Myslím si, že v době, kdy u nás ještě válka není, by měli lidé s politiky v čele maximalizovat své úsilí pro to, aby válka nevznikla, a ne se jenom chystat na to, jak ji vést a vyhrát. Bohužel i vyhraná válka přinese obrovské utrpení a zmar i vítězné straně. Udělali naši politici už všechno, co se dalo, aby se předešlo nepřátelství, aby se obě strany nedráždily, aby se dojednaly podmínky obnovené spolupráce, aby se mohlo dál na obou stranách normálně žít? Ještě je pořád čas velké válce zabránit. Obávám se ale, že nakupováním granátů se toho nedosáhne.
Kdy už všichni pochopí, že se s Ruskem jednat nedá. Na všem na čem se domluvíte, nedodrží.
Vždycky se musí jednat. Ani tato válka neskončí jinak než jednáním. Čím později, tím hůř pro všechny. Kolik lidí mohlo žít své životy a jak obrovské množství materiálních hodnot mohlo být uchráněno, kdyby se jednalo už před dvěma lety!
Už asi deset roků užívám stejné léky na předpis a čas od času si musím pořídit nové balení. Zatímco praktická lékařka mi pošle elektronický recept přes SMS, do lékárny kvůli tomu musím dojít pokaždé osobně. Samozřejmě bych uvítal možnost zaslání poštou, role lékárníka je v tomto případě nulová, jen to zvyšuje náklady zdravotnického systému.
Já nevím co tady všichni brečíte... Elektronický techničáky, to tady všichni hýkali blahem, ale elektronický očkovací průkaz vám nevoní? Smiřte se s tim, že digitalizace je budoucnost! Fakt mě nebaví každému doktorovi donekonečna opakovat jaké očkování mám a na co jsem alergický...
A k čemu byl IZIP a jak skončil?
Já si nemyslím, že by stát měl za současné kritické situace přidávat komukoli. Podle mého názoru by se platy všech státních zaměstnanců měly zmrazit do doby, dokud se stát nevyhrabe z obrovského rozpočtového deficitu a nehorázné inflace, jedné z nejvyšších v Evropě. Když firma nemá peníze, nemůže zvyšovat platy. A trochu mi to připadá, že učitelé nepřípustně pohrdají lidmi v nevysokoškolských profesích a nepřipouštějí si, že i ti druzí by si zasloužili alespoň průměrnou mzdu. Jsem toho názoru, že platit by se mělo za práci, za její potřebnost, náročnost, namáhavost a rizikovost, ne za absolvování nějaké fakulty, nota bene opět za státní peníze. Jestliže jde někdo do práce na 8 hodin a ve 14 hodin už je doma a má tolik nepracovních dnů v roce, kolik jich mají učitelé, měl by si pokorně přiznat, že je to určitá profesní výhoda, za kterou ale současně nemůže chtít ještě i nadprůměrný plat. A ruku na srdce, jakou odpovědnost má učitel za kvalitu své práce? Má své peníze jisté, i když žáka vůbec ničemu nenaučí. Zato třeba takový řidič autobusu, když někdy na vteřinku zaváhá, způsobí neštěstí, umírají lidé a on jde do kriminálu...
To je další z dlouhé řady špatných ekonomických rozhodnutí v hospodaření státu. Sektor státních zaměstnanců, ke kterým patří i učitelé, by ve zdravé ekonomice neměl mít vyšší platy než sektor podnikatelský. Už dnes je u nás rovnováha vychýlena ve prospěch státních zaměstnanců. Do ekonomiky se tak dostanou další peníze nepodložené zvýšenou produktivitou práce, což jen přiživí inflaci. Vyvyšovat učitelskou profesi o 40 procent nad ostatní a odsuzovat tak nepřímo jiné, aby nemohli mít více než např. 0,6 průměrné mzdy, je sobecké a nespravedlivé. Ve zdravé společnosti by měly spolupracovat všechny profese a nesnažit se získávat skupinovou výhodu na úkor jiných.
