. Smutná doba...
Je mi líto, že se Vám děti nevyvedly a máte smutnou dobu. Moje děti i ty v okolí spolu mluvit umí, nečumí tupě a seznamují se o sto šest. I přes hranice kontinentů. My přece čuměli taky - na Ženu za pultem a pod.
Dobu práce od 6:00 jsem zažil, ve 14:30 "padla". Práce "pěkně z domova, až se vyhajají" znamená v mnoha případech, že "nepadla" ještě ani ve 23h, protože v té době je někde na druhém konci světa třeba 14h. Smutnou dobu si vyrábíme sami, závistí a především nepochopením, že jde o produkt naší generace. Že nadáváme při pohledu do zrcadla.
Článek se snaží napodobit obraz p. Váchy vysypáním puclí a jejich přehrabáváním. Při vnímání nezjitřenou myslí byl rozhovor naprosto věcný a slušný, jak je u tohoto kněze obvyklé. Ve zmiňované větě, v hovorové dikci, p. Vácha naprosto netvrdil, že Izrael páchá genocidu špatně, nýbrž že, pokud ji páchá, dělá to (v kontextu dříve řečeného = svoji sebeobranu) špatně. Podobně i autorka by neměla podpásovou argumentací znehodnocovat svůj nesouhlas s p. Váchou a nahrazovat ho plácáním jakožto dominantním rysem článku. Pokud ano, dělá to špatně.
Při čtení tohoto článku pomůže v orientaci úvaha, že brouci (Coleoptera) jsou jeden z řádů hmyzu. Brouk je označením jak samečka, tak samičky. Protějškem brouka Pytlíka je tedy brouk Pytlíková. Někdo by jí to měl říct!
Média reagují na politiky a ekonomy. Výroky typu "vítězové inflace" a na druhé straně prudký nárůst ohrožených chudobou. Jaksi jdou ty výroky proti sobě. Ale asi svůj účel splnily. Za nedostupnost bydlení pro mladé zřejmě mohou důchodci, kteří zabírají své byty i domy a navíc jim mladí financují důchod. Co na tom, že kdysi dnešní senioři živili tehdejší juniory. Ale pravděpodobně je toto již promlčeno.
A víte, že máte pravdu? Za nedostupnost bydlení pro mladé můžeme my, důchodci, dříve živitelé mladých, kterým bylo bydlení pro ně fuk a volili podle toho. Za Fialovy vlády nebydlí mladí 2 roky, za Babiše 8, zbytek do 35 si lze vyhledat. Ti, co nás teď živí, volí třeba motoristy. Promlčeli jsme se sami, neházejme to na ty, které jsme to naučili. Pokud se vzpomínám, tak žádná ze stran a dnes (ne)hnutí neměla bydlení mladých jinde než kdesi pod čarou, aby se neřeklo, ale zároveň si nepopudila důchodce. Toho času nás.
Dobrý článek. Jakožto senior pokročilého věku jsem v pokušení dodat, že mne osobně spíš trápí rostoucí averze a nároky, které moje generace projevuje proti mladým.
Nicméně, kdykoli na podobných diskuzích polituji stěžovatele, že se jim děti (nebo rodiče) nevydařili, sklidím podrážděné reakce, že jich se to přece netýká. Tak kde tedy ti bezohlední vnuci a stařešinové jsou? V mém okolí jich také nějak nevidno.
Kdysi jsem si myslel, že vrcholem ruského umění je rozdojit kozla! Ale hluboce jsem se mýlil. Oni objevili a vynalezli vše. Přesně tak, jak se píše v té vzácné knize jež u nás vyšla v padesátých letech a jmenovala se Sovětské a ruské objevy a vynálezy, nebo tak nějak. Bohužél byla nám scizena a my přišli o bibli ruských kreativních mužíku. Ach jo.
Je mi 74 let, vyrůstal jsem na selském dvoře. Moudrý děda, sedlák, byl později zootechnikem v JZD, do kterého nejprve odmítl vstoupit a byl poté přesvědčen ke vstupu. Pobytem v cele, kde spával se zánětem ledvin na betonu. Jako malý kluk jsem seděl v kuchyni, když v rádiu právě říkali, jak sovětští výzkumníci rozdojili kozla. Ptal jsem se "Dědo, to ale přece nejde, když je to kozel!" Dodnes si pamatuji dědův pohled a odpověď " No, možná to jde, ale je toho jen troška"......Další debatu zatrhla babička.
