Přátelé,
pokud si nedáme tu práci a nepokusíme se zjistit, v čem skutečně spočívají počáteční důvody konfliktu Rusko-Ukrajina, tak můžeme o tom tlachat do konce 22. století a soudného závěru se nedočkáme. Buďme opatrní. Střízlivý úsudek není to samé, co dojmologie a emoce. Uvědomme si jednu věc, že, za jistým účelem, na zpracovávání našeho vědomí a podvědomí pracují vysoce profesionální týmy, které nás apriori považují za stádo pitomých ovcí a sledují svůj cíl. Socialistické Rudé právo je proti tomu slabý odvar.
Ano, všichni tady reagujeme na to, co napsala paní novinářka, ale nikdo z nás originál Putinova rozhovoru neslyšel ani nečetl. Takže vlastně co hodnotíme? A kolik z nás bylo v poslední době v Rusku, abychom poznal realitu na vlastní oči? A kdo z nás zná skutečnou realitu posledních desetiletí na Ukrajině? Obávám se, že skoro nikdo. Pro pisálky jsme jen stádo hloupých ovcí.
Zopakujme si raději starší i novější dějiny a tak možná lépe pochopíme souvislosti v konání té či oné strany. Jinak se stále motáme v bludném kruhu a jsme o to víc odkázáni na to, co nám je naservírováno.
Pamatuji si dobu Gottwalda a vnímám i současnou dobu P.P.. Černobíle vidění světa bylo a je vždy neobjektivní, až nebezpečné.
Přátelé, někteří z vás, díky vašemu mládí, ani neví, o čem píšete. Představte si, že by si každý ze zájemců chtěl za socialismu (nebo i dnes) stavěl nebo kupoval "nekralikárnu". Kde by se postavily a na jaké ploše by se postavily domky pro 40.000 rodin? A kolik by to stálo dnes? Kolik mladých lidí na to dnes má?
Bydleli jsme s dětmi na sídlišti v "kralikárně" od 70 let. Po letech děti nastartovaly svůj samostatný život.
Dnes s manželkou jako důchodci bychom v žádném případě neměnili
(i kdybychom na to měli) náš panelákový byt za jinou alternativu. Ušetří nám to mnoho času i financí. V okolí máme spoustu zeleně a veškeré sociální vybavení!
Máme dávno splacenou půjčku a moje manželka jen mlaská! A já (nepovinně) s ní!
Nezávidíme nic nikomu. Každá věc má své „pro i proti“.
Pan prezident Klaus má asi hlubší znalosti historie než mnozí z nás. O jeho politickém přehledu ani nemluvě. Ne všechno v jeho kariéře se mi pozdávalo, ale s ukvapenou kritikou jeho názorů bych byl velmi obezřetný.
Od některých zde píšících to považuji za dost vysokou míru sebestřednosti až namyšlenosti, píšou bez konkrétní, byť stručné, historické argumentace.
Operovat dnes rokem 68 tak, jak to dělá pan novinář, je už naprosto mimo.
Je smutné, že většina pisálků, vydávajících se za novináře, jsou v podstatě nezaregistrovaní členové jistých politických stran. V jejich podání je to práce na úrovni děvčat, postávajících v nočních hodinách v temných uličkách. Na to člověk opravdu musí mít kachní žaludek nebo kachní mozek. Nebo zároveň i slušnou prebendu.
Počkejme si ještě. Bude zajímavé sledovat, do kterých stran budou zase přestupovat naši političtí zástupci a ministři, jak se budou měnit jejich politické postoje. A co se bude psát o nich i o situaci ve světě.
Světová jednička v tomto oboru Rosatom postavil ve světě hodně moderních bloků, naposledy velmi rychle a relativně levně v Turecku. Navíc je dodavatelem nemalé části paliva i pro západní státy, včetně USA. A neslyšel jsem o tom, že by si naši operátoři atomovek stěžovali na stávající zařízení, která provozují. Podpis smlouvy s Korejci bych pozdržel a počkal na změnu politické situace ve světě. Jinak nám politici nadělají ekonomické i technické problémy, z kterých se nevzpamatujeme ani za desetiletí.
Máme starost s tím, co si v Evropě počneme s drtivou asijskou konkurenci. Co jsme ale čekali? Evropa si sama vykopala vlastní jámu tím, že zavedenými sankcemi donutila "primitívní a zaostalé" Rusko prodávat energie za téměř dumpingové ceny právě naším největším konkurentům.
Kdyby se Evropa řídila vlastním rozumem, třetí vzadu by měl o trochu méně důvodů se nám smát!
Neočekávejte ale, že vám to některý z politiků řekne narovinu.
Stále ještě nechápeme, s kým a ve prospěch koho Ukrajina otevírá a zavírá ventily. A někdo zpovzdálí se potutelně směje, jak jsme hloupí a snažíme se vzkřísit ekonomiku při cenách energií násobně vyššími než mimoevropská konkurence. Němci už nám nechtěně předvádějí, kam stěhovat firmy, aby výroba byla rentabilní. Přitom řadový Němec „je štěstím bez sebe“ z toho, že zítra už nemusí do práce!
Kdy pochopíme, že vysoká politika je hlavně o penězích, ne o demokracii?
Jak čtu různé příspěvky, naštěstí, se soudností českého člověka to ještě není tak zlé. Je tady stále dost střízlivě uvažujících a moudrých lidí, kteří nepodléhají emocionálním výlevům ani na jednu, ani na druhou stranu. Žádná společnost není dokonalá (ani francouzská, ani naše, ani mozambická). Veškerý vývoj má svojí časovou posloupnost a etapy zdokonalování.
