V tom frakovacím roztoku bývá ještě sůl; mýdlo může popohnat střevo, a irská whiskey je významně pitelnější. ... Jo, fakt je!..
USA jsou dnes největším světovým producentem ropy a plynu. Strategické zásoby ropy v Americe již nejsou cenotvorným faktorem, takže další slabina US ekonomiky zmizela.
Před mnoha lety, kdy se těžba plynu frakováním začala nejenom technicky zvládat, ale i ekonomicky vyplácet, zdvihla se náhle vlna odporu. Jejím zdrojem byly ruské peníze a motorem obava o ztrátu postavení Ruska jako benzinové stanice, převlečené za stát (senátor Owen). Dopadlo to významněji lépe, než americky radar v Brdech, a plyn i ropa se v USA a Austrálii běžně frakováním těží.
Pár technických poznámek: frakovací vrty jsou hluboké okolo 3 km; jsou tedy mnnohem hlouběji, než spodní voda, uhlí či standardní ropa a plyn. Vrt prochází vodotěsnou vrsrvou slínovce; teprve pod ní jsou nasycené břidlice. V této hloubce se pod tlakem rozbíjí břidlice a plyn/ropa se uvolňují. Po otevření ložiska se všechna technika odveze, nádrž s roztokem odstraní a zbyde zde pouze tzv. vánočni stromecek, tedy asi 2m vysoká trubka s ventily. Toť vše. Z principu jde tak o těžební proces, ekologicky významně bezpečnější, než klasická těžba uhlovodíků. Je to nudný popis, vím; já jen kdyby nějací rublem ovlivnění blbečci..., tak abyste věděli.
Zásoby plynu, vhodné pro frakování jsou leckde v Evropě, v Číně. Pevně věřím, že plyn bude zachovan pp dlouhou dobu; v západní části Evropy již vytlačil uhlí před lety, teď jsme na řadé my.
V Evropské unii se uhlí těží v Polsku, trochu na Slovensku a u nás.Ohromné revíry, jako bylo Porúří, Belgie, Francie, kam za první repbliky cestovali horníci z celé Evropy, aby si vydělali, jsou dávno rekultivovány. To samé platí i pro Velkou Británii.
V počátcích sedmdesátých letech jsme na fakultě počítali srovnání cen uhlí australského a ostravského. Kromě cen nákupních byly započítány i dopravní v náklady přes půl světa a následně lodí pod Dunaji. Vím, že ceny u nás byly poněkud deformovány plánovaným hospodářstvím; přesto se cena ostravského uhlí s tím australským vyrovnávala někde v polovině dnešní Slovenské republiky.Černé uhlí bylo již v těchto letech nekonkurenceschopné; pouze Rakousko pravidelně odebíralo koksovatelné uhlí pro vysoké pece. Ostravská komunistická klika ovládala celý rezort paliv a energetiky; to bylo patrno i na složení tehdejší FMPE. Kdo odebíral uhlí, byl "in"; především elektrárny a teplárny. Tuto závoru prorazila až jaderná energetika, kde ruský zájem byl politicky silnějším.
Ani zkušení investoři, jakým byl například pan Bakala, nebyli schopni ostravské uhlí prodávat; haldy českho uhlí v Hamburku se týčily vedle rychle se obracejících deponií australského a amerického uhlí.
Chci tím říci, že si za možnou energetickou katastrofu můžeme sami tím, že stát se ostýchal zatížit těžbu adekvátními royalties a tím ukázat, že ekonomika uhelného hornictví, po léta dotovaná výtěžky z tranzitní přepravy zemního plynu, je slepá cesta. Řešení ovšem existuje, ale nebude laciné.
Nějak (ze setrvačnosti) nebereme ve svých úvahách vážně takové drobné změny:
1) USA je největším světovým producentem ropy a již dávno předehnalo benzinovou pumpu, převlečenou za stát;
2) USA se stala čistým exportérem ropy a ropných výrobků.
3) strategické zásoby ropy v USA dávno přestaly být hlavním indikátorem cenových rozhodnutí OPEC.
4) USA si na rozdíl od EU nenechá zničit svůj automotiv čínskou expanzí.
5) Čas, kdy bude Green Deal definován jako škodlivý virus v evropském hospodářstni, se nezadržitelně blíží
Připomíná mi to prastarou anekdotu o návratu pana Finkensteina z Moskvy. "Tak jaké to tam bylo?", vyzvídá kolega. "Ále, jak bych jim to řek: Lenin se nejmenoval Lenin, ale Uljanov, Stalin taky nebyl Stalin, ale Džugašvili, říjnovou revoluci slavěj v listopadu, přízemí říkají první patro, válku nazývají mimořádnou operací - a tak je to tam prakticky se vším!"
