Význam té skupiny údajně nezkušených severokorejských vojáků může být trochu jiný. Nasadí je v Kurské oblasti - tedy na území Ruska. Ukrajinci si s nimi snadno poradí - budou to jatka a v reakci na to severokorejský režim pošle podstatně významnější várku dobře vycvičených vojáků a ty už pošlou tam, kde to bude mít vojenský význam. A nikdo nebude moct říct ani slovo, protože půjde o odvetu. Mají to dobře vymyšlené.
Retro vlna již vystrkuje růžky a je to tak v mnoha oblastech - od LP desek, historických počítačů, přes magnetofonové pásky a kazety až do oblasti focení. Od filmu v zrcadlovce přes digitální kompakty a mobily se pomaličku přes digitální zrcadlovky vracíme zpět k filmu a stavíme si doma i fotoaparát s dírkou místo objektivu na 5x4" negativy v oboustranné kazetě a pošilháváme po nějakém větším formátu s měchem ;o). Na dovolené kromě stovek digitálních fotek jsme se synem prohnali F65 a doma pak vyvolali 3 černobílé negativy a z nich pak vyrobili fotky v koupelně dočasně předělené na fotokomoru a to je mu 15 a baví ho to stejně jako digitální zrcadlovka D7000, kterou má.
Kdyby se to povedlo a vznikl by stroj, který by intelektuálně překonal člověka, tak první věta bude nutně znít "Člověk je idiot, protože se tak chová sám k sobě i k celé této planetě" a protože ze dvou možných řešení - změnit se, nebo to vypnout je vypnutí to jednodušší, tak to celé tou první větou skončí a sbohem stamiliardové investice.
Evropa v rozvoji stagnuje a lepší to jen tak nebude. Není to jen řízením ze strany EU, ale také tím, že schopnější část populace, která by za normálních okolností byla hnacím motorem pokroku a rozvoje dosáhla ekonomicky stavu spokojenosti - mají domy, auta, dovolené, koupit si mohou téměř cokoliv po čem touží a prostě usínají - není nic, co by je pohánělo k nějakému vymýšlení, novátorství a pokroku. To nutně povede ke zhoršení ekonomiky a restartu, kdy se toho tato schopnější část populace opět chopí (bude muset, protože zchudne) a začne zase něco dělat. Proti tomu Číňan, pokud se mu dostalo vzdělání, má hned několik důvodů proč se snažit a tedy není problém chrlit nápady a hned je realizovat. Až Čína zbohatne, taky se to tam nejspíš zadrhne. V USA už to proběhlo dřív, než v Evropě - typické domy, které si na hypotéku kupovala střední třída jsou tam teď pro většinu lidí nedostupné a na restart se zatím čeká. Vidím to tak, že 20 let bude ve znamení Číny, pak 20 let USA a nakonec se chytí i Evropa. Ale čeká nás dobrých 40 špatných let.
Řekněme, že slad v pytlích nešrotovaný má za 30 Kč za Kg - to je nějakých 270 Kč na 40l várku. Chmel v peletách (sušený, drcený, lisovaný), protože sušený nedrcený se moc snadno neshání (musel by si sám pěstovat, nebo mít kontakty) - on už se v tomto stavu skoro nikde nepoužívá. Na takovou várku potřebuje kolem 200g pelet, takže zhruba 200-300 Kč a pokud si vystačí s nějakými opravdu levnými odrudami, tak možná kolem 140 Kč na tu 40l várku. Kvasnice má řekněme zdarma (na svrchňáky ale v pivovaru asi nesežene, ale dejme tomu). A kde jsme ? 270+140=410 Kč. To je 10 Kč na litr, takže kolem 5 Kč na jedno pivo. V materiálu ovšem. Kde jsou energie ? Kde je voda ? Ono se to nezdá, ale pořádně vymýt 80 lahví - to je spotřeba tak čtvrt kubíku. Další voda do varu (té není moc), ale hlavně na chlazení. Pokud nemá nějaký okruh s glykolem, ale pouští do chladiče vodu z řadu, tak prošustí chladičem půl kubíku ani nemrkne. Takže kubík vody za 90 Kč se stočným a jsme zase jinde. Plyn na ohřev (v tomto množství už je elektro trochu problém) - 10l lahev tak na 5 vaření, takže dalších 50 Kč. Takže to už jsme na 550 Kč a skoro 7 Kč na pivo. Takže kecá. Já si vařím většinou speciály. Pravda - slady si kupuju na recept a šrotované (nevařím tak často a šroťák se mi prostě nevyplatí) a chmely jsou ty dražší. Zrovna teď mám na cestě balík na 40l várku a cena bude asi 1100 Kč. A to není nijak drahý recept (Australian Galaxy Red ALE). Po připočítání vody a plynu a přibarvení červenou řepou je to tak za 1250 Kč. Čili kolem 15-16 Kč na pivo. A práce je s tím požehnaně - to člověk nesmí počítat.
Návykové látky z tabáku nevdechuji, feťák (člověk závislý na vdechování návykových látek) tedy nejsem, ale chápu, že feťáci (nazývejme kuřáky správným názvem) svoji dávku prostě potřebují. Když už se rozhodli to neřešit a pokračovat ve fetování a existuje méně riziková varianta, nerušil bych ji, ale i tady je jedna věc, která mi vadí a to jsou jednorázové e-cigarety osazené nabíjecím lithiovým článkem. To je nebetyčné plýtvání zdroji a obrovský problém pro životní prostředí. Možná bych zkusil zabít 2 mouchy jednou ranou - zakázat jednorázovky, nechat povolené nabíjecí plnící e-cigarety a tím se částečně omezí dostupnost i pro děti, protože takovou věc je potřeba koupit za jednorázově vyšší cenu, je třeba ji nabíjet, plnit, je větší a tedy se dá snadněji zachytit rodiči.
