Sice 8/8. Ale stejně jdeme do p.r.y.č. Ten kdo nezná svoji minulost ..... Ale dnes se vyučuje úmyslně o právech x pohlaví. Jestli že se cítíte jen jako žena nebo muž styďte se ! Bez znalosti toho co prožili předcházející generace budete dobrými otroky. Ale vašim vymytým mozkům už nikdo nepomůže. Vítejte na planetě opic.
Něco vzniká a něco zaniká. Jednoduše firma co nezvládla tržní hospodářství. Aspoň, že ta škola se na sezimáku chytla a je to jedna u nejlepších škol minimálně v jihočeském kraji 😉
Tak dnes jsem se dočetl, že soud poslal MAS do úpadku.Až zas někdy přijedu do Tábora a půjdu dat kytičku na hrob strejdy Věrouše Broma, tak tohle mu nesmím ani pošeptat. Baťův odchovanec a celoživotni "KOVOSVIŤÁK" by si takovou zprávu nezasloužil. I já tam na exkurzi asi v r. 1970 poprvé viděl korekci nástroje počitačem řizeného obr. stroje. (prišli dva v bílých pláštích, vystřihli kus papírové děrné pásky a vlepili tam jinou-a bylo a mi studenti na to koukali s otevřenou pusou) Dlouho jsem byl jako strojař na fabriky typu Kovosvit hrdý. Vše plyne, o tom mě už život poučil. Tak že ČEST všem KOVOSVIŤÁKŮM, kteří tu strojařinu UMĚLI.
Každopádně je to hodně zajímavá informace. Nevíte, o který šlo pluk? Útoku na Srbsko r. 1914 se mimochodem zúčastnil i E. E. Kisch, který válečnou zkušenost ze srbské fronty dost podrobně popsal v publikaci Vojákem pražského sboru. Pro představu, jak boje probíhaly, je to vynikající zdroj. Vyšlo r. 1930 jako svazek IV. Spisů. Tedy to je vydání, které mám já.
Dobrý den p. Šteindler.
Znám datum dědova narození, ne však úmrtí. Zůstalo 5 ? nezaopatřených? dětí, které babička sama vychovala. Písemné informace se poztrácely, jak se sourozenci postupně rozešli do světa. Po celý život děda žil v obci (dnes městys) České Heřmanice (u Litomyšle), jméno je tam i na pomníčku padlých v 1. sv. válce. Na září mám smluvenou schůzku v okr. muzeu tady v Rychnově n Kněžnou., kde mi snad pomohou v pátraní. Zatím jsem jen využil informace. že v Brně je ? někde? vedena evidence padlých v 1. s. válce. Pátraní v jejich internetové databázi však bylo bez úspěchu. Děkuji Vám za typ na knihu E. E. Kische. Jméno a něco z díla "zuřivého reportéra" mi je známo - kniha z r. 1930 asi nebude běžná, poptám se v místní knihovně.
Za info děkuje Zdeněk Kafka
Myslíte tedy český pluk či pluky? Těžko mohli dělit mužstvo podle národnosti, zvlášť u regimentů z jazykově smíšených oblastí Čech (třeba jindřichohradecký). I když možné je samozřejmě všechno, veleli tam často pěkní idioti, vrchním velitelem Potiorkem počínaje. Můj děda bojoval v Srbsku ve 102. benešovském pluku, který kryl ústup rakouské armády přes Drinu. Kampaň přežil, protože uměl plavat, takže se přes rozvodněnou řeku na poslední chvíli dostal.
Dobrý den p. Šteindler. Děkuji Vám za věcný náhled na probírané události. Jsem ovlivněn v rodě tradovaným vyprávěním RU důstojníka, který válku přežil. Češi 3 kroky vpřed a ostatní odchod. ( Prý to byla úplavice, nebo tyfus s čím mimo vojáků protistrany bojovali a život prohráli.)Jsem asi poslední žijící vnuk, důchodce. V rámci svých skromných možností o posledním boji mého děda dále pátrám.
Máte pravdu, Beneše se nikdo na sféry vlivu neptal, natož aby je mohl nějak ovlivnit. Právem vnímal Německo jako smrtelné nebezpečí po český národ a chtěl ho bezpečnostně ukotvit z více stran, když se to jen ze západu v 38 neosvědčilo.
Beneš si myslel, že ČSR bude jakýmsi mostem mezi Západem a Východem. Ve 43, když dojednával smlouvu o přátelství ČSR a SSSR nikdo o "Železné oponě" nic netušil.