Vážený pane autore Dolejší, ve svém textu jste uvedl jednu velice zásadní minelu, a to, že přijetí eura je věc politická nikoli ekonomická. Vážený pane, přijetí eura je především ekonomický problém!!! Jenom si vzpomeňte na Řecko!!! Nepovažuji se za ekonoma, ale kolik eurozóna doplácela to už nezmiňujete!!! Nemluvím o ztrátě možnosti regulace vlastní měny!!!
Máte pravdu, proč by měla Eurozóna doplácet i na nás, není-liž pravda? Dřív než tam vstoupíme, nebudeme na Řecko jenom vzpomínat. S dychtivě očekávanou vládou ho budeme mít doma. A to si ještě představte, že kdybychom byli přijali EURo někdy po 2008, měli bychom teď platy v reálné hodnotě tak o třetinu vyšší a poloviční inflaci. Dopláceli by na nás o to víc. Takovou minelu si ani EU nezaslouží.... :-)
A on si nekdo snad přeje “další hlubší integraci do EU”, rozuměj další ztrátu suverenity a státnosti, rozhodování o našich životech a způsobech, předání veškeré výkonné moci do Bruselu? Ti opravdu dobrovolne a upřímně nekdo chce? Opět byt neci gubernie ci provinciích, s loutkovou dosazenou vládou jako za protektorátu a za Komancu? Ja to tedy urcite nechci. Chci zit v samostatném svobodném a nezávislém state.
Tím jsme byli 20 let od vzniku republiky. Ani předtím, ani poté. K zániku Československa V. Klausovi stačil pokec v zahradě Tugendhat. Nepotřeboval ani referendum, které by teď rád svolal i na jízdenky na kolotoče v Prátru. Opravdu nám bylo od roku 1938 svobodněji a nezávisleji, než v dobách, kdy tam naši předkové jezdili na výlet bez dokladů?
Připojím svůj názor. Pokud bychom byli v Eurozóně, měli bychom teď inflaci kolem 3%, nikoli aktuálních 12%. Slabá koruna vyhovuje především exportérům a stála obyvatelstvo již v době masivních intervencí ČNB na její umělé oslabení podstatnou část reálné hodnoty úspor. O další ztrátu se postarala inflace. Díky lpění na koruně se z premianta ve středu Evropy stal nemocný muž z východní periferie. Vládě je spíláno za úvahy o EURo a zároveň za nízké platy, jejichž reálná hodnota by při včasném přechodu po roce 2008 dnes byla cca o 25- 30% vyšší. Příznivci "samostatné" koruny (jíž jako globálně marginální měna nikdy nebyla a nebude) doporučují léčbu posunem z bahna po pás do bahna po krk, za potlesku nejvíce postižených. Přijmeme-li Euro v roce 2028, budeme mít v roce 2038 reálné mzdy a důchody. které jsme mohli mít už teď. Děkujeme za to ODS, ČSSD, ANO, SPD a především sobě jako voličům. Nic víc, nic míň.
Pokud jsou dospeli tak proc se vali na penezenkach rodicu a bydli u rodicu proc se neosamostatni aby vedeli co zivot obnasi.Pokud jim jeich zivot a potreby plati spolecnost a rodice tak by zadne volebni pravo nemeli mit.
Je mi líto, že se vám děti nevyvedly. Ale i kdyby se zrovna neválely na vaší peněžence, díky tomu, koho jsme volili, ani nemají šanci bydlet ve vlastním. Nicméně nám důchodcům život a potřeby také platí společnost - těch mladších. Máme průběžný systém, důchodovou reformu jsme odmítli. Logicky by tedy mělo platit o volebním právu totéž. Není-liž pravda 🙂 ?.