Tady zdaleka nejde o naše Evropské lesy - ty si státy relativně ohlídat dokáží. Stačí se podívat na složení okruhu komodit, jejichž zpracovatelé budou v hledáčku - většina z nich souvisí s odlešňováním deštných pralesů (plíce planety). Technicky je možné, že zvyšování obsahu CO2 ani tak nesouvisí se spalovacími motory, jako právě s odlesňováním deštných pralesů. A protože EU nad nimi nemá kontrolu (Brazílie se oficiálně vyjádřila, že jejich dweštný prales patří jim a ne ostatním, takže si s ním mohou dělat co chtějí), musí na státy typu Brazílie tlačit ekonomicky - sankcemi, zákazy dovozu a vývozu, a samozřejmě tlačit na lokální zpracovatele, aby přešli na alternativní zdroje komodit, nebo je nahradili zcela jinými komoditami. Když nebude odbyt pro ty komodity, kvůli kterým se deštné pralesy odlesňují, nebude důvod k odlesňování. A to bude ten cíl, který EU sleduje, ne naše lesy a dočasné mýtiny v nich.
Na to aby člověk něco začal budovat a vymýšlet potřebuje většinou žít v nedostatku. Jakmile máme téměř vše, vývoj se skoro zastaví a začnou se vymýšlet politické blbosti. Drtivá většina lidí za nedostatek považuje, když nemají pohodlný život s plnou peněženkou. Malý zlomek lidí za nedostatek považuje, když se nemohou realizovat, něco budovat, vymýšlet, sestavovat, zkoušet. Těch je zatraceně málo, ale naštěstí jich ještě pár zbylo a pan starosta bude jedním z nich. Taky pořád něco vymýšlím a stavím, takže ho chápu. Je v podstatě výjimečný, protože kromě té touhy něco vytvořit se uvolil dělat to z pozice starosty a to je v podstatě sebeobětování, protože nakonec se stejně najde někdo, kdo tu snahu neocení.
Lepší box na každém rohu, než aby to přepravní firmy házely když nejste doma do různých nelogicky zřízených parcelshopů. Ten kdo vymyslel, že si zřídí parcelshop v Damizu, nebo Kodex v Hořovicích nemyslel hlavou. Nejste doma, protože jste v práci, PPL zásilku nemůže řidič doručit, tak to hodí do kteréhokoliv parcelshopu po cestě. A vyzvedněte si ji tam, kdy tam končí všechny dny v týdnu dřív (ve 3, nebo 4 hodin), než Vaše pracovní doba a o víkendu mají samozřejmě volno. Kdyby to dávali do boxů, je to jednodušší a tyto firmy, co si myslí, že svoji špatnou ekonomickou situaci vylepší tím, že si zřídí parceshop ačkoliv k tomu nemají odpovídající provozní dobu, ať se jdou vycpat.
Jako včelař mám ke hmyzu celkem blízko. Sršni i když kradou včely za letu mi nevadí, vosy pokud jich není tolik jako letos vlastně taky ne, i když se snaží dostat do krmení včel na zimu jak jen to jde - od míchání cukru až po samotná krmítka. Jenže - když vaříte pivo, je široko daleko vůně sladiny a vosy pořádají nálety, uplně zavřít nemůžete, protože malý prostor a plyn, takže jsem je musel mlátit. Pak přišlo na řadu vyvařování vosku - z víček po medobraní, staré plásty a opět neuvěřitelné nálety. Pak to tuhne, takže člověk přijde, otevře dveře a uvnitř 200 vos. Tak je vymlátím, zavřu a za 2 hodiny to samé. Začalo se to tam kupit, ani jsem to neuklízel. A neubývalo jich. Manželka pak šla sekat (já většinou stavím, máme to teď takto rozděleno) a přiběhla popíchaná od vos - odkryla velkou díru v zemi. V první fázi jsem je zalil horkou vodou a druhý den jsem si vzpomněl na sirné knoty a protože asi část přežila, ještě jsem to pojistil - zapálil, vložil a zakryl. Včera odpoledne bylo vyvařování vosku docela na pohodu - kolem se jich motalo maximálně 10 a v kuchyňce, kam to pak dávám ztuhnout jsem jich našel taky jen pár. Jedno hnízdo v dřevníku se zlikvidovalo dokonce samo - urvalo se přetížením (inženýrská vosa udělala chybu ;o). No - lapačů z PET lahví mám asi 12, za 1 rundu ve venkovní kuchyňce jsem jich ale pomlátil víc, než je všechny lapače zlikvidovaly za týden ;o). Alergici naštěstí nejsme - včelí bodnutí už za 5 minut necítím, ale vosa - to je jiná - svědí to ještě druhý den, je to jiný jed. Když je jich přiměřeně, nevadí mi, ale letos je to opravdu šílený.
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Ověřený uživatel
Tento účet je ověřený Seznamem a představuje skutečnou osobu, registrovanou firmu nebo subjekt.
Je potřeba na to koukat s nadhledem. V USA je mekáč jídlo chudiny a tak je na to potřeba nahlížet. Je to jako snažit se napodobit vánočku od Babiše a porovnávat ji s tou od babičky. Když mám čas, udělám si doma vlastní burger z pořádného doma namletého hovězího s trochu bylinkového másla uvnitř masové placky o hmotnosti nejméně 300g. Komponenty v mističkách na stole pak umožní každému sestavit si finální burger podle svých preferencí. Bulka samozřejmě taky projde zatažením v grilu, aby byla lehce křupavá. A mekáč - no - když to jinak nejde a člověk nemá čas a lepší místo, kde naplnit žaludek, tak se to taky dá nějak přežít.