Citace z článku: Dopravci mají od 1. ledna na základě nařízení Evropské unie povinnost kupovat letecké palivo s minimálně dvouprocentním obsahem udržitelného leteckého paliva (SAF)
Z toho vyplývá, že 100% palivo SAF bude stát 250 x více než klasický letecký benzín. To se máme na co těšit. Nebo jsem autora špatně pochopil. Nebo snad že by to špatně napsal? Kde je pravda?
Spíš si myslím, že je to špatně napsané. Ta udržitelná složka by mohla být až 5x dražší. Letecké palivo se příliš neliší mě běžné nafty. Dnes už běžně do prémiových naft přidávaný HVO se cenově pohybuje také na několikanásobku ceny ropného paliva.
Zajímavé čtení. Otázka zni, kde je pravda, nebo lépe řečeno kdo má pravdu? Od začátku invaze Ruska na Ukrajinu jsem si řekl, že musím mít i informace z druhé strany. Sleduji více jak 8 nezávislých webů Ruska a občas se podívám i na oficiální ruské weby ( u nás se říká Putinovi), mé poznatky jsou úplně opačné než v uvedeném článku. Příklad o Česku se v jakékoliv podobě tam za poslední dva roky vyskytli články nebo informace snad 0,1%. Nás v Rusku prakticky vůbec, ale vůbec nezajímají. Tedy, aby cílili nějakou propagandou na Česko je naprostý nesmysl. My pro ně nejsme ničím zajímavý pouze tím jak onehdy psali na jednom webu, jsme jako ratlíci poskakující podle toho jak velcí pískají. Pro mě to bylo smutné čtení, ale uvědomil jsem si, že asi mají pravdu. Ptám se sám sebe, byla to dezinformace. Co je však podstatné a to jsem za tu dobu pochopil. Vše se mění, vyvíjí, nezůstává stejné, mění se k lepšímu, nebo horšímu, tedy obecně svět je v pohybu. Co je pro nás dezinformace jsem pochopil, že vlastně téměř všechny naše media jednotně píší jak Ukrajinci bojují, dokonce vítězí, ale já se dočtu a to nejen na ruských webech, ale i na Západních, že to není pravda Rusové postupují a Ukrajinci prohrávají. Tedy co je dezinformace z pohledu času. Tam se většinou rozhoduje co je a co není pravda. Uvádět nějaké dezinformační videa to je vlastně k smíchu, ty může vyrobit i jednotlivec na koleně a my to ani nepoznáme. Například mé překvapení bylo, že ruská media vůbec ale téměř vůbec volby v USA nezajímali, článků tam bylo před volbami poskrovnu a musel jsem je vyhledávat. O tom je dnešní svět
To máte z vlastní hlavy nebo vám někdo zaplatil? Že bych si taky před vánoci přivydělal...
Polsko bude uhelné elektrárny provozovat do 2050.
35 let se nepostavila u nás žádná elektrárna.
Za uhelné se musí postavit plynové.
Babiš mohl získat stejnou dočasnou výjimku na uhlí jako mají Poláci a Němci. Postavit plynové nějakou dobu trvá a provoz je drahý. Uhlí je nevýhodné jen kvůli povolenkám.
V čem je problém? Sousedka si v zala Turka a mají se taky rádi.
Předpokládám, že Turka považujete taky za člověka. Ovšem sika je jiný druh, jako by si vaše sousedka vzala šimpanze (vždyť máme 98% genů stejných). Ale proti gustu...
Ale ti jelení kříženci jsou plodní a tím se z naší přírody ztrácí původní druh.
Účinnost 104% je hovadina, veškeré zařízení má přirozené ztráty, to by bylo popření fyzikálních zákonů. Podle tohoto by mohlo fungovat i perpetum mobile, což skutečně nelze. Ztráty jsou všude a u všech zařízení, takže účinnost jen 100 % není vůbec možná. Jinak váš článek je zcela mimo mísu. Tepelné čerpadlo bere energii z prostoru a na tento pohon potřebuje určitý podíl elektrické energie a to asi tak třetinu předaného výkonu. Což váš kotel nikdy nedokáže. Nesmíte zapomenout, že TČ je přeci jen o krok dál než fosilní spalování jakýmkoliv lokálním topidlem.
