Poslouchám řeč neberoucí konce pana Babiše ze Sněmovny, každý soudný člověk musí uznat, že z uvedeného vyplývá, že je to demagog, lhář. Z uvedených jeho slov vyplývá, že je opravdu zralý pro psychiatra.Jeho promluva narušující průběh jednání poslanců a dehosnestující jeho kritiky je kontraproduktivní. Běda těn, kdo vznese oprávněnou kritiku vůči guru Babišovi. Touží jen po diktátu moci, absolutistické vládě v jeho rukou, po získání bohatství do jeho kapsy. Národe, vzpamatuj se, když budeš rozvažovat, koho volit.
Kladu si otázku - nevím, jak kde. Působím ve Zlíně a pravidelně navštěvuji DD Naděje /krásné prostředí/ , Burešov - ten DD se díky novému vedení pozitivně proměnil. Jsem v kontaktu se sociálními pracovnicemi, skvělá spolupráce. Máme v domluveném čase 2x za měsíc bohoslužbu a 1x pořad, který jsem nazval povídání se zpíváním - vždy na určité téma, vše doprovázím na klávesy, senioři velmi rádi zpívají. Sleduji celoměsíční programy a mohu konstatovat, že je příležitostí k setkávání opravdu hodně. Besedy, hry, canis terapie, pro částečně pohyblivé výlety, na požádání rozhovory aj. Každé setkání je oboustanně potěšitelné. Konečně i já vstupuji do věku, kdy musím pomýšlet na dny, kdy už nebudu moci sloužit, a tak již mám žádost do DD v Brně - Maloměřicích.
Při zakládání rybníků se počítalo nejen s ochranou v krajině proti velké vodě, ale také pro hospodářské využití - chov ryb, které se v daném čase lovily a pak konzumovaly. Navíc to byla příležitost zpestřit si jídelníček v postním čase, proto ryby nesměly chybět na svátečním stole /i když těch movitějších - ti chudší se museli spokojit s kubou - přečtěte si třeba o svátečním štědrovečerrním večeru v Babičce Boženy Němcové/. Rybu jako pokrm - ať sladkovodní či mořskou nám doporučují velmi často konzumovat lékaři. I ty mořské než se dostanou ke stolu musí trpět, stejně jako ty naše sladkovodní. Ale kapr na sváteční štědrovečerní stůl patří, dá se upravit na různé způsoby - nejen smažený. A fakt - je to dobrota. Přeji všem krásné prožití Vánoc a dobrou chuť u svátečního stolu.
Volbu pana Babiše za Severomoravský kraj považuji za kontraproduktivní. Politik, který kandiduje za určitý region, by měl z něho pocházet, znát jeho problémy, a tím pan Babiš určitě není. Sází totiž na jistotu, své plané sliby, na které slyší mnozí v tomto kraji, že bude lépe, že on vše zajistí a zařídí. A to proto, aby byl opět u moci a rozhodoval - ovšem ne pro blaho naší vlasti, ale především pro sebe. Nabízí se otázka, proč pan Babiš nekandiduje pro Prahu nebo Středočeský kraj. Asi proto, že by tam neuspěl. Smutná pravda.
Jako rodák z Ostravy připomínám nádherné, dávné časy ostravské operety za řízení pana dirigenta Vladimíra Brázdy, tam byla zesnulá paní Diváková velkou hvězdou. Dnes převácoval hojně oblíbenou a navštěvovanou tradiční operetu v Ostravě, i když s velkými úspěchy, muzikál. Zůstavají nám ale krásné vzpomínky.
Tolik hlasů až nenávistných, svědčících o nekulturnosti pří tom a tady i o nedovzdělanosti se jen tak nevidí. ČT nabízí pestrou škálu programů, z nichž si každý dle svobodné volby může vybrat. Nechtěl bych se dočkat toho, že bude např. zrušen sportovní kanál nebo ČT Art - ten přenáší výjimečné pořady - koncerty, přenosy oper z předních světových scén - připomínám třeba nedávné fantastické uvedení Řeckých pašijí B. Martinů či přenosy Janáčkových oper Její pastorkyňa či Liška Bystouška. To navýšení, proti němuž se staví "ochránci" lidu je naprosto marginální. TV Nova a další komerční stanice to v žádném případě nezachrání.