Nemocný a pokraji sil ještě dokázal zabránit občanské válce, která by rozštěpila národ.
Nakonec i ten Gottwald z toho jakž takž vybruslil se zlomkem požadovaných obětí a sověti byli zklamaní, protože prý se takto skutečná revoluce nedělá.
Dobrý den.
Souhlasím s Vámi i s p. Harenčákem. Beneš byl v Londýně na začátku války nazírán jako soukromá osoba. To se začlo měnit až v r. 1943 a rozhovory v Moskvě k tomu hodně přispěly. A vítězná mocnost USA? Tam bylo vše podřízeno vojenskému vítězství nad Japonském (i spojenectví a ústupky SSSR). Nelze se tedy divit, že zarazili Pattona v Plzni. To ještě moc přesně nevěděli, kdy přesně dokončí A bombu a že už pák nebudou pomoc armády SSSR potřebovat.
Představa, že se Češi hromadně vzdávali a bojovali záměrně špatně, je jen legenda, jakkoliv se část rakouského velení na české pluky pokoušela svalovat odpovědnost. Češi naopak bojovali vesměs velmi dobře.
Věřím tomu, že Češi bojovali dobře, alespoň na začátku války. Však můj praděda stále odpočívá někde u Skadarských jezer. Rakouské velení tam totiž všechny vojáky z pozic odvolalo, jen výhradně Čechy tam nechalo jako zadní voj. A komu by se to líbilo být stále rakouskou onucí.
Litomyšlsko ? Je to magnet na meteorologické "problémy"?. Ten kraj na to vůbec nevypadá, ale když projdete kroniky - já se snažil - a výsledky?, to mě hlava nebere. České Heřmanice - katastrofální povodeň v r. 1310. A každých dalších sto let v tom kraji další vodoprůšvih. Např. ještě během povodně v závěru 19. století se po Heřmanicích plavilo na vratech od stododoly ( z vyprávění pamětníků-jsem roč. 1953). Litomyšl např. (samozřejmě i dříve) 2020 a možná i 2024. A teď babo (ekoodborníci) poraď.
Zdeněk Kafka
jo. na vojně jsem poznal spoustu slováků. byli to skvělí kluci, stále mám na Slovensku přátele, ale oni společný stát, nebo že jako národy k sobě patříme vnímali opravdu jinak. takže rozdělení, byť mne dodnes mrzí, bylo opravdu nevyhnutelné.
Souhlasim s Vámi. Moje celoživotní skušenosti jsou obdobné. Hlavně od zakl. vojenské služby mám na Slovensku několik dobrých přátel s kterými jsem občas v kontaktu. Rozděleni mě chvíli "bolelo" . Když ale člověk zjistí, že existovala Clevelandská dohoda, pak Pittsburská dohoda a že tehdejší politici si to zjednodušili a nehledali způsob jak dojednané uskutečnit ( a to za první republiky a stejně tak po druhé sv. válce) asi to tak muselo dopadnout. Dalo by se o tom psát mnohem podrobněji, ale to ať udělají vzdělanější. Snad se mi obyčejní lide se Slováky lépe snášíme i proto, že jsme si vzájemně nedělali vůči sobě nějaké podstatné územní nároky.Žádné Sudety nebo Ostravsko.
O to tady šlo,aby vláda zlikvidovala hospody ,tam se vzdy delala politika proti vládnoucím zlodějum
Dobrý den. Přečetl jsem hodně z diskuse ke článku. Myslím si, že Váš názor je mi velice blízký. Tedy pokud taky cítíte, že nás tady vaří jak žáby v pomalu ohřívané vodě. Preferované sdělovací prostředky, vytříděné sociální sítě. Nenápadně vedený ekonomický tlak a td. Výsledkem je, že zálezete do své ulity a tam "konzumujete" a jen čekáte až ráno zazvoní budík. A tak nás mají přesně tam kde chtěji. Stáváme se podlidmi a roboty.
0
Sledujících
2
Sleduje
0
Sledujících
2
Sleduje
Ověřený uživatel
Tento účet je ověřený Seznamem a představuje skutečnou osobu, registrovanou firmu nebo subjekt.
Se;Ondřej Glac
Ondřej Glac
Před 1 hodinou
Státy vznikají krvavou cestou. To není žádné specifikum českého středověkého státu. Moderní evropské státy stojí na krvi milionů padlých ve dvou světových válkách a je nesmírně důležité, abychom vnímali hodnotu těchto států právě s ohledem na smrt tolika lidí.
K tomu nechci nic dodat, protoźe se s tím stotožňuji.