Je to smutné, ale jsme finančně negramotný národ. Hlavně že se děti ve škole biflují nazpaměť spoustu zbytečností namísto toho, aby je někdo naučil alespoň základy toho, co je pro život opravdu důležité.
Já mám jiný pohled na věc. Finanční trhy obecně nejsou úplně exaktní věda s jediným správným řešením pro každého. Čili já bych toto ani škole nesvěřil a radši budu postupně děti učit sám
To je teorie, za mě je třeba ok všechno bouchnout do BTC, i když sám to nedělám. Čím větší diverzifikace, tím menší riziko ale i potenciál zhodnocení.
Je to přesně tak, jak píše pan Dvořák. Allin BTC je pro tzv. sockoinvestory, kteří investují v malém množství a "nemají co ztratit" . Při průměrné české kupní síle to znamená cca max. stovky tisíc. Rozumný investor s milionovými až multimilionovym portfoliem rozhodně nemá větší část v BTC . Tedy jediný teoretik jste tady vy
Investuji od roku 2002 do podílových fondů ČS. Tyto jsem již zrušil z důvodu velkých poplatků, které jsou o řád vyšší než u ETF. Do ETF teprve 3 roky. Bohužel před lety nebylo tak jednoduché investovat.
Takže jsem to odhadl správně, sekl jsem se jen o rok. Ono je totiž zásadní rozdíl investovat a "investovat". Spíš mě překvapuje zdejší hloupost a naivita místních novinkaru. Váš příspěvek by měl být na topu, protože shrnuje to nejdůležitější a přesto více ❤️ sbírají hloupé komentáře. Zajímavé. Pěkný den 🙂
Investování je v dnešní době jednoduchá věc. Najděte si nízkonákladového brokera a kupujte pravidelně měsíčně (DCA) jedno z těchto 3 indexových ETF a to S@P 500, MSCI World (23 rozvinutých zemí) či All-World (celý svět). Nikdo Vám neřekne co je správné. Záleží čemu Vy věříte víc – USA či 23 rozvinutým zemím nebo celému světu. Podívejte se na pár videí Investiční brambory, Lukáš investor či podcast Ve vatě. Pro srovnání ETF využijte justetf.com.
Já pravidelně měsíčně investují určitou částku, ať se děje co se děje, přes brokera XTB do indexu MSCI World, konkrétně do etf SPPW.DE (TER 0.12%) a EUNL.DE (TER 0.2%). Tímto investuji do cca. 1500 akcií (společností), přičemž samotné USA zabírá asi 69% tohoto objemu. Důvod je, že jsem chtěl mít i akcie mimo USA, ale nechtěl jsem jít do akcií z Číny či podobných nedemokratických zemí. Samozřejmě tato ETF jsou akumulační (tedy dividenda jsou reinvestovány zpět do etf, mně tedy nevzniká daňová povinnost u FÚ) a jsou vedeny v eurech (budoucí měna v ČR). Závěrem uvádím, že po více než 20 letech mého investování je podle mě nejdůležitější ovládnout dvě své emoce a to strach (když burza klesá) a chamtivost (když burza roste). Proto investujte pravidelně!
Tímto cílím na roční zisk svého portfolia mezi 8% až 10%.
Nejdůležitější je ale začít. Začněte investovat do jednoho z výše uvedených 3 indexů. Při tomto se vzdělávejte. Postupně budete přidávat další sektorová ETF (tj. IT, polovodiče, obrana, energetika, bankovnictví apod.). Časem ale zjistíte, že v jednoduchosti je síla, kdy se vrátíte k 1 až 4 ETF.
Ať Vám investování dělá radost.
V zásadě je váš příspěvek správně až na 1 věc, a to že neinvestujete 20 let ale tak 2 roky, tak jste se sekl v řádu 😀
Vysokorychlostní tratě jsou naprostý ekonomický nesmysl. Proč? Protože nevyřeší prohlubující se pád naší ekonomiky a průmyslu. My potřebujeme investice do restrukturalizace našeho hospodářství a to rychle, než bude pozdě. A peníze na rychlotratě si asi zase půjčíme? Páteřní tratě pro rychlovlaky budou muset sloužit jako v současnosti i pro nákladní dopravu. Investory nebude zajímat, že se od někam někam dostanou lidi o hodinu dříve, ale co po tratích budou moci přepravovat. Proto vysoké rychlosti osobní dopravy na tratích budou nutně kolidovat s nákladní dopravou, která má své limity v rychlosti přepravy. My opravdu tak šíleně spěcháme, abychom někde byli o hodinu dříve i za cenu investice stovek miliard korun do rychlotratí? Jen další totální ekonomický úlet této vlády.
Píšete blbosti. Základ pro přísun kapitálu a zahraničních investic je právě kvalitní dopravní a technická infrastruktura. Pokud se chceme posunout dále z rozvojové ekonomiky a přetransformovat naše hospodářství více na oblast služeb, tak jako ve vyspělých zemích, tak jedním z pilířů je právě dopravní infrastruktura 21.stoleti
Nevím k čemu naše malá zemička potřebuje rychlovlaky! Vemte si, že v 300km/h přehlídne červenou! Pak ty následky! Kdyby radši propracovali stávající vlaky a zabezpečení, a aby neměli zpoždění! Stačilo by to dát na 160km/h!