Jestli má někdo představu, kolik stojí asanace měsíční krajiny zničené těžbou uhlí, musí seznat, že se to v dnešní době prostě nevyplatí. Století páry je už dávno za námi. Měli bychom ale co nejdřív začít těžit lithium, to je surovina, které je ve světě, na rozdíl od uhlí, málo, a dá se na ní navázat vyspělý zpracovatelský průmysl.
Ostatně: plánované využití plochy po těžbě uhlí gigantickou fotovoltaickou elektrárnou, zvažovanou prý ČEZem, bude přinášet spoustu peněz jak ze státní dotace, tak i z "dobrovolně placených" přirážek k ceně, co je platíme ve svých účtech. V kraji podkrušnohorského stínu a vysokého počtu inverzí a mlžných dnů to bude abonent na metál města Kocourkova.
Vysvětlil jim někdo dostatečně, těm ve Strakovce, že po 2035 tam budou sedět po tmě? Že jim nepůjdou PC a iPony?? A že se jim (ne v hlavě) rozsvítí možná až po 2040?? ČR je z více než 50-ti % závislá na foilním spalování. Obnovitelných zdrojů mámě něco okolo cca 15%. temelín za 10 let nepostaví, neboť doteď nekopli do země. Tohle zelené eurohujerství je diagnoza, nikoliv postoj ke klimatu.
Upřímně řečeno: po ukončení těžby uhlí bude ČR prakticky zcela závislá na dovozu jaderného paliva a zemního plyn. Výjimky, tedy vodní elektrárny či 80mil.m³ plynu, těženého na jihu Moravy, nás nevytrhnou. OZE skvěle fungují v létě, kdy je elektřiny přebytek, ale v zimě je to mizérie. Odmítám platit za výrobu elektřiny, která není schopna se ekonomicky uživit za konkurenceschopné ceny a vyžaduje peníze od státu i od spotřebitelů.
V pohode. Az se za pet let sesype prenosova sit, tak zas zadotuji miliardarum (z nasich penez) uhelky a budou se hledat "odvazna" reseni. Jako ted s emisemi automobilek.
Jaderky za 10 let nepostavime, v CR nefouka, zadne schopne reky tu nemame a zatazeno a pod mrakem taky umime.
Dokonce ani v Nemecku to zrovna moc nefunguje, ale ne, bude se to tlacit stuj co stuj.
Ohrany udaj o 8% celkovych svetovych emisi a nejakem jejich usetreni snad ani nema cenu psat, to uz nevyvraci ani ti nejvetsi "zeleni" blazni.
Tak vzhuru vstric ke drahe elektrine, pokud zrovna nejaka bude.
Fakt nekomu prijde, ze tyhle peti a desetiletky funguji? EU komise i parlament by se opravdu potreboval probrat do reality, nez veskery prumysl utece jinam.
Je mi to líto, ale EU padla do pasti BRICS, nastrojené Čínou a Ruskem. Vědomé ignorování změny zásadních demografických globálních poměrů, tedy exponenciálního růstu populace vede k tomu, že na rozdíl od Číny Evropa nezíská podíl na nových velkých nových trzích. Při dalším pokračování této ideologické šílenosti ztratí během třiceti let i schopnost se fyzicky bránit před útokem těch, kteří se sem budou chtít nastěhovat na základě prosté entropie.
Klesá-li spotřeba energie poměrně dramaticky a dochází-li k ukončení spalování uhlí, proč je třeba tolika nových zdrojů? Vždyť pouze náhrada uhlí v elektrárnách a teplárnách zemním plynem sníží jejich emise o mimimálně 70% (po započtení rozdílně úrovně termické účinnosti zařízení), tedy více, než je uvedený graf.
Netvrdím, že tato vláda je komunikačně nejšikovnější. Není. Za celou dobu své docela úspěšné existence jenom sem tam utrousila, že se něco povedlo, předpokládajíce zjevně, že výsledky jsou "publiku" zjevné. Nejsou, bohužel. Na rozdíl od Babišovy vlády, která spoluobčany trefené duševní bídou až k zalknutí krmila úspěchy, které nebyly. Raději mám umírněnou vládu, nežli vládu lhářů.
Není-li vychloubání se této vládě vlastní (a to opravdu není), dochází občas k ne zcela šťastnému pokusu o nápravu, jenž může být pravdivý, ale vyzní blbě; totiž stejně, jako to dělává Bureš. Na to si nikdo, kdo trochu přemýšlí, nezvykne. Takže méně hlučné PR, více prezentace záslužných činů. A hodně štěstí nejenom před Vánocemi!
