Cílem je co nejrychleji přezbrojit z T-72M4CZ na Leopard 2. Nové Leopard 2A8 budou až za několik let a my už spoustu let bojujeme s nedostatkem či už neexistencí některých náhradních dílů na T-72M4CZ, obzvláště když máme mít v roce 2026 v rámci NATO vyčleněnou těžkou brigádu.
Co myslíte tím novým Pantherem? KF51? To je technologický demonstrátor, který má před sebou roky vývoje, my potřebujeme řešit žalostný stav tankového vojska nejlépe včera, respektive před 10 lety.
Opravdu je pro nás potřeba tanky? Je to z hlediska budoucích konfliktů ta správná zbraň? Vždyť jdou jednoduše zničit pár Bayraktary.
My jsme prostě národ brblatelů, co nejsou nikdy s ničím spokojeni. Nákup mnoha desítek Leopardů nejnovější verze je naplánován, jsme v pořadníku. Do té doby je lepší mít i starší Leopardy, které mají mnohem vyšší bojovou hodnotu než ruské T-72. Pokud opravdu budeme někdy muset bojovat, tak potřebujeme každý tank.
Já jsem pro moderní výzbroj. Jen bych k tomu ale vždy chtěl jasné argumenty že zrovna taková a taková výzbroj má takový a takový potenciál pro budoucí konflikty. Tady byl jen výkřik že si to naše armáda zaslouží. V pořádku, pokud to zapadá do nějaké strategické mezinárodní koncepce. Je nějaká na stole? Zatím nemám dojem že to je strategické rozhodnutí. Těch 14 tanků je tak na předváděčku na akci typu "Bahna". 50 dronů je v pohodě vyřadí. 50 partyzánů s protitankovými střelami taky. Do týdne je po nich. Na Ukrajině se ale bojuje už 1000 dnů. Je tu někdo odborník na zbraně kdo by k tomu dal sofistikované vysvětlení proč zrovna tanky a ne třeba chytré systémy raket s naváděním umělou inteligencí? Také bych souhlasil s jedním diskutujícím, že bychom měli oživit zbrojovky a dělat vlastní vývoj. Zbraně nám nikdo ve velkém nedodá pokud půjde do tuhého. Třeba klidně vyrábět v licenci a v rámci EU si rozdělit strategii kde se co bude vyrábět. Začít připravovat inženýry na vysokých školách aby ty zbraně dokázali dále vyvíjet a pokud možno se zaměřit na chytré zbraňové systémy s co nejmenší potřebou obsluhy. Bude potřeba rojové inteligentní řízení a podobně. Zaostalé zbraně budou lehce přemoženy zbraněmi s "inteligencí" obratností a levnou cenou, což se ukazuje čím dál více. Samozřejmě bez pěchoty to taky nejde, ale i ta může být velmi moderně vyzbrojena systémy špionáže a analýzy bojiště s on-line propojením, systémy aktivní kamufláže apod. Vše soustředit na minimalizaci lidských ztrát a zvýšení efektivity a přesnosti boje.