Tolik snůšky nenávisti a lží, falzifikace dějin se jen tak nevidí. TGM byl ve velké úctě většiny našeho národa - právem, neboť on se svými spolupracovníky se zasloužil o stát, který byl výspou demokracie v tehdejší Evropě s nástupem diktátorů. Právě k nám se proto uchylovali emigranti z tehdejšího Ruska, pak z fašistického Německa. Stydím se za to, že někdo z příslušníků našeho národa je dnes schopen prezentovat takovou neuvěřitelnou zlovoli.
Vzpomínám na mléčný bar v Ostravě na tehdejším Nám. Lidových milicí /po listopadu 1989 Nám. T. G. Masaryka/. Byl tam úžasný výběr dobrot, pracovaly tam ženy z Hlučínska, bylo tam čisto, pro různé akce se dalo objednat z bohatého sortimentu chlebíčků, salátů na místě vyráběných, vždy čerstvých. Děti si rády smlsly na koktejlu, otevírali už ráno kol 6 hod., bylo možno posnídat teplé mléko, kakao, bílou kávu - k tomu zakousnout čerstvé pečivo. A pak tuším v r. 1991 se mléčný bar zrušil a nahradil ho pak po opravách nový, předražený a také nezdravý styl stravování v podobě hamburgrů, hranolků, kuřecích křídel aj., coly. Když jdu ráno v mém bydlišti v tomto čase od lékaře po odběrech, zastavuji se ale rád v pekařství na snídani - mají tam úžasný výběr pečiva, dá se tam také posadit, lidé tam chodí na kávu. Dávám si kakao /hrnek za 35,- Kč/, k tomu skvělý cereální chlebíček a nějaký malý koláček - pochutnám si ale za téměř 90,- Kč. Určitě skvěle vedený mléčný bar se vzpomínaným pestrým sortimentem by se hodil v každém městě a určitě by se uživil.
Je dobré připomínat historii. Ne vše bylo vypsáno, některé informace byly dokonce mylné. Bylo by třeba dobré třeba připomenout, proč se kaple nazývá Betlémská. Je to kvůli původnímu zasvěcení: Mláďátek betlémských - mučedníků, které nechal povraždit král Herodes - viz evangelium Matoušovo 2, 16. V textu se píše, že současná budova kaple nepřipomíná církevní stavbu, nemá věž ani zvon. Ale to není pravda. Kaple má malou věžičku, do níž byl v r. 2015 instalován zvon. Kapli kromě promocí, koncertů díky vstřícnosti ČVUT využívá také Církev československá husitská - každoročné v den 6. 7. se v kapli koná slavnostní bohoslužba k připomínce upálení kostnického mučedníka M. J. Husa, slavnostní bohoslužbu tradičně přenáší Česká televize i Český rozhlas Vltava. V uplynulých dnech Církev československá husitská pořádala v Betlémské kapli kromě bohoslužeb /přednášky, koncerty, interaktivní akce pro děti aj. /, tedy řadu akcí k připomenutí 600. výročí úmrtí Jana Žižky. V suterénu byl také vystaven na pouhé 3 dny Žižkův meč, který ukořistila švédská vojska v r. 1648 a který byl původně součástí bohatých rudolfínských sbírek. O zapůjčení meče se vedla složitá, dlouhá jednání. A také nepochybně postrádáme informace o dalších, kteří vstupovali na kazatelnu Betlémské kaple: především Jakoubek ze Stříbra, který byl ideovým propagátorem přijímání svátosti večeře Páně pod obojí, pak třeba zde kázal německý reformátor Tomáš Münzer, kaple až do r. 1622 sloužila Jenotě bratrské. Pak správa byla předána jezuitům.
