V Evropské unii se uhlí těží v Polsku, trochu na Slovensku a u nás.Ohromné revíry, jako bylo Porúří, Belgie, Francie, kam za první repbliky cestovali horníci z celé Evropy, aby si vydělali, jsou dávno rekultivovány. To samé platí i pro Velkou Británii.
V počátcích sedmdesátých letech jsme na fakultě počítali srovnání cen uhlí australského a ostravského. Kromě cen nákupních byly započítány i dopravní v náklady přes půl světa a následně lodí pod Dunaji. Vím, že ceny u nás byly poněkud deformovány plánovaným hospodářstvím; přesto se cena ostravského uhlí s tím australským vyrovnávala někde v polovině dnešní Slovenské republiky.Černé uhlí bylo již v těchto letech nekonkurenceschopné; pouze Rakousko pravidelně odebíralo koksovatelné uhlí pro vysoké pece. Ostravská komunistická klika ovládala celý rezort paliv a energetiky; to bylo patrno i na složení tehdejší FMPE. Kdo odebíral uhlí, byl "in"; především elektrárny a teplárny. Tuto závoru prorazila až jaderná energetika, kde ruský zájem byl politicky silnějším.
Ani zkušení investoři, jakým byl například pan Bakala, nebyli schopni ostravské uhlí prodávat; haldy českho uhlí v Hamburku se týčily vedle rychle se obracejících deponií australského a amerického uhlí.
Chci tím říci, že si za možnou energetickou katastrofu můžeme sami tím, že stát se ostýchal zatížit těžbu adekvátními royalties a tím ukázat, že ekonomika uhelného hornictví, po léta dotovaná výtěžky z tranzitní přepravy zemního plynu, je slepá cesta. Řešení ovšem existuje, ale nebude laciné.
Nějak (ze setrvačnosti) nebereme ve svých úvahách vážně takové drobné změny:
1) USA je největším světovým producentem ropy a již dávno předehnalo benzinovou pumpu, převlečenou za stát;
2) USA se stala čistým exportérem ropy a ropných výrobků.
3) strategické zásoby ropy v USA dávno přestaly být hlavním indikátorem cenových rozhodnutí OPEC.
4) USA si na rozdíl od EU nenechá zničit svůj automotiv čínskou expanzí.
5) Čas, kdy bude Green Deal definován jako škodlivý virus v evropském hospodářstni, se nezadržitelně blíží
Připomíná mi to prastarou anekdotu o návratu pana Finkensteina z Moskvy. "Tak jaké to tam bylo?", vyzvídá kolega. "Ále, jak bych jim to řek: Lenin se nejmenoval Lenin, ale Uljanov, Stalin taky nebyl Stalin, ale Džugašvili, říjnovou revoluci slavěj v listopadu, přízemí říkají první patro, válku nazývají mimořádnou operací - a tak je to tam prakticky se vším!"
Klesá-li spotřeba energie poměrně dramaticky a dochází-li k ukončení spalování uhlí, proč je třeba tolika nových zdrojů? Vždyť pouze náhrada uhlí v elektrárnách a teplárnách zemním plynem sníží jejich emise o mimimálně 70% (po započtení rozdílně úrovně termické účinnosti zařízení), tedy více, než je uvedený graf.
Netvrdím, že tato vláda je komunikačně nejšikovnější. Není. Za celou dobu své docela úspěšné existence jenom sem tam utrousila, že se něco povedlo, předpokládajíce zjevně, že výsledky jsou "publiku" zjevné. Nejsou, bohužel. Na rozdíl od Babišovy vlády, která spoluobčany trefené duševní bídou až k zalknutí krmila úspěchy, které nebyly. Raději mám umírněnou vládu, nežli vládu lhářů.
Není-li vychloubání se této vládě vlastní (a to opravdu není), dochází občas k ne zcela šťastnému pokusu o nápravu, jenž může být pravdivý, ale vyzní blbě; totiž stejně, jako to dělává Bureš. Na to si nikdo, kdo trochu přemýšlí, nezvykne. Takže méně hlučné PR, více prezentace záslužných činů. A hodně štěstí nejenom před Vánocemi!