Máte smolíčka páč právě já mám své dcery vychované velice dobře k úctě k nám rodičům a ke slušnosti.Naše výchova je znát na tom,že jsou obě hodné a nic hnusnýho by si ani jedna nedovolila.Takže milý pane tohle jste netrefil a do mých dcer se laskavě neopírejte,aby bylo jasno!Obě mají práci,jsou zajištěný a jejich rodiny se mají dobře...velice dobře,takže nechodí s nataženou dlaní a naopak když přijedou,tak vždy přivezou...nikdy nejedou s prázdnou,tak VAŽTE SLOVA!
Děkuji za radu, platí i pro vás. Tušil jsem, že i vaše zkušenost je jiná, než popisujete v příspěvku. Je nás dojista většina. Jen nerozumím, jaká potřeba tedy vede maminku těch hodných opírat se hnusně o děti z rodin jiných. Buď máte nějakou věrohodnou statistiku, nebo jen plkáte. Tak, jako (duchem) staří po věky věkův. Děkuji za reakci a loučím se s přáním pěkných vánoc.
Naprosto s tímto článkem souhlasím...no jo důchodci vadí a nejlépe by je jejich dětičky viděli pod drnem,ale dědictví nesmrdí a ještě se o něj porvou...jen čekají na velké prachy,baráky po prarodičích i rodičích a neštítí se do nich navážet,zakazovat,přikazovat atd.,ale dlaň nataženou mít a chtít to se nestydí! Ty důchodci si na tohle všechno vydřeli,dětem dali první a poslední,starali se o ně, utírali jim zadky od malinka.Ale jejich chování se jim vrátí jak bumerang v jejich dětech,které tohle učí...Jednou zapláčou až si vzpomenou,ale to už bude pozdě!
Je mi 74 let. Je mi velmi líto, že se vám výchova vašich dětí tak nepodařila. Moje děti ani děti z širokého okruhu známých takové nejsou. Vidím děti, které se o sebe umí a chtějí postarat ale mají spíš problém si zajistit jakékoli bydlení a založít rodinu bez naší pomoci. Jsem to spíše já, kdo se stydí za svoji generaci. Žehráme na nízké důchody a neuvědomujeme si, že za špatný a do budoucna nefunkční průběžný důchodový systém můžeme my sami. Ten je jen takový, jaký jsme si ho my vytvořili. Volíme strany, které torpédovaly jakoukoli snahu o nezbytnou důchodovou reformu. A uplácí nás. z daní, které mladí včetně úroků z dluhů zaplatí za nás.
Pří vší úctě: Autor se tím nijak nevměšoval do obsahu technických oborů ani nekritizoval jeho přínos. Hodnotil způsob a míru využívání technických znalostí. A hodnotil to právě z pohledu humanitních a sociálních věd, kterým rozumí, přičemž také upozornil na určité principy, které se byť v jiných kulisách, už událi s jejich podobností s vývojovou linií v současnosti.
Též při vší úctě: Zneužívání jakýchkoli znalostí je určitě zásadní problém. Název článku je ale "Přehnaný zájem o technické obory je cesta do pekel". Pokud to není kritikou přínosu technických oborů, pak už nevím, co by jí bylo. Kritika mi nevadí, je-li ovšem vedena znalostmi a ne pocity. Kulisy lze vždy zvolit celkem libovolně. Z mého pohledu byla cestou do pekel například marxistická filosofie postavená na kritice kapitalismu a třídním boji, zneužitá jako nástroj ovládnutí společností ryze feudálních. Má se přičíst 100 mil mrtvých vynálezci kulometu nebo ideologům vesměs s "humanitním" vzděláním? Kde je indicie, že "humanitní vzdělání" vede k humánní společnosti?
To ale jen jako příklad. Nejsem k podobné "debatě" kvalifikován. Proto nepíši články "Přehnaný zájem o humanitní obory je cesta do pekel". Dokonce si to ani nemyslím. Považoval bych to za hloupé.
Mám jiný názor, než autor: Pokud bychom byli v Eurozóně, měli bychom teď inflaci kolem 3%, nikoli aktuálních 12%. Slabá koruna vyhovuje především exportérům a stála obyvatelstvo již v době masivních zásahů ČNB na její umělé oslabení podstatnou část reálné hodnoty úspor. O další ztrátu se postarala inflace - loni 15%, letos 12%. Díky lpění na koruně se z premianta ve středu Evropy stal nemocný starý muž z východní periferie. Vládě je spíláno za úvahy o EURo a zároveň za nízké platy, jejichž reálná hodnota by dnes byla při včasném přechodu cca o 25- 30% vyšší. Příznivci "samostatné" koruny (jíž jako globálně marginální měna nikdy nebyla a nebude) doporučují léčbu posunem z bahna po pás do bahna po krk. Za potlesku nejvíce okradených. Nic víc, nic míň.