Cirkus Humberto je nádherný příběh, geniálně napsaný. Nádherný jazyk. Přidávám jednu vzpomínku na studium na vysoké škole. Celý jeden semestr při seminářích ze syntaxe jsme od staršího pedagoga každou hodinu dosttávali úkol. Každý zúčastněný obdržel jednu vybranou větu /souvětí/ právě z Bassova románu Cirkus Humberto. A to leckdy byl nářez. Za vše aspoň příklad: "Kočí Hans naučil Vaška zvedat kloubouk a kreslit jím ladné křivky." A pak pro mě je nezapomenutelná 1. věta otevírající samotný příběh: "Hvězdy, nechte si okénko." Díky tomu jsme zvládli dokonale prakticky syntanktickou analýzu textu.
Granatové jablko je skutečná vitamínová bomba. Když jsem byl v r. 2012 v Izraeli, tam téměř na každém rohu byl prodavač s lisem, prodával čistou šťávu z granátového jablka. Sklenice stála 1 nebo dokonce 2 USD. Dopřával jsem si každý den. 2X ročně jezdím na skvělý týdenní ozdravný pobyt do Trenčianských Teplic /Dr. Senior/, tam v jednom lázeňském domě se prodává lisovaná šťáva z granátových jablek cca za 6 Eur. DOPORUČUJI, I PŘES VYSOKOU CENU.
Každá akce vyvolává reakci. Začalo to Husovým upálením. Myslíte si, že později katolická strana jednala v rukavičkách? I oni zabíjeli, házeli do kuthorských šachet vyznavače kalicha, rabovali ve městech a obcích. A pak křížové výpravy, tisíce cvičených žoldáků proti menšině? Vedle zmiňovaných záporů v prezentaci Žižkovy osobnosti dle mého názoru převažují klady. Organizátor, vojenský stratég, právě proto jeden z největších Čechů. V této anketě se mimo jiné umístil na 5. místě.
Můj dědeček narozen v r. 1892 pracoval od svých 13 let jako havíř v Petřvaldě - kromě 1. světové války, ocitl se později v té době v zajetí v Rusku, za dramatických okolností se v r. 1918 vrátil do vlasti, studoval při hornickém povolání školu a stal se později báňským úředníkem, velmi uznávaným. Pracoval do konce roku 1952. Jeho důchod činil pak necelých 1 100,- Kč, a to až do jeho smrti v r. 1996. Byl velmi skromný, spokojil se s málem. Např. každý den večeřel chleba s máslem a k tomu bílou kávu z cikorky. Naštěstí měl velkou zahradu, byl vskutku vyhledávaným odborníkem - ovocnářem, choval slepice a králíky, a tím přispíval do domácnosti. Jeho manželka pak prodávala ovoce známým - např. 1 kg třešní, které jako kluci jsme museli česat, prodávala tehdy za 3,- Kčs, taktéž na podzim 1 kg jablek za 3,- Kčs. Nebylo jim ouvej, ale prarodiče byli skromní, měli se rádi. Takový byl také jeden život za socialismu.
K novele zákona o platech vrcholných politiků bych rád poznamenal, že jim nezávidím, ale stávající platy včetně tzv. náhrad mají opravdu velmi vysoké, což je i dosti nemravné k výši platů některých velmi náročných profesí a k příjmům většiny obyvatel naší vlasti. Snad by se mohli spokojit s tím, co mají. Což - kdyby zákonodárci Parlamentu a Senátu udělali gesto, že se vzdávají tohoto navýšení ve složité ekonomické situaci? A ty peníze mohly být využity účelově k navýšení platů těch, kteří si to opravdu zaslouží? Ale oni určitě s tím nebudou souhlasit, neboť je to ze zákona! Jsem celkem spokojený důchodce, nestěžuji si, zatím si mohu koupit mnohé i přes narůstající ceny, ale před chvíli jsem se vrátil z nákupu, nestačím se divit nad vzrůstajícími cenami potravin, nebudu vyjmenovávat, určitě to všichni vědí. Ještě chvíli, pak si i já bohužel budu určitě muset utahovat opasek, zvážit to, co si mohu dovolit koupit.
1
Sledujících
2
Sleduje
1
Sledujících
2
Sleduje
Rád poslouchám písně paní Rotrrové, je to opravdová hvězda - stálice - oproti mnohým dnešním. Vánoční mši jejího tatínka uvedla před časem ČT v pořadu Divadélko pod věží. Je velmi hezká a také určitě dostupná interpretačně pro mnohé pěvecké sbory.
1 odpověď