Ta profilová fotka 6 roků stará. Jsem důchodce elév a celý život se zajímám o jakákoliv tajemství přírody.
Jsem o 10 let starší. Někdo to, že má nízký důchod si zavinil sám- neodváděl daně tak jak měl..Jiný k tomu měl jiné důvody, např. zdravotní, někdo se staral o nemohoucí rodiče. Dříve soc.dávky jak jsou teď nebyly.
Pokusím se odpovědět v několika rovinách. Váš věk paní Květoslavo znamená, že jste podstatnou část produktivního věku strávila v socíku, kde neodvádět daň ze mzdy rozhodně nešlo. Po roce 89 se otevřely možnosti, kdy výdělky nebyly omezované, lidé mohli začít podnikat a živnosťák stál pětistovku. Mluvím o regulerním podnikání a ne o kriminálním prostředí, abychom si tu neargumentovali krajními případy, jak bývá v těchto diskuzích obvyklé. Stejně tak bychom se měli vyhnout emotivním argumentům o nemohoucích lidech. Na mysli mám normálně žijící lidi, kterých je většina. A těmto lidem nikdo nebránil aby si za a) zvýšili kvalifikaci, pokud nejsou spokojeni se svojí prací a tím pádem i zvýšili svoji cenu na trhu práce. Za b) Aby změnili zaměstnání, pokud nejsou spokojeni s výší výdělku a tím i ovlivnili výši svého důchodu. Poslední rovina je pečení cukroví. Také si pamatuji dobu, kdy se hospodyňky předháněly, která napeče více druhů a byla to v podstatě taková malá celonárodní soutěž. Myslím, že tahle tradice už lehce pominula a cukroví pečou většinou už jen dnešní babičky pro děti a vnoučata. Mladé rodiny si pár kousků cukroví koupí od firem a má to výhodu v tom, že nemusí děti cukroví jíst ještě v půli ledna (a přibírat na váze). No, a konečně k máslu. Není to nezbytná základní potravina, ani nezbytná součást vaření a pokud si ho někdo musí koupit, koupí ho i za současné ceny. A komu se zdá máslo drahé, či předražené, ať ho prostě nekupuje. Obchodníci mohou zdražovat jen do té míry, pokud ho lidé kupují. Pokud by nekupovali, cena půjde dolů. A to se jistě po svátcich stane.
Máte sice pravdu. Já jsem ale ze staré školy, takže na Vánoce cukroví peču. Bez toho si vánoce bohužel nedokáži představit . Za komoušů stálo máslo 8 a 10 kč. Vzhledem k platu, jaký tehdy byl, jsem si ho mohla dovolit koupit do měsíce několikrát. Přepočítal jste to na dnešní dobu, ale nemyslel jste na ty, kdo si ho za tu cenu může koupit a kdo ne. Kdo má plat 50 tisíc měsíčně, tak může, kdo má důchod 15 tisíc, tak počítá každou korunu.
Přepočítal jsem to schválně, aby balo zřejmé, že i dnes "tak drahé máslo" je stále levnější, než za našeho mládí. (jsem ročník 56). Zdali si ho dnes někdo může dovolit, či ne ? O tom si každý rozhodl sám..aneb, jak si kdo ustlal, tak leží. A nakonec jen zopakuji ...komu se zdá máslo drahé, či předražené, ať ho prostě nekupuje a bude mít v duši klid .
Ale ano, jen pán tvrdí, že za komunistů si tyto věci nedali sehnat .A rozhodně bylo kvalitnější zboží.
Ano, máslo, mléko, chléb a brambory byly normálně ke koupení. Ovšem, s tou kvalitou bych s vámi polemizoval. I u zmíněných komodit.. tedy mléka v igelitových sáčcích a obsahu PBC (polychlorovaných bifenilů) v mléce a tedy i v máslu a nadměrnému používání pesticidů v
zemědělství. Odkaz . Ony ty PBC byly celosvětový problém, ale soc. vlády ho dlouho tajily a přehlížely.
A čím máslo nahrazujete?
Každá kuchařka na vaření a pečení máslo potřebuje.
Máslo nenahrazuji ničím. Prostě ho nepoužívám, nebo spíš používám naprosto minimálně. Na vaření není vůbec potřeba a když se vynechá i tam, kde ho recepty doporučují, celkem nic se nestane. Ale, abychom si rozuměli, sice nejsem kuchař, ale vaření se věnuji už asi 35 roků. Min. od doby, kdy jsem začal pracovat doma jako OSVČ, zatímco manželka se vracela ze zaměstnání před čtvrtou odpoledne. Stejně tak nepoužívám mléko a úplně jsem vynechal cukr, o jehož účincích na náš metabolismus existuje spousta literatury, např. Odkaz 1 . Nikomu své názory nevnucuji, jen mi trochu vadí..a proto ta moje reakce...hysterické výkřiky a (vzhledem k blížícím se Vánočním svátkům), reakce na cenu másla. Mimochodem, v r 89 stála kostka másla 10 Kčs a vzhledem ke 12-13 tinásobnému vzrůstu průměrné mzdy si jednoduchou násobilkou spočítáte, kolik by socialistické máslo stálo dnes. Ale to jen na okraj. Čili na závěr...komu se zdá máslo drahé, či předražené, ať ho prostě nekupuje a bude mít v duši klid 🙂
Jenže tu flašku od piva stačí vyčistit a dá se použít znova třeba i desetkrát. Drží svůj tvar a lze ji skladovat.
