V diskusi už je zase plno odborníků, kteří vědí nejlépe co mají Slováci dělat. V článku je bez emocí popsáno, že se jedná o obec blízko ukrajinské hranice. Na pomoc se složili obyčejní lidé, kteří tam žijí a předtím se skládali na Ukrajinské občany. Co je špatného na tom, že lidé ve slovenské vesnici pomáhají lidem na druhé straně hranice, kteří jsou v nouzi. To s politikou přece nemá vůbec nic společného. To nejsou peníze na zbraně, ani na propagaci Putina nebo někoho jiného, to je prostě jen lidská pomoc strádajícím.
Autor se snaží vzbudit dojem, že chudáci poslanci už tak dlouho nedostali přidáno, že nyní doslova třou bídu s nouzí. Přitom tak nějak zapomíná na to, že jejich platy jsou mnohonásobkem platů běžných lidí a navíc k tomu dostávají ještě velmi tučné všemožné příplatky. S takovými příjmy není divu, že ani netuší jaký má problém běžný občan.
Pan autor to porovnání poněkud zjednodušil. Pokud pouze srovnáme průměrnou hrubou mzdu v roce 1989 (3.170 Kčs), s průměrnou mzdou v 1. pololetí roku 2024 (44.943 Kč), zjistíme, že dnes se máme opravdu lépe. Jenže takto to srovnat nejde. Já jsem měl v roce 1989 jako čerstvě promovaný vysokoškolák mzdu někde lehce za 4000,- Kčs. Sehnat byt nebylo vůbec jednoduché, ale když už jste ho sehnali, nájem byl kolem stovky, druhá stovka energie (a to ještě nebyli žádné úsporné žárovky). Z platu jsem každý měsíc bez problémů šetřil tisícovku, když byly prémie, tak i dvě. Možná, že letos v 1. pololetí roku 2024 je průměrná mzda skoro 45. tisíc Kč, ale mladí vysokoškoláci ve stejné pracovní pozici jako já tehdy mají tak s bídou 27.000,- Kč a při cenách, které teď všichni vidíme kolem sebe to srovnání dost kulhá.
Já bych řekl, že teď není doba porovnávat co bylo a mohlo být, ale je potřeba si přiznat, že to dobré není a co nejrychleji udělat všechno pro to, aby to bylo lepší. To jednotlivec nezvládne, na to potřebujeme schopnou a realistickou vládu.
V Telii je před časem pracoval, sice na suché trase, ale mohu potvrdit to, co píše i autor. K poruchám podmořských kabelů dochází oproti těm pozemským trasám velmi často a ve většině případů to nejsou žádné sabotáže. Článek tak nějak bokem naznačuje, že by za tím mohli stát Rusové. Jen bych rád upozornil na to, že už je po letech vyšetřování jasné, že plynovody mají na svědomí Ukrajinci i když se u nás taky se vší razancí tvrdilo, že to byli Rusové. Nakonec to bylo jinak. Ty kabely Telie vedou dost blízko těm poškozeným plynovým trubkám. Mohlo se stát to, že výbuch poškodil plastový obal kabelu, ale většina vláken ještě dlouho zůstala funkční a poškozovala se postupně, jak mořské proudy kabelem pohybují. Takže se závěry bych počkal, až se najde místo poškození a provede se analýza poškození. Pak bude jasno co se stalo.
Máme politický systém stejný jako země okolo nás a přesto právě ten náš se zdá být nejhorší. Podle mě je to jasné. U nás stranám nejde o to, aby zajistili pro občany "lepší stát". Jde o to, aby jedny strany převálcovaly ty druhé a udělali jen to, co je výhodné pro ně. Nějaký občan je jim v čase mezi volbami naprosto ukradený. Chtělo by to návrat k té původní čisté řecké demokracii před třemi tisíci lety.
Nevím, co vedlo autora k tomuto optimistickému článku, když důvod jaksi není. Jediné dvě profese mají s německými platy srovnání a to jsou platy politiku a platy soudců. Profesor Nutela na jedné straně říká, že platy se už zvyšují, ale ani zaměstnanci státu, kde to může vláda ovlivnit snadno, nedostali přidáno. Tak proč by měl občan nabýt dojmu, že tentokrát to bude jinak?
Proč to autor necitoval celé? Zpráva popisuje mimo jiné i katastrofální situaci se zásobováním, kdy lidé opravdu umírají hladem. I ti nejslušnější za této situaci ve stavu naprostého zoufalství přejdou ke krádežím z pomalu jedoucích kolon. Pomalou jízdu i trasy nařizuje Izrael a moc dobře ví, co se stane. Civilizovaný svět by tam měl konečně udělat pořádek. Dnes už nikdo neví, kdo si začal a jen mezinárodní autorita to může zastavit.
5
Sledujících
1
Sleduje
5
Sledujících
1
Sleduje
Ověřený uživatel
Tento účet je ověřený Seznamem a představuje skutečnou osobu, registrovanou firmu nebo subjekt.
Autor tu dobu zřejně nezažil, ale přesto cítí silnou potřebu vša náležitě ideologicky vysvětlit. Děti nevnímají ideologie a politiku, mají svůj dětský svět a ten dr ve většině případů nijak podstatně nelišil od dětského světa na opačné straně železné opony. Říkat, že úplně vše bylo špatné je stejná propaganga, jako byla tehdy (jen obrácená naruby) a stejně jako tehdy ani dnes ji nikdo rozumný nevěří.
1 odpověď