Pravda. Řešením je zejména navázání skutečné spolupráce, a to na všech úrovních - politické, průmyslové i vědecké úrovni. Příslušné kapacity na to máme. Potom nebude nejmenší problém koupit evropské stíhačky i vrtulníky, když to bude částečně i "naše" zlato. Problém ale je, že si každý (v západní Evropě) hraje pouze na svém písečku a nedejbože si tam pustit ještě někoho cizího z východu. Leda by od nás chtělo to malé Česko něco koupit, to pak jo, ale stejně si počkáme až zaplatí a teprve potom ho pustíme jen na ten okraj, ať nám nesebere příliš evropských dotací a ať ho následně můžeme zase snadno ignorovat.
Pokud má mít EU společnou a silnou armádu založenou na vlastní technice, pak se pro to musí vytvořit podmínky. Transparentní a hlavně vzájemně výhodné. Jenomže to velké zbrojní konglomeráty nikdy nedovolí, jelikož by tím přišly o velké peníze. Takže buď se vydají příslušné předpisy a nařízení, anebo ne a potom není nejmenší důvod, proč má Česko upřednostňovat evropskou vojenskou techniku, pokud nemá lepší podíl cena/výkon než ta americká nebo třeba jihokorejská.
Nesdílím váš pesimismus. Pokud by existovala evropská armáda pak mohla být vyzbrojena evropskými zbraněmi. Určitě by na tom neprodělaly zbrojní konglomeráty ani evropská ekonomika. Ostatně jde to. Viz. USA.
F-35 ale taky není úplně americká, mnoho dílů se vyrábí v Evropě a ty naše objednané se budou v EU i montovat (v Itálii).
A to že Evropa má vystupovat jako jedna velmoc se silnou armádou (s čímž bych souhlasil) přeci ještě neznamená, že musí mít vojenskou techniku pouze z Evropy. A jestli chce EU tu svoji techniku více prodávat uvnitř EU, tak má pro to taky něco udělat. Povězte mi, kolik má v ČR obchodních zastoupení nebo dokonce výrobních závodů nějaká velká evropská zbrojovka nebo výrobce letadel, či vrtulníků? Bohatě by Vám na to stačily prsty jedné ruky. A víte, kolik Američané? S kolika místními firmami spolupracují, nebo dokonce s výzkumnými ústavy nebo univerzitami? Je jich násobně více, než těch evropských. Vysvětlíte mi proč? Nemělo by to být naopak? Moje vysvětlení je snadné: nějaká "velká Evropa" nikoho z průmyslu nezajímá, ČR je západní Evropou považovaná za jakousi "lepší kolonii" a proto netřeba s námi spolupracovat, myslí si, že nám postačí nabídnout výsadu si od nich tu moderní techniku koupit... a pak se diví, že najednou koukáme jinam, po spolehlivějších partnerech.
Vyjmenovávate pouze problémy. Chybí řešení. Všichni Amerika, Rusko, Čína mají svoje armády vyzbrojené vesměs vlastní technikou. Pokud se chce Evropa zařadit do této skupiny musí si vybudovat vlastní armádu a silný zbrojní průmysl a to se nedělá nákupem.
Takto zjednodušené to vnímat nelze. Ty nové Gripeny (namísto F-35) by nás, soudě dle zkušeností z Brazílie, kde je provozují, vyšly na ty samé peníze jako F-35 (za kus). Takže o penězích to úplně není, pominu-li dražší provoz F-35 (který se ale bude řešit až za těch 10 let). Je to totiž hlavně o přístupu - něco za něco. A Američané toto mají mnohem lépe zmáknuté - podepsali jsme s nimi smlouvy o offsetech, které jsou ale v EU zakázané. Proto se to taky muselo nazvat "smlouva o spolupráci" nebo tak nějak, ale část z těch miliard prostě Amíci vrátí zpět do naší ekonomiky a do našich univerzit a výzkumných ústavů. To Švédové neumí a podle evropského práva defacto ani umět nesmí a když k tomu přihodím švédský přístup z minulých let, kdy nám napálili cenu za pronájem takovou, že dnes by všechny ty Gripeny, co si pronajímáme, už byly celé naše vlastní (splacené), takže se vůbec nedivím vládním úředníkům, že se Švédy (z letecké branže) už nechtějí mít nic co do činění.
A už vůbec nerozumím podivování se místních, proč by nám jako Švédové měli zlevňovat. Jistěže měli, vždyť od nás mají zakázku na nové BVP CV-90 za desítky miliard, tak abychom si nerozmysleli i toto, když si neumí svého zákazníka vážit. Můj názor.
Mám na to jiný názor. Pokud chce Evropa vystupovat jako silný celosvětový hráč tak by měla mít silný zbrojní průmysl a tím i silnou obranu. Nemluvě o tom, že to má vliv i na ekonomiku.
Mzdu má každý takovou, jakou si se svým zaměstnavatelem domluví. A zaměstnavatel je ochoten více platit těm, co něco umí, než těm, co neumí. Možnosti máme ale všichni stejné. Každý jsme měli možnost stát se doktorem, právníkem či programátorem s nadprůměrným příjmem. Jen holt někteří si zcela dobrovolně zvolili práci krumpáčem za minimální mzdu.
Žijete mimo realitu. Ne každý se může stát doktorem, právníkem, .. a chudých bude vždy více než bohatých ( to by nebyli bohatí).
Právě. Zdravotnictví čerpáme všichni cca stejně, proto by bylo logické, aby všichni cca stejně platili. Ale to by se našim nespokojencům nelíbilo, že? Oni vyřvávají, že platí moc, ale kdyby měli platit alespoň průměr, byl by oheň na střeše.
Podle vaší logiky by měli mít asi i stejný platy. Myslím, že na to přišel už Marx.
Pokud se lidi všemožně snaží, aby se do zdravotnictví nedostaly žádné další peníze, ať už připlácením za nadstandard, tak třeba poplatky za návštěvu lékaře, je jasné, že to tak skončí.
Jen mi něco říká, že vy jste to takhle nemyslela.
Zapomněl jste, že lze zvednout zdravotní pojištění a snížit rozkrádání peněz ve zdravotnictví.
A jak vás vláda oškubala hovořte. Že by vám nedala sociální dávky podle vašich představ?
Např. se mi snížila valorizaci důchodu. Výmluva, že vláda nemá peníze je trapná. To, že si posílá prostřednictví penězovodů -dálnice, ČEZ,.. - peníze ví každý, to že odchází přes 300 mld. ročně do ciziny rovněž, to že máme nejdražší bydlení v EU,.. stačí?
0
Sledujících
2
Sleduje
0
Sledujících
2
Sleduje
Proč ty evropské automobilky pořád brečí jak jim EU ubližuje? V Číně stojí EV 300 tis. a nestačí vyrábět.