Diskuse je zbytečná. Naše generace žila po válce (1946) a slyšeli jsme rodiče, přímé účastníky války, vězně po návratu z lágru, ty šťastné, co to přežili. Popisovali nám zásahy gestapa, ale také partizány, jak se jim pomáhalo, příchod prvních velitelů ze SSSR a dovoz zbraní. Jak jim lidé věřili a kolik dobrého udělali pro lidi. Útěky mužů i žen do odboje, včetně jednotky v Buzuluku. To podstatné, radost před koncem války, který skutečně přivezli tanky s hvězdou na pacířích. Mimo oblast kolem Plzně. Co slyšíme dnes, hlavně od mladých odborníků. Rudá armáda nás neosvobodila, pouze prošla naši republikou, kradli a znásilňovali. Kolik jich tu padlo, kolik zachránili našich občanů, co tvrdí ti doslova zločinní pisálkové, někdy i učitelé. V pátek pozdě večer byl dokument, kolik bylo znásilněno žen vojáky spojenců. Padla čísla a nebyla malá. Jen se mluvilo o tom, že se to nevytahovalo, že to je přirozená součást konce válek, vítěz, běžný voják to bere jako kolřist. Jen dnes se vytahují pouze vojíci z Ruska. Kdo z mladých ví o hromadných hrobech zajatců, na Jesenicku je jich několik, dnes se ani nevzpomene, že tu jsou. Pokřivené dějiny s podporou špatných politiků, snad se to zlepší.
Rudé hvězdy byly na sovětských tancích jen při přehlídkách a to jen někdy ! Viz dokumentárn filmy a fotografie.
Nikdo zadne 3 hodiny cekat nebo jine blbosti vymyslet nemusi. Kdyz je v pilotni kabine 3 nebo vice clenu posadky, tak na WC muze odejit jen jeden. Kdyz jsou piloti jen 2 a jeden musi na WC, tak jen zavola stewarda, zadne 3 a vice hodin cekat nemusi. Je to bezpecnosti pravidlo jako prevence proti pripadne rozsirene sebevrazde pilota. Vsude na svete to piloti bez problemu dodrzuji, steward vetsinou prijde do 5ti minut 😉
Diskutující ale zapomínají, že kokpity se musí zamykat kvůli teroristům.
Které máte na mysli? Zakarpatí není o nic víc "sloventské" než "maďarské".
Prakticky jediný důvod proč ho měla 1. republika je to že mělo sloužit jako koridor do Rumunska v případě války s Maďarskem (Byli obavy aby se Uheráci nepokusili obnovit monarchii)
Tamní obyvatelstvo na československou okupaci (na rozdíl od Polské nebo Rumunské v okolí) mezi lety 1918 a 1938 vzpomíná s nostalgií více méně proto že první republice bylo tohle území prakticky ukradené a místní si tam mohli dělat prakticky co chtějí.
Nikdo neměl potřebu vnucovat jim češtinu, polštinu, maďarštinu, ruštinu a nebo rumunštinu.
pro ČSR to doslova byl jenom koridor ro Rumunska pro případ války a jinak se té oblasti nevěnovalo.
To je historicky bezprecedentní ponechání místních na pokoji které neudělal ani rusák, ani rakušák ani Polsko-Litevsko, ani Turci.
ale pod polomaďary ze Slovenska nepůjdou o nic raději než pod plné maďary.
Podkarpatská Rus nebyla I. republice ani zdaleka ukradená, velice se tam investovalo, stavěly se vládní budovy, mosty, silnice a školy. Připojila se k ČSR dobrovolně, měla své volené zástupce v parlamentu a navíc vlastní sněm. Nováčci v armádě mohli složit přísahu v rusínštině. Kdykoliv jsem hovořil s někým, kdo pocházel z Podkarpatské Rusi, vždy vzpomínal na "československé údobí" jako na nejlepší a nejklidnější ve svém životě.