Jak funguje tepelné čerpadlo vím. Ovšem když je např. zapojíte do staršího systému, kde se třeba topilo kotlem na uhlí a byly tam tudíž vyšší teploty vody (při nízkých kotel koroduje a dehtuje), moc se neohřejete. Částečně se to dá vyřešit znásobením plochy topných těles. U dnes nejčastějšího tepelného čerpadla vzduch-voda diametrálně klesá topný faktor (podíl získané energie a vložené pro jeho pohon) se zvyšujícím se rozdílem mezi teplotou média a teplotou venkovního vzduchu. Tak se v chladných dne stává, že na výrobu elektřiny pro pohon čerpadla se spálí více plynu/uhlí, než kdyby se jimi topilo přímo. V zimě rozhodně nebude elektřiny nadbytek, mimo těch nemnoha dnů, kdy bude v Německu foukat vítr. Navíc prý budeme dovážet(odkud?). Např. dnes Německo má 20GW z uhlí, 15GW z plynu a 16GW za dovoz, jen zločemek z OZE. Určitě jsou rádi, že tam obyvatelé pořád ještě mají plynové kotle. Plyn se na rozdíl od elektřiny dá skladovat. Vyrábět vodík a pak ho pálit v zimě vychází velmi draho a účinnost je bídná. Však už toho Němci mají plné zuby a vláda tam končí.
Účinnost 104% je hovadina, veškeré zařízení má přirozené ztráty, to by bylo popření fyzikálních zákonů. Podle tohoto by mohlo fungovat i perpetum mobile, což skutečně nelze. Ztráty jsou všude a u všech zařízení, takže účinnost jen 100 % není vůbec možná. Jinak váš článek je zcela mimo mísu. Tepelné čerpadlo bere energii z prostoru a na tento pohon potřebuje určitý podíl elektrické energie a to asi tak třetinu předaného výkonu. Což váš kotel nikdy nedokáže. Nesmíte zapomenout, že TČ je přeci jen o krok dál než fosilní spalování jakýmkoliv lokálním topidlem.
Čistě podle fyzikálních zákonů je to samozřejmě nesmysl. U kotlů se účinnost uvádí jako % využití tepla vzniklého spálením plynu. Elektřina pro pohon oběhového čerpadla, ventilátoru a řídící jednotky kotle se nebere v úvahu. Účinnost bývá do 96% při nízkoteplotním provozu. Ovšem u kondenzačních kotlů při nízké teplotě topné vody dochází ke kondenzaci vodní páry a právě skupenské teplo se připočítává ke spalnému teplu, takže celková účinnost se uvádí přes 100%. Teoreticky může dosáhnout 110%. Samozřejmě by fyzikálně čisté bylo sečíst spalné a skupenské teplo a uvést, jakou část dokáže kotel převést do systému topení. Ale v praxi se jako základ bere jen spalné teplo a proto součet využitého spalného a skupenského tesla je vyšší. Dělá se to tak pro jednodušší srovnání kotlů v normálním a kondenzačním provozu. Vždyť i kondenzační kotel, zapojený do starého systému, kde bude muset dodávat topnou vodu třeba nad 60°C, může mít účinnost pod 90%.
Ale jděte.
S touhle vládou se pohla dostavba Dukovan. Trubky do Polska pro norsky plyn. Zkapacitnění ropovodu Adria a přestavba rafinerii na jinou než ruskou ropu. Rozšíření kapacity přenosové soustavy. Desetiletí blokované obchvaty a dálnice. Atd. To nevidíte, nebo spiš nechcete vidět?
Duté hlavy se vám smějí...
