Škoda, že redakce SZ nezpracuje toto téma pořádně a objektivně a nedá prostor také běžným spotřebitelům.
Některé výroky zmíněných odborníků v článku jsou přinejmenším zavádějící a občas hraničí se lží.
Např: “Zaplatí za to zákazníci a profitovat z toho bude jen úzká skupina lidí, kteří chtějí mít třeba fotovoltaickou elektrárnu,“ popisuje Noháč.” Ani zatim to platí vsichni odběratele (je to takovy relikt socialismu), ale neprofituji z toho ti, kdo si pořídili nebo planuji poridit malou FVE, protoze ti si musi potrebne úpravy rozvadece zaplatit sami a to je vse, co se v takovem případě na distribučních části musi menit. Jinak z principu fungování malych zdrojů do 10kW, ktere jsou v 99% doplněné o vlastni úložiště-baterii si vyrobenou elektrinu spotřebují sami a do site posilaji pouze přebytek - zlomek toho, co vyrobí.
Jiny je pripad tzv. sdílení elektriny, ale tam budou uživatele teto moznosti platit distribuci 2x .
A zcela jina je situace u velkych zdrojů - solárních parku, z nichž nektere provozuje take ČEZ a dalsi tzv. solarni baroni ( pro ktere teď vlada musi najit 4,2MldKč) a ktere vse, co vyrobí pošlou do site. V tomto pripade se jedna o desitky a stovky MW, ktere je potreba přenosnou soustavou přenést a distribuovat. Tyto parky si nic neukladaji ani nespotrebovavaji, tzn. ze prakticky 100% jejich vyroby jde do site.
A posledni připomínka se tyka flinty s distribucemi, ktere dle clanku jsou na hraně ztráty. At je to ČEZ distribuce nebo e.gd nebo kterákoliv jina, patri pod sve mateřské spolecnosti, ktere zmnohonasobily svoje zisky, takze maji kde brat.
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Ověřený uživatel
Tento účet je ověřený Seznamem a představuje skutečnou osobu, registrovanou firmu nebo subjekt.
Výstižná kritika. Jen bych ještě doplnil, že ani herecké výkony, až na pár výjimek, nebyly až tak úžasné.