Společná hranice československo-rumunská byla samozřejmě výhodná, protože propojovala země Malé dohody a byla využita v březnu 1939 k evakuaci čs. vojenských jednotek, které několik dní východ republiky bránily proti maďarské armádě, která v březnu 1939 zahájila obsazování Podkarpatské Rusi.
Milý pane Zbyšku, domníval jsem se, že se tu nebavíme o středověkém Srbsku, ale o tom moderním. Novodobou srbskou monarchii bez všech pochybností založil Karaďordě Petrovič v roce 1804. Bylo první novodobou balkánskou monarchií. Je trochu úsměvné, když tvrdíte, že Jugoslávie byla konsolidovaný stát a vzápětí to popíráte, když uvedete, že se rozpadla kvůli dominanci Srbů. Tak zřejmě příliš konsolidovaná nebyla.
To samé můžeme říct i o Rumunsku, kde se jen v období mezi světovými válkami dvakrát úplně změnil režim (v Jugoslávii to bylo podobné). I kdyby čistě teoreticky Rumunsko neskončilo v sovětské zóně, považuji za nepravděpodobné, že by se tam monarchie udržela. Ostatně, prozradíte mi, který komunistický režim nahradil monarchii v Řecku??
Království Černá Hora zaniklo, když si jeho skupština v listopadu 1918 odhlasovala připojení k Srbsku. K tomu ji motivoval tehdy vítězící jihoslovanský panslavismus.
-----------
Jistě se s Vámi shodnu v tom, že parlamentní monarchie není špatná forma státu. Vůbec nic proti němu nemám. Ale je opravdu přehnané tvrdit, že monarchie jsou tvůrci stability. Spíše jde o průvodní jev této stability.
V Rumunsku monarchie trvala až do roku 1947 (král Michal), kdy byla nahrazena komunistickou "Lidovou republikou".
Po osvobození Řecka britskou armádou od Italských a německých jednotek se komunisté pokusili zemi ovládnout. Ještě několik let po válce tak probíhaly v horských oblastech boje mezi legitimní královskou armádou a komunistickými partyzánskými jednotkami podporovanými z Bulharska a Jugoslavie. V té době byly do Československa evakuovány řecké děti.
Co se týče Srbska jsem jen reagoval na Vaše tvrzení, že balkánské monarchie neměly žádnou dlouhodobou tradici, a proto jsem upozornil na středověkou tradici Srbského království, které v roce 1804 nebylo založeno, ale vlastně obnoveno poté, co z jeho území císařská armáda vytlačila Turky.
Kdepak, pravdu nemáte bohužel vy. Pro Nizozemsko, Belgii, Lucembursko, Dánsko a Norsko bylo jistě obsazení nacisty pořádaným šokem. Ovšem bylo to jen krátké přerušení stabilního vývoje. Tyto monarchie byly jistě ohroženy, ale protože se ve válce zařadily na stranu vítězů, tak přežily.
-----------
Balkánské monarchie s žádnou stabilitou spojovat nelze. Ani s žádnou dlouhodobou tradicí. Existovaly jen několik desítek let, nanejvýš něco přes sto let. Jejich historie je přesto plná různých konfliktů, převratů, měnily se v nich vládnoucí dynastie. V Řecku dokonce byla dvakrát nebo třikrát krátkodobě vyhlášena republika. Jediná stabilnější balkánská monarchie byla snad Černá Hora, ale ta podlehla jihoslovanské myšlence už v roce 1918.
------------
Španělsko je jistá výjimka, která potvrzuje pravidlo. Monarchii v něm ze své moci obnovil diktátor Franco. Kdyby to neudělal, pravděpodobně by obnovena nebyla.
---------
Pro arabské a islámské monarchie platí to, co jsem napsal výše. Tam, kde vládne větší stabilita, zkrátka nebyly svrženy.
