Jak je vyřešeno nakládání s jadernými odpady? Jakákoliv technologie uváděná na náš trh, by měla mít vyřešené odpady a pokud možno s recyklací. Jaderná loby nedá pokoj. Možná by stálo za to vyčíslit, kolik bude stát ochrana takto decentralizovaných jaderných zdrojů. Vyprdněte se už na to a konečně otevřte cestu k obnovitelným zdrojům. Nemusíme se poučovat daleko. Třeba Bavorsko. Do 200m od dálnice a železnice je povoleno stavět sluneční parky bez povolení BR24.de (9.12.24). Stačí souhlas majitele pozemku.
Tak jsem chatoval s AI, kdo nejvíce vydělává a kdo nejvíce prodělává na přimíchávání metylesteru řepkové oleje (MEŘO). Tak nejvíce vydělává oligopol Agrofert, který zpracovává 40procent řepky a dodává 70procent MEŘO k míchání do paliva. Jakýmsi způsobem je téměř výhradním dodavatelem MEŘO v ČR. Dalších 30 procent dodává MOL group. Tyto dvě firmy jsou ve shodě monopolními dodavateli. Jejich dohody o cenách lze těžko prokázat s ohledem na nečinnost našeho antimonopolního úřadu. Finančně jde o ca 10,5mld Kč, které jdou do výnosu těchto firem. Tak a nejvíce prodělává hádejte kdo? Stát. Stát totiž přijde ca o 3,5mld kč na spotřební dani. Ale jak chatgpt říká:" Tato částka je však teoretická, protože biopaliva mají podporu z důvodu ekologických cílů (např. snížení emisí CO₂), což kompenzuje jinými přínosy, například snížením pokut za nesplnění emisních závazků v rámci EU". Což by bylo asi 2,2mld korun jako kompenzace plus možné jiné pokuty. Nákup Meřa hradí spotřebitel. Fosilní nafta by stála asi o 2 mld méně tj. ca 8,5mld korun. Spotřebitel tedy zaplatí o 2mld za naftu více. Jinými slovy NAFTA by mohla být teoreticky levnější. Závěr: Pokud by cena MEŘO byla stanovena na trhu a přibližovala se co nejvíce ceně fosilní nafty bude asi přínos MEŘO jasný. Pokud by si mohly firmy povinně odebírající MEŘO vybírat z levnější varianty - je možné, že ceny MEŘA a tedy i ceny nafty poklesnou.
Největší problém naší společnosti je monopolizace a oligopolizace. Co dělá antimonopolní úřad? Vypadá to, že jen objasňuje proč mají určité firmy na našem trhu výjimky. Dokud se nerozbije monopol ČEZu nebude v naší zemi právo. Dejte už pokoj se soběstačností a silným národním výrobcem. Oligopoly jsou temnou strukturou podporující korupci v zemi. Kdo je ovládá - ovládá zemi. Vemte si Agrofert tj. další oligopol. Tyhle struktury se promísily se státem tak silně, že už nevíte, kde je stát a kde firma. Slavný Burešův výrok:" Budu řídit stát jako firmu", neznamenal nic jiného než, že propojí svůj byznys se státní byrokracií tak silně, že je od sebe nerozeznáte.
Lze říci, že Agrofert (který vlastní Preol a další související firmy jako Primagra) má dominující postavení na českém trhu MEŘO (metylesteru řepkového oleje), s podílem, který může přesahovat 70 %. MOL Group, která vlastní firmu Bionafta, se podílí na zbývajících 30 % trhu. Tato situace ukazuje na koncentraci výroby MEŘO mezi dvěma velkými hráči, přičemž Agrofert drží většinu trhu.
I když tento podíl nemusí být vždy přesně vyjádřený v každém roce, dominantní postavení Preolu na poli biopaliv v ČR je nepochybné.
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Ověřený uživatel
Tento účet je ověřený Seznamem a představuje skutečnou osobu, registrovanou firmu nebo subjekt.
Navrhuji tuto novou zcela bezpečnou technologii vyzkoušet u nás. Třeba v Řeži u Prahy. Když jsem minule v diskusi k článku o nových reaktorech psal, že jsem proti technologii, která nemá vyřešené nakládání s odpady - nemyslel jsem si, že řešení se najde tak rychle.
2 odpovědi