Autor článku se zcela vyhýbá podstatě věci. V ČR máme západní náklady, stejné jako Rakušané nebo Němci. Typicky potraviny, bydlení, energie, PHM, ceny automobilů. Nebo dokonce i vyšší. Máme ale východní mzdy, a to dva a půlkrát nižší, než Rakušané nebo Němci. Z toho logicky vychází za jinak stejných podmínek i dva a půlkrát nižší odvody z mezd na zdravotní a sociální pojištění. A logicky z toho i vychází, že se lidé sami nejsou a nebudou finančně schopni zajistit na stáří. Bez zvyšování mezd, např. pravidelným zvyšováním minimální mzdy (a tedy i ostatních tabulkových mezd), bude peněz na důchody stále méně a méně.
Zvyšováním mezd bez zvýšení produktivity práce jenom zvyšujete inflaci. Už teď ji máme obrovskou.
Jedním z požadavků Ruska před válkou na Ukrajině byl návrat Evropy před 1997. A o tom vytvořit znovu SSSR i s jeho sférou vlivu mluví rusáci naprosto otevřeně. Co to asi tak znamená?
Minimálně od roku 1991 jsme už v žádné sféře ruského vlivu nebyli a návrat do tohoto uspořádání mezinárodních vztahů z 90. let by nás nijak nepoškodil ani neomezil na svobodě. Pokud by to zachránilo již zřejmě statisíce lidských životů, které byly v nesmyslné válce zmařeny na Ukrajině, a zabránilo obrovským ekonomickým ztrátám v celé Evropě, podle mého přesvědčení by to stálo za to.
Spousta lidí pořád nechápe, že podpora Ukrajiny a její armády je pořád levnější než následná podpora armády vlastní ve střetu s Ruskem. Držet válku na cizím území je základní vojenské pravidlo od doby, co je člověk člověkem.
Kde berete tu jistotu, že nás Rusko chtělo napadnout? Já si nevybavuji žádné vyhrožování nebo územní nároky Ruska vůči naši zemi. Naopak Sovětská armáda se od nás dobrovolně stáhla v roce 1991. Nevytváříme si nepřátele sami? Snažme se žít v míru se všemi zeměmi. Konflikt dvou postsovětských republik, které nejsou členy EU ani NATO, se nás vůbec netýkal a obávám se, že mu ani moc nerozumíme. Bohužel jej spolufinancujeme z našeho hluboce deficitního státního rozpočtu.
procenta jsou fajn ... nutno je ovšem porovnávat cenu jako takovou .. ne jen růst ... oproti většině zmíněných zemí mělo česko hodně nízkou cenu která logicky musí růst více
když v roce 2021 platil
němec 35,27 centů /kWh
dán 31,31 centů /kWh
čech 23,98 centů /kWh
polák 17,2 centů /kWh
tak asi neporostou o stejná % 😄
A prosím pěkně, proč by cena elektřiny měla v ČR růst "logicky" více, když si ji u nás dokonce sami vyrábíme?
Důchodcům už ani korunu. Chtějí jít dřív do důchodu, tak ať si našetří. Času měli dost. Naopak bych každému důchodci za obezitu, neaktivnost, kouření a chlastání snižoval důchod. Také bych je posílal do speciálních škol, protože mají co dohánět.
Šetřit by mělo smysl a efekt, kdyby stát garantoval cenovou stabilitu. Jestliže to nedokáže a dopustí inflaci téměř 20 procent při maximálním úročení vkladů tak 5 procent, všechny úspory těch odpovědných znehodnocuje a bezostyšně rozkrádá. Náš stát a celá EU podporují zadlužování, ne spoření.
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
DSZO - oficiální profil
MHD VE ZLÍNĚ A OTROKOVICÍCH NEZDRAŽILA | Reagujeme na nepravdivou informaci, která se objevila v článku Pavla Skalníka "Krajská města zdražují MHD. Podívejte se, kde si od ledna připlatíte" na serveru Seznam Zprávy. Ceny jízdného v MHD ve Zlíně a Otrokovicích se na přelomu roku nijak nezměnily. Autor článku nesprávně použil informace, které se týkají Integrované dopravy Zlínského kraje, nikoli MHD v krajském městě.