Jako Slávista jsem včerejšek s radostí nechápal... 🙂 Statistika říkala, že Plzeň po vstřelení prvího gólu neprohrává a Jablonec po obdrženém nevyhrává. No, všechno je jednou poprvé, že... 😉 Co se ve Viktorce děje nevím, ale na hřišti už z nich nejde strach jako dříve. Je to jako se Spartou, vsázet na ně tutovky by si asi dnes nikdo neriskl.
Mám dojem, že hráč musí míčem v obou rukou udělat švih za osu hlavy a pak teprve míč vhodit do hřiště. Jestli to bylo splněno při tom saltu nevím, zase tak detailně jsem to nestudoval. Je to na rozhodčím. Gól přímo z vhazování logicky neplatí proto, že byl dosažen pomocí rukou. Jestli by se míče dotkli další hráči za brankářem je otázkou, ale s tím teď už nic neuděláme.
Výhodou mého rodného domu, postaveného za války, byla jeho děravost, protože se tam původně topilo uhlím, takže stavitel věděl, že odněkud se tam ten vzduch musí dostat. Problém byl, že jakmile se přestalo topit, do hodiny tam byla zima... Takže instalace plynového bojleru a následně plynového kotle ohledně přívodu vzduchu proběhla bez ztráty kytičky... 🙂 Nejlepší řešení plynových spotřebičů je takové, kdy mají samostatný přívod vzduchu a odvod spalin (známé "vafky" a dnes také turbokotle) a věčný plamínek, protože nepotřebují elektřinu.
Hm, 78 let je věk, kdy se normálně umírá i bez raka. Takže mělo být oznámeno, že bývalý tenista XY zemřel ve věku XY na rakovinu mozku. Tečka. Pokud už není sportovně aktivní, je další okecávání jak svět přišel o legendu, jen plýtvání písmenky. P. S.: já ho také neznal, jako neznám desetitisíce dalších sportovců a významných lidí..
Nejvíc se bavím, když někdo srovnává světlomety používané v USA s Evropou, navíc s H4. Při jejich povolené devadesátce ty bludičky stačí a když jsme tak u toho, H4 se dá koupit v provedení +90 až + 100%, tedy s dvojnásobnou svítivostí při stejném příkonu. Pak moc velký rozdíl mezi LED a H4 není, mám na Octavii LED a na Feldě +90% a dálkové lépe svítí na Feldě.
Milí přispěvatelé, nějak zapomínáte na to, že každý máme jiné chutě a jiné předky, kteří vařili podle sebe nebo podle svých předků. Někde dělají bramborový salát podle vás, jinde podle uvedeného receptu a úplně jinde ještě jiný. Kolegyně z práce dělala jednoduchý salát: brambory, sterilovaný hrášek, olej (určitě ne olivový). A všem doma to chutnalo...
Já ho dělám úplně jinak než zde píšete, bez majonézy a dá se jíst i teplý, když někdo studený ze zdravotních důvodů nemůže. A je tam olivový olej - protože na taková jídla jiný olej nepoužívám a kokosový se k tomu skutečně nehodí. A hlavně si myslím, že když jde o bramborový salát, nemá v něm být maso jakéhokoli typu a s těmi jablky bych si to také dvakrát rozmyslel... Je to skutečně věc názoru a osobních preferencí a někomu tvrdit, že "takto se to nedělá" je povyšování se nad znalosti a zvyky ostatních... Co patří a nepatří do bramborového salátu není nikde uzákoněno, platí to pro každá běžně vařená jídla, která nejsou chráněna nějakou ochranou značkou nebo utajována, případně mají předepsané základní suroviny a výrobní postup (Becherovka, Coca cola, dort Schwarzwald atd.).
Můj bramborový salát jsou brambory, kořenová zelenina s hráškem, vejce natvrdo, cibule lehce osmahnutá na oleji (obyč. olivovém), sůl, nějaký druh vegety bez glutamanu a chemie, olivový olej, nejlépe panenský, ale ne každému jede, je takový nahořklý. Jelikož v tom není majonéze, vydrží dlouho a jak říkám, tchánovi, který byl na kterési Vánoce nemocný, tak chutnal i mírně teplý. A tchýne přišla s náhražkou majonézy, pokud někdo nechce riskovat salmonelu u -
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Řezal tě málo...