Na počátku byla léta strategického plánování, na konci cesta ke kolapsu. Plán Rusú se začal rozpadat v roce 2021, kdy Německo nedalo souhlas s provozem plynovodu Nord Stream II. Předpoklad, že Rusko zastaví v lednu veškeré dodávky plynu a ruské okupační soldatesky vtrhnou na vymrzlou Ukrajinu, která bude psychicky rozložená, takže třídenní blitzkrieg bude stačit k okupaci, nevyšel. Běžící čas přináší další a další sankce, které není Rusko schopno kompensovat. Nechtěl bych se sázet, jak rozvrat ruské ekomomiky bude dále postupovat či kam až dojde. Devizové rezervy za prodej ropy a plynu, vytvořené v letech hojnosti, tají jak sníh. Stát postupně nebude schopen zajišťovat sociální smír jinak, než represí. Schopnost obcházet uvalené sankce viditelně klesá, nedostatek součástek vede ke kanibalisaci technologií a k odstávkám. Export uhlovodíkových paliv trvale padá, Gazprom je ve zhoršujících se ekonomických potížích. A muži, kteří hynou na frontě, chybí ve fabrikách a na polích (či v arestech). Náhrada za ně po skončení války není. Zdá se, Rusko se stalo zemí, kde zítra znamená předevčírem; přinejlepším.
Jsem již letitým; nadto jsem vyrůstal v rodině, kde výraz pitomec byl nadávkou hraniční. Nutno však konstatovat, že tu komunistickou vraždící svoloč bolševickou, která nebyla za svoji hanebnost ani potrestána, ani politicky zrušena, nikam jinam poslat nepatří. Paní rektorka jen sdělila (věřím, že) většinový názor těch, co to zažili. Není to neslušné, je to exaktní!
Někdo by to už měl říci nahlas; někdo evropsky kompetentní, a ne pouze důchodce z pražského Chodova: už dost bylo ničení potenciálu Evropy! Green Deal namísto zlepšení přináší oslabení a posiluje svoji konkurenci, a to nejen Číny, ale i ostatních členů BRICS. S ohledem na exponenciální růst světově populace tak Evropa dobrovolně vzdává svůj podíl na nových, rozvíjejícíce se světových trzích, a tedy na vlastní rozvoj v blízké budoucnosti. Green Deal přináší pád hospodářské i bezpečnostní úrovně EU. Řežeme pilně větev, na které si medíme! Ing. Vratislav Ludvík, Praha ing.vratislav.ludvik@gmail.com
Může za to především fakt, že teplárenství bylo nouzovým řešením potíží s ovzduším v době výstavby sídlišť. Česko/Slovenské teplárenství je spolu s Finskem světovým unikátem; jinde je většinou topení nahrazeno lokálními či domovními zdroji. Udržováno bylo u nás především jako velký odběratel uhlí.
O tom, jaký bude vývoj povolenek na konečné ceny, se ví delší dobu; nikdo však včas nezareagoval (ani stát v rozsahu své kompetence ne). Metoda vyhnívání tak nekončívá dobře. Smysluplné je využívání odpadního tepla z jaderných elektráren, které musí reaktory chladit tak jako tak. Zdroj by ovšem měl být zdarma a cena pro zákazníka odvozena pouze na náklady, spjaté s provozem horkovodu od elektrárny po místní mèstský rozvod tepla.
21
Sledujících
0
Sleduje
21
Sledujících
0
Sleduje
Ověřený uživatel
Tento účet je ověřený Seznamem a představuje skutečnou osobu, registrovanou firmu nebo subjekt.
V tom frakovacím roztoku bývá ještě sůl; mýdlo může popohnat střevo, a irská whiskey je významně pitelnější. ... Jo, fakt je!..
USA jsou dnes největším světovým producentem ropy a plynu. Strategické zásoby ropy v Americe již nejsou cenotvorným faktorem, takže další slabina US ekonomiky zmizela.
Před mnoha lety, kdy se těžba plynu frakováním začala nejenom technicky zvládat, ale i ekonomicky vyplácet, zdvihla se náhle vlna odporu. Jejím zdrojem byly ruské peníze a motorem obava o ztrátu postavení Ruska jako benzinové stanice, převlečené za stát (senátor Owen). Dopadlo to významněji lépe, než americky radar v Brdech, a plyn i ropa se v USA a Austrálii běžně frakováním těží.
Pár technických poznámek: frakovací vrty jsou hluboké okolo 3 km; jsou tedy mnnohem hlouběji, než spodní voda, uhlí či standardní ropa a plyn. Vrt prochází vodotěsnou vrsrvou slínovce; teprve pod ní jsou nasycené břidlice. V této hloubce se pod tlakem rozbíjí břidlice a plyn/ropa se uvolňují. Po otevření ložiska se všechna technika odveze, nádrž s roztokem odstraní a zbyde zde pouze tzv. vánočni stromecek, tedy asi 2m vysoká trubka s ventily. Toť vše. Z principu jde tak o těžební proces, ekologicky významně bezpečnější, než klasická těžba uhlovodíků. Je to nudný popis, vím; já jen kdyby nějací rublem ovlivnění blbečci..., tak abyste věděli.
Zásoby plynu, vhodné pro frakování jsou leckde v Evropě, v Číně. Pevně věřím, že plyn bude zachovan pp dlouhou dobu; v západní části Evropy již vytlačil uhlí před lety, teď jsme na řadé my.