A naše slavná estébákova vláda se žvanilem Kájou nás svou absolutní neschopností dostala ze 73%ní závislosti na plynu z HnuSSka až na 99%.
.
V roce 2013, ještě před zahájením války mezi Ruskem a Ukrajinou (2014) a následnou anexí Krymu Ruskem, byly do projektu společného zájmu EU zařazeny dvě nová plynová propojení Česka s okolními státy: do Polska s názvem Stork II a do Rakouska s názvem BACI, které měly být realizovány v letech 2017–2020.[1] Sobotkova vláda následně vyjednala spolupráci s Polskem podpisem memoranda v roce 2016 s tehdejší polskou premiérkou Beatou Szydłovou. Polsko v té době začalo stavět LNG terminál ve Svinoústí a cílem společného projektu bylo umožnit dodávky plynu do Česka i z jiných nalezišť, než jen z Ruska.[2]
V roce 2019 projekt nečinností Babišovy vlády ztratil šanci na zisk evropské dotace 75 % z ceny.[2][3] Tehdejší vlastník a provozovatel české distribuční sítě Net4Gas následně upustil od plánů na stavbu tohoto plynovodu. Bohuslav Sobotka následně poukazoval na to, že premiér Babiš se tak zřejmě snažil vyhovět orientaci zahraniční politiky prezidenta Miloše Zemana na Rusko. Jaroslav Míl jako vládní zmocněnec pro jádro na energetickou bezpečnost při jednáních s premiérem Babišem a ministrem Havlíčkem neúspěšně upozorňoval s tím, že stavba plynovodu z Polska a dále přes Česko do Rakouska je v zájmu České republiky. Energetický expert Vladimír Štěpán poukazoval na to, že projekt není komerční, ale má na něm mít bezpečnostní zájem Česko. Exministr Havlíček naopak z ukončení projektu obvinil Polsko.[2]
.
Potíž byla jinde. Před rokem 2000 jsme vyjednali dovoz norského plynu (cca ⅓ naší spotřeby). Německo začalo okolo roku 2004 s Ruskem vyjednávat projekt Nord Stream (NS I, byl uvede do provozu v roce 2011); k tomu bylo nezbytné přes Německo zajistit tranzit plynu ze severu na jih. Tento plynovod jsme kapacitně vyžívali my pro import plynu z Norska. Německá firma VNG, majitel potrubí, začala šroubovat výši tranzitního poplatku nad hranici enonomické únosnosti. Majitel našeho Transgasu, RWE, z důvodu vysokých nákladů zrušil dovoz plynu z Norska; tím jsme se stali zcela závislými na plynu z Ruska.
Co se týče propoje STORK II., projekt skončil proto, že česká strana nebyla ochotna přijmout polský požadavek, aby tímto plynovodem za žádných okolností netekl ruský plyn. To Babišova vláda (min. Havlíček) odmítla, a proto projekt skončil.
Na počátku byla léta strategického plánování, na konci cesta ke kolapsu. Plán Rusú se začal rozpadat v roce 2021, kdy Německo nedalo souhlas s provozem plynovodu Nord Stream II. Předpoklad, že Rusko zastaví v lednu veškeré dodávky plynu a ruské okupační soldatesky vtrhnou na vymrzlou Ukrajinu, která bude psychicky rozložená, takže třídenní blitzkrieg bude stačit k okupaci, nevyšel. Běžící čas přináší další a další sankce, které není Rusko schopno kompensovat. Nechtěl bych se sázet, jak rozvrat ruské ekomomiky bude dále postupovat či kam až dojde. Devizové rezervy za prodej ropy a plynu, vytvořené v letech hojnosti, tají jak sníh. Stát postupně nebude schopen zajišťovat sociální smír jinak, než represí. Schopnost obcházet uvalené sankce viditelně klesá, nedostatek součástek vede ke kanibalisaci technologií a k odstávkám. Export uhlovodíkových paliv trvale padá, Gazprom je ve zhoršujících se ekonomických potížích. A muži, kteří hynou na frontě, chybí ve fabrikách a na polích (či v arestech). Náhrada za ně po skončení války není. Zdá se, Rusko se stalo zemí, kde zítra znamená předevčírem; přinejlepším.
101
Sledujících
0
Sleduje
101
Sledujících
0
Sleduje
Trump je regulérní blázen, mele úplný nesmysly. Babiš není blázen, ten je jenom panovačný a mocichtivý
4 odpovědi
21
Sledujících
0
Sleduje
21
Sledujících
0
Sleduje
Ověřený uživatel
Tento účet je ověřený Seznamem a představuje skutečnou osobu, registrovanou firmu nebo subjekt.
Máte pravdu; těžký psychopat nemusí být nutně chovancem psychiatrického pavilonu.