Ale jsou - něco na těch článcích bude. Žijeme jinak než generace předchozí. Nechceme svůj život obětovat jen práci, ano telefony nezvedáme, a jak popisoval jeden dotyčný proč, tak to mám podobně - nedokážu tak dlouho udržet pozornost a hned reagovat, radši budu psát protože si to můžu několikrát rozmyslet a přepsat a nemusím reagovat okamžitě a pohotově. A že nechceme svůj život obětovat práci? Ano i to je jeden z důvodů proč nezvedám telefony když nepracuji. Podporujeme "manželství pro všechny", respektujeme přání na osobní život ostatních, nepovažujeme to jen za "své" právo - zajímá nás jak dopadne naše planeta - i když chápu že green deal není dobře navržen a tak spoustě starší generace vadí - chtělo by to úpravy a ne něco co se tváří jako záchrana planety ale je v tom jen ekonomika. Nemáme naději na "vlastní bydlení". Ti bohatší z nás mají problém dosáhnout na hypotéky (pokud nebudou jednou dědit), ti chudší jsou odsouzeni žít s rodiči nebo v předražených nájmech. Rádi bychom měli děti, ale máme strach přivést je na svět v této nejisté době - nehledě na to že po finanční stránce je těžké uživit jen sám sebe natož děti. Snad jsem Vám trochu osvětlila jak to vidí naše generace - s pozdravem dcera Valérie Svobodové
Díky za reakci, toho si cením. V podstatě s vámi souhlasím v mnoha věcech a opravdu je mi líto že mladé generace nebudou moci bydlet ve vlastním pokud na to nemysleli již jejich rodiče případně se jim nepovede dobré podnikání. Mám někdy pocit, že se mladí málo projevují a necítím jejich jednotnost pro změnu celkového stavu ve společnosti. Chtěl bych v politice víc mladých lidí, aby si prosadili svůj svět. Možná je to právě tím že jejich komunikace je "němá"(myšleno raději písemná bez emocí) a proto nejsou dostatečně slyšet. Držím vám všem palce, ale nečekejte že se to samo nějak vyřeší. My jsme si v 89 mysleli že teď už bude jenom lépe. Bohužel ne vše se povedlo. Ve školství je obrovská stagnace a naše univerzity jsou jen pro ostudu a to i nyní když je náš premiér z akademického prostředí a měl by chápat důležitost rozvoje vzdělávání. Místo vědeckotechnického rozvoje se z nás stala montovna, firmy začínají upadat a nebo jsou skupováni Číňany.
Já bych neřekla, že nic jiného neumí. Znám kolem sebe spoustu mladých lidí, kteří jsou ambiciózní a mají tah na branku. Vědí co chtějí a jdou za tím. Na druhé straně, když jsem viděla jak a co je učí ve škole, tak jsem fakt trpěla. Děcka co absolvovaly obchodní akademii nemají šanci uspět v praxi s tím, co si ze školy odnesly. Takže pokud je vezmete do firmy, musíte je vlastně naučit, co by měly umět. Ve školství jsme hodně zaspali. Učíme je nesmysly a praktické věci do života neumí. A jako základní předmět bych dala právě umění komunikace a základy psychologie. Ale to je těžké, když mnohdy v komunikaci selhávali vyučující a již v prvním ročníku na střední škole na ně řvali, že stejně tu maturitu neudělají.
No jo ale to by ti učitelé sami museli projít kvalitními školami. Pajda byla vždy považována za jednoduchou školu. Proč asi? Prostě začarovaný kruh co se od revoluce nikomu nepodařilo přerušit. Učí i spousta nekvalitních učitelů kteří si to chodí do školy jen odříkat, ale nikdo je ze školství nevyloučí, protože učitelů není dostatek. Jak je možné že učitele na jedné škole vyhodí a on se vzápětí objeví na jiné? Dokud se tohle nezmění, tak to bude pořád dokola.
Ne, Z jako dalsi pismenko po Y, jako Ztracena generace je oznacovana demograficka kohorta lidi, narizenych mezi lety 1883 - 1900.
Ale chapu, jak jste to asi myslel. Nemyslim si to, vsak oni se otrkaji, necemu se prizpusobi oni a neco jim : )
My jsme taky potřebovali čas než jsme se něco naučili v praxi. Nebyli jsme jiní. To jen dnes se vše hrozně řeší na internetu a v televizi. Taková masírka za nás nebyla a nikdo to moc neřešil. Prostě mladí se dostali do pracovního kolektivu a nasbírali zkušenosti. Kdybych za svého mládí poslouchal neustále z médií jak je moje generace k ničemu, tak bych byl na prášky taky. Navíc si dělají mezi sebou peklo sami více než to bylo za nás, protože k tomu mají mocnou zbraň v podobě sociálních sítí. Kdo chce někoho ranit, nic mu nezabrání udělat ponižující video. To za nás nebylo. Maximálně jsme si nadávali, pak třeba padlo pár facek a byl klid. Pořád o tom ale vědělo jen pár lidí z nejbližšího okolí a ne statisíce. Tak se nemůžeme divit, že pod takovým tlakem se děti hroutí. Kdo proti tomu reálně něco dělá? Škola doteď nepochopila že je 21. století a rodiče jsou tak zaměstnaní, že jim uniká co se děje a o problému se většinou doví jako poslední. Takže já bych tak rezolutně mladé neodsuzoval. Mají to fakt docela těžké.