Milý pane Stěpáne, nějak pomíjíte, že monarchistická Jugoslavie a Rumunsko byly na svou dobu konsolidované státy, které spolu s Československem utvořily Malou dohodu. Obdobně dobré vztahy, včetně obchodních, jsme měli s dalšími monarchiemi, Egyptem, Iránem, Irákem, Afganistanem a Habeší a to i po druhé světové válce. K nešťastnému vývoji všech zmíněných zemí a k útrapám jejich obyvatel došlo až po svržení monarchií a jejich nahrazení komunistickými či levicovými režimy, což je Vám jistě známo.
Nevím, jak mohla Černá Hora podlehnout jihoslovanské myšlence, když jednota balkánských Slovanů se vytvářela postupně a zcela přirozeně v průběhu dlouhého národně osvobozeneckého boje proti Turecku, které navíc za první světové války bylo spojencem centrálních mocností. Díky vítězství Dohody tak mohlo vzniknout Království SHS, kde bohužel dominovali Srbové, což později vedlo podvakráte k rozpadu Jugoslavie.
Ale každý Srb by se velice urazil, když by si přečetl, že jejich stát nemá dlouhodobou tradici. Jejich království přece vzniklo v roce 1217 !
Domnívám se, že naše názory na kladnou úlohu monarchií se příliš neliší. Vy jen vycházíte z toho, že se udržely tam, kde je stabilita, já tvrdím, že k vytváření stability a spokojenosti svých občanů konstituční monarchie velice přispívají,
.
Víte, jak je to s těmi monarchiemi v Evropě? Jsou to země, které jsou dlouhodobě vnitřně velmi stabilní, neprošly si žádným velkým šokem a deziluzí, třeba z prohrané války.
Monarchisté samozřejmě budou tvrdit, že ty země jsou stabilní, protože jsou monarchiemi. To je ovšem snadno zpochybnitelné. Vždyť už většina evropských monarchií dávno padla.
Ve skutečnosti je to úplně naopak. Díky té stabilitě si tyto země uchovaly monarchické zřízení. Neměly prostě pádné důvody něco na tom měnit.
Nemáte pravdu, od roku 1940 byla Belgie, Holandsko, Dánsko, Norsko i Luxemburg obsazeny nacisty, což pro tyto země byl nesporně šok. Monarchie v Rumunsku, Bulharsku a Jugoslavii padly díky "osvoboditelské" roli SSSR. A ke konzolidaci a demokratizaci do té doby fašistického Španělska došlo až s obnovením království. K stabilitě a rozkvětu státu jsou totiž třeba stálé právní a hospodářské jistoty dané do jisté míry i dlouhodobou tradicí.
Mimochodem je zajímavé, že v současnosti mezi nejstabilnější arabské státy patří monarchistické Jordánsko, Saudská Arabie a Maroko. A pokud existovaly monarchie v Iránu a Afganistanu, byl v této oblasti klid.
V dnešní době je módní jakýsi historický revizionismus založený na sentimentu a romantické nostalgii po habsburské monarchii.
--------
Ovšem je nutné říct, že monarchie přes určité klady, jako byl hospodářský rozvoj, ve skutečnosti mnoho nabídnout nedokázala. Své národnostní otázky řešit moc neuměla a rozhodně nebyla žádným přívětivým domovem pro všechny své národy. Ty v ní setrvávaly spíš proto, že si nedokázaly představit alternativu.
------
Avšak poté monarchie své občany nahnala z iracionálních důvodů, jen pro zachování dynastické prestiže do války, kde jich přes milion zahynulo. Doma byl hlad, bída, obrovská inflace a nedostatek. Byla ustanovena vojensko-byrokratická diktatura a popravovalo se i za úplné blbosti, zejména v prvních dvou letech války.