Naproti tomu, PETku nemůžete použit opakovaně. Můžete jí využít jako surovinu na výrobu nové PETky.
To by ale musela být ta surovina čistá, bez zbytků, bez uzávěru a kroužku ( jiný druh plastu) a bez etiket.
Umí to ten stroj, který to vykupuje?
NE!
Takže je to jenom malá domů pro Hladíkovi kámoše
Ne, výkupní automat to neumí, ale umí to už existující třídící a separační linky. Byl jsem několikrát ve Skandinávii a tam jsou odběrné automaty na petky a plechovky ve vestibulu každého marketu. Recykláty mají širší využití, než jen nové petky. Třeba izolační vlny do teplého oblečení a pod. A poslední připomínka....."Hladíkovy kámoše" ...když už.
Jsem "starý jako čínská zeď" a tak si ty socialistické uzeniny pamatuji. Myslím, že „kdysi“ byly opravdu kvalitnější. Vysvětluji si to tím, že tenkrát ještě potravináři neměli k dispozici tolik chemikálií a technologických postupů na šizení potravin jako dnes, ani jim nestály na krku řetězce s požadavky na trvanlivost produktů a na cenu. Také existovaly na výrobu uzenin normy. A možná, že výrobci ještě neměli tolik odvahy a drzosti to až tak moc fixlovat.
Co se týká uzenin, tak mouka se tam cpala určitě už tehdy, ale určitě daleko méně než dnes. Jsem přesvědčen, že to samé se týká i konzervantů, stabilizátorů, barviv či zvýrazňovačů chuti. Nějaké separáty tenkrát snad ani neexistovaly a nevím jak moc se do toho mlely kůže či jiné odpady. Výsledkem bylo to, že například špekáček, který jste do tří dní nesnědli, vám zasmrádnul – určitě byl totiž vyrobený z masa (jasně, nejenom z masa, nečekám, že by to byly pomleté stejky) a asi v něm nebylo tolik té chemie. Když jste ho opékali nad ohněm tak z něj intenzivně kapalo sádlo, které jste zachytávali na chleba. Dnes se špekáček nad ohněm jenom tak podivně pálí a v chladničce vám po třech dnech nezasmrádne, jenom se postupně sesychá a sesychá a sesychá... Ani párky v polévce či guláši se nenafukovaly jako kynutý knedlík.
No a ty uzeniny jsme si mohli běžně kupovat v obchodech a za běžné ceny. Nemuseli jsme kvůli tomu vyhledávat luxusnější a dražší prodejny.
Tím v žádném případě nechci staré časy vychvalovat, jenom jsem přidal svůj názor k problematice dnešních uzenin.
Nebudu se dlouze rozepisovat..tahle polemika už je jako notně obehraná a poškrábaná deska. Jsem ročník 56 a paměť mi slouží dobře. Separáty existovaly i za socialismu, jen se o tom nepsalo, protože Rudé právo by to neotisklo. Špekáčky? Máte na výběr, který jste tehdy neměl. Ale pokud kupujete to nejlevnější a podle toho hodntíte, pak máte pravdu. Výběr, který je dnes za socíku rozhodně nebyl. A jeden nezanedbatelný fakt...byli jsme mladí a dnes v důchodu vidíme své mládí hodně růžovými brýlemi a s ním i to ostatní z té doby.
V Polsku mají úplně jiné krávy
proto je máslo levnější.
Výborný by měl koupit stejné
plemeno.
Ale vážně, máslo zdražuje, ale je stále levnější než v roce 89(v přepočtu)
Podle poměru průměrných mezd z r.89 a dnes by muselo stát asi 104 Kč.
Pokud se dnes někomu zdá drahé, nekupovat. Bez másla se dá v pohodě žít.
Ono to bude záplavami ! Krávy propouští zkrz své tělo hodně vody při dešti, mléko je je řidčí a tím méně tučné, a tak je másla méně ! A může být i rezavé, podle barvy dobytka ! " citát největšího Čecha ! " jenom mi nedošlo jestli to byl Jára Cimermann nebo Fijala ! Signály ještě nejsou !!!
Ve vašem textu je signálů dost...😄
10
Sledujících
0
Sleduje
10
Sledujících
0
Sleduje
Autor je teda docela plodný a z jednoduché záležitosti dokáže jak se říká udělat ze čtverce kuličku.Řešení je nasnadě a velmi jednoduché.Přesvěčit pana Prouzu a angažovanou ČT zveřejnit faktury nebo jejich výkupní ceny másla či jiných potravin jednotlivých článků řetězců a bude jasno.Taky nechápu čí je agent tento autor že všude vnucuje Agrofert ale u prodejců (Supermarketů)se jejich názvů velmi úzkostlivě vyhýbá.Kdopak mu radil či diktoval tento elaborát????
1 odpověď
Ta profilová fotka 6 roků stará. Jsem důchodce elév a celý život se zajímám o jakákoliv tajemství přírody.
1
Sledujících
2
Sleduje
Ta profilová fotka 6 roků stará. Jsem důchodce elév a celý život se zajímám o jakákoliv tajemství přírody.
1
Sledujících
2
Sleduje
Ověřený uživatel
Tento účet je ověřený Seznamem a představuje skutečnou osobu, registrovanou firmu nebo subjekt.
A čí agent jste vy, že jste si nevšiml, že jsou zmíněni jak Lidl, tak i Kaufland, což jsou dva největší hráči na trhu.
1 odpověď