Nechápu ty lidi a zase se mi potvrzuje, jak ovladatelné je publikum při referendech.
Co bych dal za to, kdyby mi milovaná teta neumřela v pražské LDN dříve, než se mi podařilo dostat ji do hospicu v sousední vsi.
Nejde jen o to, že každý jednou zestárneme a budeme za takové zařízení vděční, ale i my jako příbuzní a zodpovědní za své blízké budeme za takové zařízení kousek od svého bydliště vděční.
Všichni ho jednou budeme potřebovat, pokud nechceme zažít to, co jsem viděl a už nikdy z hlavy nevymažu z prostředí bohnické LDN.
Lidská hloupost nemá hranice, bohužel... :-(
Zdravím. Není to jen o navýšení ceny za projekt.
Je to i o možných komplikacích s termíny dokončení stavby.
Prováděcí projekt nestanovuje jen povinné vlastnosti použitých materiálů tak, jak je navrhnul projektant a další profese, ale už i jednoznačně popisuje značku, výrobce...
Kdyby tohle platilo v době covidu, tak jsme klientům nepostavili ani psí boudu, protože materiál měl obrovské výpadky a brali jsme , co tehdy šlo sehnat.
Když si vzpomenu na výpadky v tepelných čerpadlech, naskakuje mi husí kůže.
A takové výpadky se někdy mohou v nějakém rozsahu opakovat, takže když jsme si dříve mohli vzít izolaci od výrobce X, protože vlastnostmi splňovala požadavky projektu, teď budeme muset čekat, až výrobce Y nahradí výpadek - protože v projektu bude konkrétní značka výrobce.
Bezva 🙁
Už vidím, jak pro to budou mít klienti pochopení a jak nám taková situace rozhodí plánování staveb - a tím i náklady.
Fakt skvělá práce zákonodárců..
Už pár let si víc a víc vážím nejen vlastní zahrady, kterou jsme se ženou kompletně přebudovali z okrasné na užitkovou ( tak jo, na růže + pár okrasných keřů zbylo cca 10% plochy 🙂 ) , ale hlavně si víc a víc ceníme zahrad na Vysočině, které nám tu zanechali děda s babí. Začínáme se vracet k vlastnímu pěstování, i když to na chalupu máme 2 hodinky autem. O angrešt a rybíz (není nad vlastní rybízový sirup a marmošku na vánoční linecké) rozhodně nehodláme přijít. A když přijede vnučka, tak to kanadské borůvky z keřů jenom mizí. A například ty obří broskve Red Haven, plné sladké šťávy, takové nekoupíš. Jasně, stojí to práci, čas a náklady na ošetřování - ale může se to stát koníčkem 🙂 Je mi ale líto těch, co mají tak maximálně balkon a vše musí kupovat nedozrálé, bez sluníčka a předražené z marketů... :-(
Za tuto srovnávací tabulku jsem rád.
Aspoň mám potvrzeno, že jsem se rozhodl správně, když krachla Bohemia Energy a zafixoval si u MND ceny el+plyn na 3 roky.
V době, kdy krátce po fixaci ceny vyletěly nahoru, jsem tím pádem hodně šetřil, a přesně dle slov ministra Síkely teď patřím do skupiny, kterým výhodná fixace skončila a ceny půjdou výš.
I tak to není žádná hrůza, protože jak vidím v tabulce, akce MND Léto 25, do které jsem teď šel, ve srovnání s ostatními dopadla skvěle.
Stálo mě to sice nějaký čas, hledání a porovnávání nabídek, ale ono se samo neudělá nic, to by dospělý člověk měl vědět 🙂
Jsem spokojený už teď a na rozdíl od věčných nadávačů použiju hlavu a ještě mám v plánu vylepšit ekonomiku a nezávislost svého bydlení s pomocí státních dotací - a je z čeho vybírat (zateplení, nová okna, tepelné čerpadlo, fotovoltaika...).
Nadávání na Novinkách, že přece "Fijala za fšecko může", nikomu ceny nevylepší... 🙂 🙂
Dříve či později ty spalováky skončí, ať se nám to líbí nebo nelíbí. Proto už teď každý pokus o elektroauto s cenou blížící se spalováku vítám.
Francouzi umí pěkná auta, jen na to nové citroňácké logo si budu chvíli zvykat, zatím mi nesedí.
Ty moje šípy zapasované do čumáku c5 aircross se mi líbí víc.
A co to půjde, užiju si dvoulitrový motor, než se smířím s bzučáky 😉
Už jsem na tyto čistě reklamní články na dřevostavbové stavebnicové domy zvyklý a chápu, že v naší zemi, kde jsou zděné domy v oblíbenosti pevně zakotvené, to jinak než reklamní masáží nejde.
I tak už ta přes deset let trvající masáž nezpůsobila nic víc, než že podíl dřevostavebnic je u novostaveb za rok 2022 jenom cca 14,1% z celku.