Německo právě (čtvrtek v 8 hodin) získává 20GW pálením uhlí, 14GW z plynu a 15GW dovozem. Odkud budeme dovážet my, když u nás slunce nesvítí a vítr nefouká cca ve stejnou dobu, jako v Německu? Ani více solárů a větrníků to nezmění a akumulace na více než nižší jednotky hodin je zatím jen pohádkou. V Německu je i určitý pokrok, právě padá vláda. Je šance, že ta příští už se obejde bez Zelených a průmysl nebude dusit magor Habeck.
Mohl bych označit desítky míst, kde roste pajasan žláznatý jenom v mém blízkém okolí. Dokáže se šířit na zamokřených místech stejně jako na vyprahlých stráních. Roste neuvěřitelně rychle, hlavně zpočátku dokáže svojí konkurenci překonat. Zamořuje i chráněná území. Přitom vytváří mnoho semen a jeho likvidace je velmi obtížná. Už teď by byl problém jen zastavit jeho šíření, v budoucnosti to bude jen horší.
Jsou invaze, které zaznamená široká veřejnost, jsou ale i skryté, které tak nevnímá.
Muflon, daněk, jelen sika, labuť velká. Zdánlivě integrální součásti naší přírody, to ale neznamená, že bezproblémové.
Kutilka asijská, křižák pruhovaný ... celá plejáda rostlinných škůdců zavlečených s pěstovanými plodinami Odkaz .
Níže zmíněný kormorán je složitější případ, spíš půjde o přirozené změny hranic areálu výskytu / hnízdění. Podobné kolísání v poslední době bylo možné sledovat třeba u hrdličky zahradní (tu by bylo možno považovat za podobně invazní druh) nebo ťuhýka rudohlavého či mandelíka hajního.
Kormorán má oproti nim tu zásadní nevýhodu, že se jeho zájmy protínají se zájmy rybářů a rybolovců. A (pro sebe) výhodu, že mu člověk u nás svým hospodařením podstrojil takovou pastvu.
Na druhou stranu, naše vody lidé zamořili vysazovanými nepůvodními druhy ryb - nejen střevlička východní, ale i slunečnice pestrá a sumeček černý, hlavačkovec Glenův, nejspíš i karas stříbřitý, určitě všichni "koi" kříženci a pstruh duhový.
Genofond původní kachny divoké nenápadně eroduje křížením s běžcem indickým.
EDIT: Více třeba zde: Odkaz 1 nebo Odkaz
Ale i tak ještě není seznam úplný, chybí třeba ondatra, krab říční ...
S jeleny sika jsou problémy, protože se běžně kříží s naším evropským jelenem. Už teď jsou některé oblasti dost promořené těmi hybridy.
1
Sledujících
2
Sleduje
1
Sledujících
2
Sleduje
Co by vám řekl nebožtík Havel?Nejspíš nakopal do....
2 odpovědi
4
Sledujících
0
Sleduje
4
Sledujících
0
Sleduje
Ověřený uživatel
Tento účet je ověřený Seznamem a představuje skutečnou osobu, registrovanou firmu nebo subjekt.
Byla to jiná doba. Rozpadem Sojuzu skončila studená válka, napětí pokleslo, v Evropě se očekávaly jen ojedinělé regionální konflikty. Většina zemí zkrátila nebo úplně zrušila povinnou vojenskou službu. Atomové zbraně si z celého Sojuzu ponechalo jen Rusko. Na Ukrajině se počet vojáků z miliónu při jejím osamostatnění snížil na 6000 před rokem 2014 (separace Luhanska, Doněcka, Krymu za podpory Ruska). Největší evropský člen NATO Německo mělo a do značné míry stále má velkou část letectva a námořnictva neschopnou boje. Dlouho to nevadilo, teď je nutné tu ztrátu dohonit. Rusko jednoznačně projevilo svoje imperiální ambice, jejichž hranice můžeme jen tušit.