----------
Monarchie zkrátka udělala vše pro to, aby lidé získali pocit, že jim bez ní bude lépe. Historická zkušenost této generace už vymizela, ale důvody, proč lidé monarchii odmítli, jsou nepopiratelné. Vyhlášení Československé nezávislosti bylo adekvátním a správným řešením.
Ano, Čechům, Moravanům, Slezanům a Slovákům se to po I.světové válce tak jevilo, A Rusíni vzpomínají na Československo jako na to nejlepší, co kdy zažili.
Zajímavé ovšem je, že v současné době je v Evropě nejvyšší životní úroveň v konstitučních monarchiích, kde jsou stabilní demokratické poměry.
Rok před stavbou Federálního shromáždění začala stavba havajské vládní budovy v Honolulu, přičemž jeho vnější podoba byla samozřejmě známá z návrhu už předtím. Předpokládám, že architekt Prager se o architektonické dění ve světě ve své době živě zajímal a ani Hawaii State Capitol nemohl ujít jeho pozornosti. Od chvíle, kdy jsem budovu viděl, nevěřím v Pragerovu originalitu v případě návrhu socialistické stavby pražského Federálního shromáždění. Odkaz Odkaz Pouze budova kapitolu je oproti pražské zdobnější, je kolem ní voda a množství zeleně a uvnitř je nádherná. V Praze vnitřek (dnešní Národní muzeum) připomíná spíše něco jako mauzoleum.
A podobný je i Jeffersonův institut ve Washigtonu !
Moc dobře věděl, co jsou rusáci za zvířata, jelikož to zažil na vlastní kůži. Můj děda žil na Volini a když měl rukovat do rudé armády a jít do války, tak s bratrem utekli přes půl Evropy do Francie aby vspoupili do Francouzských legií. Po válce se jejich rodina přestěhovala do Česka a to co mě vyprávěla jeho sestra, ještě za totálu, mě jen potvrdilo a utvrdilo v mém názoru na rusko, které snad ani do téhle civilizace nepatří. Kdo dnes jezdí po dovolených minimálně po Evropě mě musí dát za pravdu.
A také by bylo dobré se naučit český pravopis, pane Sedláku !
Soudím, že vám bylo lépe za Protektorátu, pohled Pražský hrad s haknkrajcem na katedrále by vám skýtal hřejivý pocit bezpečí a pokud byste jednoho dne dostal pozvání do transportu, který by vás zdarma dopravil do rekreačního střediska v Osvětimi, velebil byste byste dobrodiní nacistického režimu. Kladu si otázku, proč všichni rusofobové musí být idioty?
Na katedrále nikdy nevisela vlajka s hákovým křížem, jen na Pražském hradě.
První světovou válku nezačalo Německo , ale Rakousko Uhersko. Trochu si přečíst dějepis by nebylo na škodu.
Ano, ale až poté co Srbsko nereagovalo na ultimatum po zavraždění následníka Ferdinanda d¨Este a manželky Žofie v Sarajevu. A atentátníci z Mladé Bosny byli řízení ruskými důstojníky. Rusko využilo situace a zaútočilo na Německo ve Východním Prusku. Ono to bylo všechno poněkud složitější a carské Rusko mělo nesporně podíl na rozpoutání I. světové války.
0
Sledujících
1
Sleduje
0
Sledujících
1
Sleduje
Všichni co souhlasí s dodáváním zbrani se seberte a běžte bojovat. Velmi rychle vystřízlivíte! V 68 tady byli prvni ukrajinci. My se v 39 vzdali podkarpat a nechali ji ukrajincům, kteří nám ji nikdy nevrátili. Tak se vzpamatujte!
3 odpovědi
1
Sledujících
1
Sleduje
1
Sledujících
1
Sleduje
Ověřený uživatel
Tento účet je ověřený Seznamem a představuje skutečnou osobu, registrovanou firmu nebo subjekt.
V roce 1939 Podkarpatskou Rus obsadili Maďaři a také část východního Slovenska (Košice).