Vzdělání autora je aplikovaná psychologie, antropologie, religionistika.
Mým vzděláním je někdejší střední průmyslová škola a posléze dvě VŠ v oboru silnoproudé a slaboproudé elektrotechniky. Pracoval jsem 20 let v aplikovaném výzkumu a poté dalších 20 let jako jednatel výrobní firmy s vlastním vývojovým a laboratorním zázemím v oboru elektrických strojů.
Uvedením těchto skutečností chci pouze vyjádřit, že aplikované psychologii, antropologii a religionistice rozumím stejně, jako autor oborům mnou jmenovaným.
Předpokládám, že autor si ze základní a střední školy pamatuje alespoň Ohmův zákon, s nímž se setkává při každém stisknutí vypínače.
Hodnotu úsudků a rozhledu autora ohledně studia technických oborů spatřuji v názorné demonstraci Dunning-Krugerova efektu z oboru psychologie. Zjednodušeně řečeno jde o přesvědčení kozy o nadřazenosti jejího chápání petržele a zbytečnosti jejích pěstitelů.
Kolik dávají státy na důchody (podíl z HDP):
Itálie 15,9 %
Řecko 15,7 %
Francie 13,6 %
Rakousko 13,0 %
Polsko 10,6 %
Německo 10,2 %
Maďarsko 8,5 %
Česko 7.7 %
Slovensko 7,3 %
Litva 6,4 %
Tohle jsou, prosím, oficiální údaje pro rok 2022, které si může každý najít. Itálie vynakládá na důchody mnohem víc prostředků, než Česko a nikdo tam důchodce za škodlivý druh nepovažuje. Něco o tom vím, protože tam máme přátele. Ale jestli se chcete nechat vodit za nos, nikdo vám v tom nemůže bránit.
Je mi 74 let. Prosím přiřaďte si k tabulce výši zadlužení jednotlivých států v procentech HDP. A odpovězte si, jako příklad, jak budete reagovat na žádost synka o větší kapesné, protože vy sice dlužíte bance polovinu ročního příjmu ale sousedovic Pepík má větší kapesné, i když sousedé dluží dvojnásobek. A jak budete reagovat na výtku, že se necháváte vodit za nos.
0
Sledujících
2
Sleduje
0
Sledujících
2
Sleduje
Dovolím si upřímnost a půjčím si jeden odstavec: „Už dlouho chci spolupracovat s nějakými chytrými lidmi na něčem opravdu zajímavém, co by mne když ne zrovna nadchlo, tak alespoň zaujalo, ale jediné, co mi tato společnost nabízí, jsou neustále stejné zajeté koleje, nudné až k zalknutí. A to mne vážně nebaví.“
Je mi Vás líto. Zajímavých projektů není u nás o nic méně než kdekoli jinde a potřeba chytrých lidí je obrovská. Pokud ovšem někdo například vymyslí převratný elektronový mikroskop, potřebuje vyvinout ten mikroskop, nikoli se patlat v tom, co by zrovna Vás nadchlo nebo alespoň zaujalo.To, že se nedokážete pro nic nadchnout a nic Vás vážně nezaujme, je Váš problém. S realitou nemá nic společného. Slepota diskvalifikuje vůči danému projektu Vás, nikoli opačně. Jaký důvod by měla mít společnost cokoli nabízet člověku zalykajícímu se nudou, rodnou sestrou tvůrčí impotence??? Nuda a kreativita se navzájem vylučují. Pokuste se Vy sama přijít na něco, co nadchne Vás. A pokuste se motivovat svým nadšením Váš tým k překonání „nudné“ práce k dovedení nápadu do úspěšného cíle. Pak si svůj text přečtěte znovu.
Vysoké IQ brzy překoná AI. Čeho bude vždy málo, je schopnost se nadchnout a žasnout, základní to vlastnosti tvořivé mysli.