"aniž by jim za to sliboval bonusy nebo nabízel zajímavé benefity..."
No to mne pobavilo, máte na mysli služební mobil, příspěvek na fitko nebo 3 dny sick days?
A když máte všechno tak hezky odzdrojováno, tak si v Baťových spisech dohledejte jasné a pochopitelné vysvětlení, proč s účastníky stávky a odbory vyrazil dveře.
Právě, že článek zdroje jen zmiňuje, ale patrně je autor vůbec nečetl a asi má nějaké osobní bebíčko, které si tady v tom článku hojí. Třeba se tatínek autora účastnil stávky a Baťa už ho nepřijal. A jako rodina se pak měli ekonomicky hůř.
Odbory vznikají v 19. stol. a zejména usilují o bezpečnost práce, omezení dětské práce a přiměřenou pracovní dobu. Tedy s komunistickou ideologií nemají tyto základní požadavky nic společného. V podstatě obdobná situace k dnešním koncernům přeneseným do zemí třetího světa. No a jestli nevíte, kde to dnes stále funguje tak, že zaměstnanec je spíš otrok, tak to asi nechcete vědět. A od fenoménu Baťa jsme se dostali zbytečně daleko. Nemám zájem s Vámi tuto diskuzi prodlužovat.
Pokus se domníváte, že zaměstnanec je spíš otrok a tedy můj zaměstnavatel je tedy spíše otrokář, pak diskuse opravdu smysl nemá.
Aneb když někdo čerpá ze socialistického tisku 🤣🤣🤣 A víte, že u něj měli všichni zaměstnanci podíl na zisku? Že za každý zlepšovací návrh dostali procenta, což bylo v té době nemyslitelné? Že jídlo tam měli o 40% levněji? Ano, poté co jim platy výrazně snížil kvůli posilování koruny. Ale i tak měly jedny z nejvyšších platů v ČR. A mnoho dalších výhod a bonusů.
Mimochodem o nesmyslnosti Vašich tvrzení svědčí jedna malá věc, kterou opomíjíte. Kolikrát za sebou, že to byl Baťa starostou Zlína? 3x? To úplně nenapovídá, že by Baťa byl vykořisťovatel dle názoru tehdejších lidí.
A to se nebavím o tom, že úplně pomíjíte, jakým způsobem se Baťa vyvíjel. Že absolutně popíráte filosofii Baťa. Že Vám v článku chybí neskutečné množství faktů například z jeho začátků. Že ty peníze, o kterých se bavíte byly dědictvím po matce. Atd. Atd.
Napsal jste milý pane prachsprostou lež. Kdybych se chtěl snížit na vaši úroveň, řekl bych o Vás pane, že jste Bolševik...
Celý článek je svinstvo a mnoho reakcí rovněž. Nejsem adorantem Bati, ale pomluvy a nekonečná hloupost mnohých, mě strašně irituje. Díky za Váš příspěvek.
Z čeho by jinak tehdejší továrníci, uhlobaroni a bankéři tam moc zbohatli? Ti nejbohatší z nich prostě vykořisťovali své zaměstnance. Ono je to krásně vidět v prvorepublikových filmech, jak nebetyčné majetkové rozdíly tenkrát mezi lidmi byly.
Nestačím se divit. To je jak vystřižené z Rudého práva. Takže odmítáte, že by kdokoli mohl uspět a i zbohatnout svou prací?
Proč asi vznikaly odbory? Že by mnozí zaměstnavatelé neměli tendenci zaměstnance nespravedlivě odírat? Pročpak asi západní výrobci přenášeli vyroby do asijských zemí, kde se nemuseli starat o dovolenou, nemocenskou, pracovní dobu, pracovní podmínky ...
To už vstupujete na pole komunistické ideologie. Termíny jako odírání, vykořisťování aj. jsou jen slovník, ale skutečnost byla prostá. Tomáš na své cestě v Americe viděl odbory jako spojku mezi zaměstnanci a zaměstnavatelem. Například odboráři usilovali o to, aby na směně bylo sto procent dělníků, protože to byla jedna z jeho úloh. Tomáš to přenesl do Zlína a za čas zrušil, protože "naše" odbory jsou obvykle napojené na politickou stranu, která často prosazuje něco, co dělníkům do hrnce nic nepřidává a hraje si své hry.
O Asii a dalších tvrzeních nic nevím.
No ano. Ovšem zaměstnanec vždycky tahá za kratší konec. A je ujeté stanovovat podmínky užívání tak, že zasahují do soukromého života zaměstnanců. Když nemají objektivně negativní dopad na majetek zaměstnavatele. Zaměstnanec by neměl být ani nevolník ani poddaný.
Proč by měl zaměstnanec tahat za kratší konec provazu?
Je ujeté stanovovat takové podmínky pro soukromou sféru zaměstnanců. Zaměstnanci mají nadstandardní zabezpečení, ale nestačí pracovní výkon a loajalita. Zaměstnavatel si osobuje právo zasahovat i do soukromého života.
Když vám zaměstnavatel poskytne dům a podmínky využívání, tak buď přijmete anebo ne. Když je přijmete, pak je musíte dodržet.
To není souzeni, když si někdo myslí, že nesmíte chovat slepice, a mít zeleninové zahonky, protože to považuje za zátěž pro pracovní výkon. Je to už trochu ujeté. Spousta lidí se prací na zahradě naopak relaxuje. Rozhodně jako podnikatel byl výjimečnou osobností. Nároky měl na zaměstnance i na sebe. Chápal, že příklady táhnou. A snažil se být spravedlivý, kdo u něj dobře pracoval, ten se měl na poměry doby nadstandardně.
Ujeté to není, je to součástí dohody a trval na jejím dodržování. Když druhý řekne, že se mu nejlépe relaxuje u piva, tak by to musel dovolit oběma. Možná tak Baťa lidí učil, že dohoda a smlouva není jen formální akt, ale že má svou váhu a vymahatelnost. Samozřejmě nejen ve vztahu s Baťou, ale obecně s kýmkoli.
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Občas mám v práci pocit, že někteří noví kolegové v práci, kteří čerstvě absolvovali VŠ, jsou na tom schopnostmi a znalostmi podobně. Zbývá zjistit, zda se soudí...