Doporučoval bych se dovzdělat. Pak byste nemohl napsat, že "v 300km/h prehlidne červenou" 🙂 I když máte pravdu, že v 300km/h by to mohl být problém i za střízliva 😀
Já jen napsal,že minulý leden jsem koupil unci zlata za 43tisíc,a dnes se prodává za 62,samozřejmě že jsem podle vás diletant,ale mě to přijde docela dobrý.Kdyby jste to neuměl spočítat,je to devatenáct tisíc za rok a půl.
OK tak ještě jednou. Ohánět se výnosem YTD je trapné. Až dosáhnete průměrného výnosu nad 10% p.a. po dobu alespoň 15 let, tak se máme o čem bavit. Takových zhodnocení jako vy mám mraky, ale na rozdíl od vás vím, že to není dlouhodobě udržitelný výnos.
Zeptejte se v ČNB,proč kupují tolik zlata,třeba zjistí že by jste mohl být nový guvernér.
Chlape, vy nemáte dobrý den dnes. Jste úplně mimo. Zaprvé o ČNB každý ví, že její nákupy a prodeje cenných papírů a zlata z poslední dekády byly načasovaný úplně špatně. A zadruhé, odbihate od své lži ohledně výnosu ze zlata, který (ne)máte. Pro jistotu vás ocituji: "jestli umíte procenta, tak už ho mám". Což byla odpověď na otázku výnos>10% p.a. pod dobu 15 let. Není vám to trapné takto lhát?
A to se obávám, že vůbec. Absolutně bych se nepasoval na nějakého analytika. Spíše bych řekl, že je to o osobním nastavení hlavy a celkově cílů v životě.
Nejedná se o problematiku akciových trhů ale spíše bych řekl že o filozofii. Toto téma je tak na pomezí financí a filozofie.
Když to odvedu ještě trochu dál, tak investování=psychologie, a to nemyslím s nadsázkou. Největší problém investora je jen on sám
A jak to podpoří českou ekonomiku kdyz budu nakupovat v zahraničí? O tom je článek že konzervativní Češi nakupují nemovitosti a komodity, ale neinvestuji do akcií firem, které z kapitálu budou investovat, inovovat atd.
Vy jste hloupý 😂 asi tak, že vy jako Čech budete odsávat část zahraničního zisku do ČR. Máte tam ještě nějakou naivní otazku?
Je úsměvné, když po vykradení privatizačních fondů, bank, penzijních fondů a quazi obchodníků s cennými papíry typu KTP Quantum, Private Investors, Key investment aj.si stýská pisatel, že Češi neinvestují. Spíš by si měl položit otázku jak pracovali naši politici, kteří nastavovali těmto zlodějnám právní rámec a jak pracovala komise pro cenné papiry, ministerstvo financí a bankovní dozor. Pak by si velmi jednoduše mohl i odpovědět proč raději občané tohoto rozvráceného a zchudlého státu investují do něčeho, na co si mohou fyzicky sáhnout.
To jsou ale aktivně spravované fondy. A to je velký rozdíl. Jak chcete, aby zkrachoval pasivní fond?
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Ověřený uživatel
Tento účet je ověřený Seznamem a představuje skutečnou osobu, registrovanou firmu nebo subjekt.
Když jsem začínal, tak jsem vsadil na malé firmy na OTC trzích. Investoval jsem do tří firem na OTC trzích, a dvě z nich se po dvou letech dostaly na burzu – jedna díky fúzi (reverse merger) a druhá díky IPO. Výsledek byl více než příznivý – z několika desítek tisíc se stala šestimístná částka. Měl jsem štěstí, ale chci zdůraznit, že to byla kombinace času, příležitosti a správného výběru.
Tohle může být pro někoho vzrušující cesta, ale také si uvědomuji, že podobné úspěchy jsou spíše výjimkou než pravidlem. Mnoho podobných investic na OTC trzích skončí ztrátou nebo stagnací. I když se můžete dostat do nějakého „hitu“, většina těchto spekulativních investic často nevede k dlouhodobému růstu. Pokud byste takto investoval do deseti firem, pouze jedna by mohla mít podobný úspěch, zatímco ostatní by skončily v mínusu.
Diverzifikace je v tomto ohledu klíčová. I když takové investice mohou být atraktivní a mohou přinést vysoké výnosy, je dobré mít alespoň část portfolia v stabilnějších aktivech, aby se vyrovnala rizika těchto spekulací. V mém případě to byla sázka na štěstí, ale z dlouhodobého hlediska je lepší kombinovat vysoké riziko s bezpečnějšími investicemi.
Závěrem bych řekl, že spekulace na OTC trzích nebo BTC mohou přinést velké zisky, ale je to velmi volatilní a riziková cesta. Diverzifikace a rozumný přístup k investování jsou klíčem k udržitelnosti a dlouhodobému růstu, i když se občas může stát, že zvolíte správný „ticket“.
1 odpověď
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Pokud jste bez zkušeností investoval na OTC, tak je fajn, že priznate, že zčásti to bylo velké štěstí. To cením, protože i po letech zkušeností není jednoduché na těchto trzích být výnosem nad širším trhem. Také jsem rád, že i zde na novinkách jsou lidé, kteří něco i investicích vědí a není to jen o konspiračních teoriích, zlodějích, nadavkach vládě, ČNB atd.
1 odpověď