Rád bych ale připomněl jednu důležitou věc, na kterou se zapomnělo. Po rozpadu socialistického tábora velmi sebevědomý západní svět rázně odmítl nabídku Ruska na užší spolupráci a to, jak ekonomickou, tak i vojenskou. A nejen to. Postaral se o to, aby se vzájemné vztahy mezi oběma tábory postupně zhoršovaly. Tím „úspěšně“ vehnal Rusko do náruče Číny. Teď oba spolu, v rámci BRIX-u ve světovém měřítku, to už je nějaká síla!
Budeme sledovat, jak dlouho Evropa (a nejen Evropa) vydrží mohutný ekonomický tlak Číny a jak dlouho v Mladé Boleslavi budeme vyrábět auta značky Škoda? Mudrujme!
Jak je lidská pamět krátká! V Iráku se válčilo a umírali statisíce dětí a žen. A hokej se hrál vesele dál. A milý Dominiku, zapomněl jsi připomenout jednu důležitou věc. Rusové brzy obsadí Aš, protože podle posledních zaručených zpráv tajné ruské jednotky, vedené Putinovým dědou, se úspěšně zakopali ve východní části Velikonočního ostrova!
Na dnešní poměry obdivuhodně objektivní článek. Nutno ale ještě dodat, že k válce by nikdy nedošlo, kdyby naši spojenci z NATO tak zarputile nerozšiřovali svoji členskou základnu až k hranicím Ruska. Toto jejich počinání má svoji logiku, protože na jedné straně si asi někdo musí nacpávat kapsy dodávkami zbraní a na druhé straně to asi vyplývá z potřeby maximálně vylidnit Ukrajinu, aby se uvolněný prostor mohl postupně nahrazovat lidmi z jiných oblastí světa, ve kterých je těsno a dusno. Nic nového pod sluncem. Všechno to hezky zapadá do současné ekonomicko-politické situace světa. Někomu velice voní obrovská bohatství slovanských zemí a ohromný prostor, na kterém žijí. Peníze jsou až na …..
Nová podoba „Drang nach Osten“, v zmodernizované, „spavedlivé a demokraticky“ vypadající podobě. Novinářská legenda Jan Petránek by se za autorku určitě nestyděl.
Na dnešní poměry obdivuhodně objektivní článek. Nutno ale ještě dodat, že k válce by nikdy nedošlo, kdyby naši spojenci z NATO tak zarputile nerozšiřovali svoji členskou základnu až k hranicím Ruska. Toto jejich počinání má svoji logiku, protože na jedné straně si asi někdo musí nacpávat kapsy dodávkami zbraní a na druhé straně to asi vyplývá z potřeby maximálně vylidnit Ukrajinu, aby se uvolněný prostor mohl postupně nahrazovat lidmi z jiných oblastí světa, ve kterých je těsno a dusno. Nic nového pod sluncem. Všechno to hezky zapadá do současné ekonomicko-politické situace světa. Někomu velice voní obrovská bohatství slovanských zemí a ohromný prostor, na kterém žijí. Peníze jsou až na …..
Nová podoba „Drang nach Osten“, v zmodernizované, „spavedlivé a demokraticky“ vypadající podobě. Novinářská legenda Jan Petránek by se za autorku určitě nestyděl.
Včera jsem na ČRo Plus poslouchal rozhovor s bývalým děkanem panem Ševčíkem a způsob debaty paní redaktorky s hostem mi znovu ukázal, co všechno za dobré peníze je v novinářské práci možné. Šéf nařídil, úkol splněn!
Říká se, že opakování je matkou moudrosti. A asi proto se někteří rozhodli vrátit k osvědčeným metodám novinářské práce z padesátých let.
Osobně, po revoluci, jsem si ani v nejbujnější fantazii nepomyslel, že se toho někdy dožiji. A bohužel, vypadá to tak, že na další sametovou revoluci si ještě dlouho počkáme.
Vážený pane autore,
v dějinách vše souvisí se vším a nic se neudálo a neděje jen tak, samo od sebe. Myslím, že byste nebyl ochoten uvažovat jinak ani v případě, pokud byste si přečetl něco o slibech USA v 90. letech. Reagan slíbil Rusům, že pokud Rusko vrátí východní Německo západnímu, tak NATO se nebude posouvat na východ. Bohužel, naivka Michail Gorbačov si to ani nenechal od Američanů smluvně potvrdit.
A co si má dnes myslet obyčejný ruský občan: "NATO je v Pobaltí, v Bulharsku, Rumunsku, v Turecku a chce do Arménie, Gruzie. Rozšířilo se až sem, aby nás láskyplně obejmulo?"
Za vším je ta líbezná, demokratická vůně sibiřské ropy, plynu, diamantů, zlata, ta je neodolatelná! Škoda, že už pominuly staré dobré časy opilce Jelcina!
P.S.. Ohlasy na váš článek mi udělaly radost a znovu mne přesvědčily o tom, že v Čechách je stále dost chytrých a samostatně uvažujících lidí. Salve!
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Moje známa studovala na vysoké škole na Floridě. Podle ní, úroveň znalostí její bývalých kolegů sotva dosahovala úrovně slabších studentů naší střední školy. V podstatě to samé mi potvrdila i jedna česká studentka, která rok studovala na americké střední škole.
Jiná situace je na elitních amerických školách. Ale to už je jiná písnička a jiné peníze.
Takže by bylo dobré, kdyby se odtamtud občas přišli podívat k nám nebo do některé asijské země.
S těmito tvrzeními souhlasí i moje jiná známá, Američanka, dcera českých emigrantů, která učí na jedné naší vysoké škole.