Ve svých 25. letech jsem si bral hypotéku na koupi vlastního bytu.....tahle generace bere maximálně antidepresiva.
No za nás jaksi byty nestály 5mega v malém městečku. Vzhledem k požadavkům na zateplení staveb už nepůjde kupovat starý barák a ten si opravit. Mladým nebude zbývat nic jiného než si kupovat drahé bydlení a nebo žít v drahém nájmu a nebo nedej Bože u rodičů.
Casem vystrizlivi a poznaji realitu. To bude tezke .Zjisti, ze mobil slouzi take k telefonovani a, ze bez prace se jim sny nenaplni.
Ohledně té práce jen podotýkám, že naprosté většině lidí se díky standardnímu zaměstnání sny nikdy nenaplnily. Dnešní dělníci dělají za podhodnocené platy a pokud člověk nepracuje v automotive, tak to není žádná sláva ani v kanclu. Sedět 8 hodin denně v práci rozhodně není naplňující a pokud se tomu někdo oddá tak že dělá 10 hodin, tak si maximálně zničí zdraví a vztahy v rodině. Proto mladým fandím, aby se nenechali jen tak odbýt při svých vyšších nárocích a nenechali na sobě firmy parazitovat tak jako se to děje předchozím generacím. Za nás všichni byli zvyklí pracovat v jedné firmě dlouho a naplno. během příštích let bude 2 roky v jedné firmě tak akorát a všichni si budou více hlídat aby jim práce nezasahovala do soukromí.
Článek skvěle vystihuje generační posun v komunikaci – od volání k chatu, od dokonalých Instagramových fotek k autentickým momentům na BeReal. Generace Z ukazuje, že technologie nemusí jen oslabovat vazby mezi lidmi, ale mohou je i posilovat, pokud se používají citlivě. Hlasovky, memy nebo sdílení každodennosti – to vše je důkazem, že mladí lidé si vytvářejí nové způsoby, jak být propojení. Je na nás, abychom to neodsuzovali jako povrchní, ale pochopili jako adaptaci na jiný svět.
Jenže proč je tolik dětí u psychologů? Není to právě tou změnou k nepřirozené komunikaci kde vlastně nahrazujeme gestikulaci při komunikaci obrázky? Možná právě tímto oslabením komunikace je pak pro mladé přímá komunikace příliš intenzivní a vyvolává v nich obavy.
No jo no, předchozí generace měly strach a komunismu, my máme informace a vůli něco dělat. Nejhorší je pak strach pramenící z nejistoty a stáří, vedoucí lidi zpět ke “starým dobrým časům, kdy bylo líp”. Tento strach je tady všudypřítomně nasáklý ve zdejších diskuzích. Jde doslova cítit, jak se zdejší plochozemci, antivaxeři a mírotvorci ukájí ve své vlastní hlouposti. Díky bohu za mladé lidi, kteří si všechno chtějí hnedka ověřit a nevěří hned tomu, co je napsané v prvním řetězovém e-mailu.
Mladí by měli dostat více příležitostí. Oni mají dostat šanci si tvořit svůj svět. My 50+ už jen jedeme v zajetých kolejích. Měli bychom mladým lépe rozumět. To je ale někdy dost těžké protože se protiví našim zajetým názorům. Tak to ale měly všechny generace. Oproti nám dnešní mladá generace čelí obrovskému náporu informací které jim dělají život složitější a jejich obavy jen přiživují. Také nároky na život jsou násobně vyšší, reklama vás zpracovává na každém kroku.
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Chce se mi zvracet, každý slušný člověk to musí cítit stejně .
1 odpověď
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Souhlas. Bohužel každý národ má své ubožáky. U nás jich za komoušů bylo taky dost. A velmi ochotně zabíjeli naše národní hrdiny.