už dávno ne .. soudy a celkově státní úřad musí jednat i v angličtině , francoužštině a španělštině .. je to jeho povinnost dle EU . Pokud tomu tak není tak porušuje direktivy EU.
To máte pravdu, ale pouze u občanů ČR:
§ 16 odst. 4 SŘ: Občan České republiky příslušející k národnostní menšině, která tradičně a dlouhodobě žije na území České republiky, má před správním orgánem právo činit podání a jednat v jazyce své národnostní menšiny. Nemá-li správní orgán úřední osobu znalou jazyka národnostní menšiny, obstará si tento občan tlumočníka zapsaného v seznamu tlumočníků. Náklady tlumočení a náklady na pořízení překladu v tomto případě nese správní orgán.
Zde se nabízí otázka, zda bude občan ČR, po nabytí občanství a složení zkoušky z ČJ, mít nadále potřebu mluvit na úřadech jinak nežli česky.
už dávno ne .. soudy a celkově státní úřad musí jednat i v angličtině , francoužštině a španělštině .. je to jeho povinnost dle EU . Pokud tomu tak není tak porušuje direktivy EU.
V evropských zemích, kde žije česká národnostní menšina nebo kde se nachází české etnické skupiny (komunity), je čeština jazykem menšinovým, a vztahují se na ni tamní právní předpisy. V evropských zemích, členech Rady Evropy, které přistoupily k Rámcové úmluvě o ochraně národnostních menšin (viz Sbírka zákonů, č. 96/1995 Sb.) a Evropské chartě regionálních a menšinových jazyků, jsou stanovena práva národnostních menšin včetně používání menšinového jazyka v soukromí a na veřejnosti a upravující možnost používat menšinový jazyk místo úředního jazyka např. v úředním styku, v soudním jednání nebo správním jednání apod., přičemž překlady a tlumočení na náklady soudních orgánů jsou zajištěny všem osobám neznalým úředního jazyka, bez ohledu na jejich příslušnost k menšině či používání určitého jazyka.
V České republice dle § 16 odst. 1 SŘ (Správní řád) se v řízení jedná a písemnosti se vyhotovují v českém jazyce. Účastníci řízení mohou jednat a písemnosti mohou být předkládány i v jazyce slovenském. Písemnosti vyhotovené v cizím jazyce musí účastník řízení předložit v originálním znění a současně v úředně ověřeném překladu do jazyka českého.
Pokud žadatel neovládá jazyk, jímž se vede jednání, má v souladu s § 16 odst. 3 SŘ právo na tlumočníka zapsaného v seznamu soudních tlumočníků. Tohoto tlumočníka si žadatel obstará sám na vlastní náklady.
Jak zak čtu ty komentáře, je mi docela smutno. 🙂 Myslím, že je základ, aby příslušník cizinecké policie, který je denně v kontaktu s cizinci uměl angličtinu minimálně na úrovni B1. Stejně tak slušnost a profesionalita je v práci základ. Zkusme se držet trochu toho selského rozumu a nemít to nastaveno automaticky "cizinec=špatně". Jsme sice malá země, ale nemusíme být "malý" národ.
Policie je ráda, že alespoň někdo splňuje podmínky k nástupu do policejní školy. Chtít k tomu B1, tak to můžou zavřít krám.
Na CP se pracuje s přesnými právnickými termíny a ty se těžko překládají, proto ten úřední jazyk, stejně jako Soudy jednají v češtině a musíte mít soudního tlumočníka.
Vy budete patrně jeden z těch, kteří ten byznys z toho mají.... když tu lumpárnu tady tak vehementně bráníte. Opravdu byste měl vidět realitu toho, jak je nakládáno ve spalovnách s vytříděným odpadem, který blbci občané poctivě vytřídí. Garantuji vám a to smrtelně vážně, že byste byl tak naštvaný a v šoku, že byste sám od sebe ten odpad třídit přestal a to mi fakt věřte! Ano, třídit se dá, ale pouze za podmínek, které jsem už uvedla, jinak ne a to skutečně neokecáte, i kdybyste se třeba rozkrájel. Pokud si platíme za odvoz odpadu, platíme si tím i pracovníky, kteří mají na starosti pak u nich to třízení odpadu. Není tedy důvod, proč to dělat za ně a jim brát práci, i pro ně je to totiž živobytí. A to, že se tady tak urputně pořád propaguje, aby občané sami třídili, to skutečně věřte, že je jen zatím bohužel stále účinná manipulační technika. Jste hodně naivní, pokud si myslíte, že když budeme všichni třídit, tak že pak poplatky za odpady nevystoupají ještě výše. Vystoupají a pouze s tím rozdílem, že je budeme platit a ještě šetřit peníze těm odpadovým byznysmenům, kteří si budou mnout ruce, protože lidi jim tím zajistí, že propustí své zaměstnance od těch třídících linek, tím ušetří a oni z toho budou mít zisk, ne vy a to ani v podobě nižších cen za odpad. Tak se proberte!
Vaše myšlení, Váš boj.
No nemyslím si to. Nedávno psali, že Češi patři k zemím, kde se odpad třídí velmi hodně a přitom stejně každým rokem rostou náklady nahoru. Nemělo by to tedy být opačně? Pokud někdo brečí, že pokud nezačnou Češi třídit odpad, že půjde cena nahoru, pak by taky měl nastat efekt, že pokud začnou opravdu třídit ve velkém, půjde cena dolů.
Před několika lety v pořadu Reportéři provedli zajímavý pokus: vzali igelitku naplněnou odpadem z běžné domácnosti a zkusili ji předat do sběrného dvora v Německu a Česku.Výsledek? V Německu bez problému, nezajímá je trvalé bydliště a separují kolem 30 komodit, u nás problém. Za prvé: musíte ukázat OP a jinak Vám odpad nepřijmou, a za druhé: třídí max 10 komodit.
Takže problém opět v myšlení lidí a představitelů samospráv, potažmo poslanců tvořících zákony.
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Ano pěkně napsáno.
1 odpověď
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Ověřený uživatel
Tento účet je ověřený Seznamem a představuje skutečnou osobu, registrovanou firmu nebo subjekt.
Děkuji. Jen popisuji skutečný stav.