Ale OK, ať se každý snaží, jak umí, to mi nevadí.
Co mě však kroutí a nutí se ozvat, jsou pravidelně zavádějící až lživé informace.
To už pak není reklama, ale pohádky.
Tento reklamní článek je postavený na základní myšlence, jak klient ušetřili 1,5 milionu oproti zděné stavbě.
Je fakt, že za poslední dva roky šly firmy specializované na dřevostavby konečně dolů s cenou, protože do té doby byly jejich ceny leckdy vyšší než u domů zděných.
Jenže i tak - vzhledem k tomu, že zděné stavby moje firma staví - velmi dobře vím, za kolik lze postavit zděný přízemní domek v pasivu o užitné ploše uvedené v článku - 110 m2.
Abychom se dostali na uvedených 8-9 milionů, museli by tam klienti chtít, řečeno s trochou nadsázky, zlatou vanu a kohoutky posázené diamanty 🙂
Chápu, že uměle vytvořit bombastický rozdíl v ceně na laiky zabírá, ale co je moc, to je moc... :-(
Především v tom vidím reklamu na dřevostavby, resp. stavebnicové domy z dřevěného odpadu, vyrobené v továrně a seskládané na parcele.
A protože si to navíc vnějším vzhledem hraje na bytelný zděný dům, tak to vidím jako reklamu nepodařenou.
Ale chápu, že v zemi, kde mají lidé nejradši zděné domy a ne dřevotřískové skládačky, se to bez masivní (a dlouholeté) reklamy neobejde 😉
Takže takových článků tu bylo, je a ještě bude hromada a třeba si v nich někdo najde něco užitečného i pro sebe.
Třeba já:
Ale venkovní hliníkové žaluzie, ty mám doma a chválím kudy chodím, tak chválím i u tohoto domu 👍
Mléko do třídy jsem zažil jako malý kluk, už to bude 50 let zpátky.
Bylo v igelitových pytlíčkách a nebylo nás moc, co jsme ho pili, zbytek třídy ho používal jak pěkně lítající ruční granáty a v přepravkách ho denně spousta nevyužitého zbyla.
Jak je to dnes, nevím, ale někdo tu psal, že se to moc nezměnilo.
Já měl babí a dědu na vesnici, chodil jsem za nimi do kravína, mléko mi chutnalo a viděl jsem na vlastní oči, co práce za ním stojí.
Od doby, co jsem povyrostl, jsem došel k poznání - co je zadarmo, toho si lidé neváží.
Takže za mě mléko do škol ne, sociálně slabé rodiny radši ať dostávají cílenou pomoc takovou, aby mléko doma v lednici nebyl problém.
Meruňky nekvetou jenom na jižní Moravě, mám je obě dnes obalené včelama, a to jsem jen kousek od Benešova...
Začíná to vypadat, že bude další rok bez meruněk, jestli v týdnu bude mráz přes noc.
I přes to hlásané oteplování planety to vypadá, že dřív se dočkám důchodu, než svých meruněk.
Tož budem vidět :-)
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Jak čtu a slýchám optimistické úvahy na téma "brzy u nemovitostí bublina praskne, lepší je sedět na úsporách a počkat", tak můžu jen přidat zkušenosti ze své praxe.
Tedy ne o nějaké sousedce, co chudák musí prodat dům, protože hypotéku neutáhnou (občas se někdo takový jistě najde, ale jinak banky potvrzují, že Češi v drtivé většině blížící se 100% splácejí své hypotéky jako hodinky, když jsem se o to naposledy zajímal, tak nebyly ani 3% nesplácených hypoték).
Mám lepší statistiku, byť to není nějaká vědecká studie 🙂
Naší kanceláří ročně projde víc jak stovka zájemců o postavení domu.
Většině z nich trvalo delší dobu, než našli tu správnou stavební parcelu, takže litují, že během té doby, než se dostali k parcele, šly ceny staveb hodně nahoru.
Zhruba třetina z nich si stýská, že stavět mohli, protože měli parcelu třeba od rodiny, ale že jim z různých důvodů (i proto, že jim třeba členové rodiny říkali, ať ještě počkají, že ceny půjdou dolů) dlouho trvalo se rozhoupat a teď to budou mít buď dražší, nebo dům bude menší.
S většinou se shodneme, že ceny parcel jdou stále nahoru a ještě se zmenšuje jejich výběr v zajímavých lokalitách, že ceny všech nemovitostí letí nahoru.
A že to k lepšímu prostě nejde.
Jen v covidovém období se ceny trochu zastavily, někde i klesly, ale to už je pryč. Je mi líto lidí, kteří uvěří těmhle řečem o splasknutí bubliny a rozhodnutí odkládají.
Dokud bude platit pravidlo, že čeho je málo, cena stoupá, tak čekání na lepší časy bude znamenat jenom větší útok na peněženku.
A pro spoustu lidí ztrátu naděje na vlastní bydlení...
4 odpovědi