Bohužel ani autorka tohoto článku nepochopila, co výrok "Dvakrát nevstoupíš do téže řeky" skutečně znamená. Ve smyslu toho, že "vše plyne", totiž plyne i řeka, a když do ní vstoupíš znovu s časovým odstupem, nikdy už nebude stejná (stejně jako nebudeš stejný ani ty). Takže návrat na Zanzibar tento výrok plně potvrzuje.
U nás v Římě je teď na Fiumicinu nový kontrolní systém a tekutiny mít můžete, což je super. Pokud jde o připlácení si za to, že sedíte vedle sebe, to mimochodem zpoplatňuje např. i Etihad a Turkish Airlines, a to dost mastně... Máme letenky s přestupem a za volbu sedadla to myslím bylo do každého jednotlivého letadla mezi 20 a 30 € (nejlevnější místa), tak to hned máte cca. 100 € na pár 🙁.
Po jedné dovolené na Sardinii bych nerozšiřovala zkušenost na celý národ 😉, i když je pravda, že jistá specifika jsou častá, například anarchistická "italská fronta" 😉, ovšem burania je všude, žádný národ nevyjímaje. V těchto případech doporučuju se asertivně ohradit. Já mám naopak horší zkušenost v Česku, když se vracím domů. Taktéž souhlasím s tím, že Italové nemluví anglicky a ve službách/cestovním ruchu je to na pováženou. Jako skoro místní jsem naopak ráda, že některé pláže jsou na rezervaci, aspoň je turisti úplně nezplundrujou. To, že je na rezervaci i Cala Goloritzè, jsem sama nevěděla, už jsem tam nějakou dobu pěšky nebyla, ale zdá se, že na přístup člunem, resp. po jeho zaparkování plavmo, se to nevztahuje. Myslím si, že na severu jsou obecně lidi pracující ve službách/cestovním ruchu (a často to nejsou ani Sardiňané) nepříjemnější, protože jsou tam neustále zavaleni turisty (což je ovšem neomlouvá). Taky to asi vypadá jinak, když mluvíte italsky... ale jak říkám, to není omluva.
Až na pár výjimek horší fotky vybrat nemohli... Villasimius rozhodně není přístav... (maximálně turistický). Schválně jsem se dívala na ty lety z Brna na stránkách Smartwings ("Nebyly nalezeny žádné lety"). Taky by se dalo úspěšně polemizovat s tvrzením, že uličky Cagliari připomínají Neapol (maximálně tím, že jsou úzké a visí v nich prádlo, ovšem bez neapolského bordelu a smradu). Pokud jde o restaurace a nemáte problém s večeřením mimo tradiční italské časy, určitě si objednejte přes the fork, bývají tam super slevy (10 - 30 %). Část o Villasimiusu/Capo Carbonara je naprosto nepřehledná a zavádějící. Capo Carbonara je mys ve Villasimiusu, kde se nachází více než 10 nádherných pláží (nechápu, proč si vybrali zrovna Solanas, které určitě v ničem nevyniká, že by reklama na nějaký rezort?).
*Já trávím na jihu Sardinie 2 měsíce už přes 20 let (muž je Sardiňan).
Hm, zajímavé... já po více než dvaceti letech v Římě mám úplně jiný dojem. Italové na Itálii hodně nadávají, nějakou extra lásku ke svému jazyku jsem u nich taky nezaznamenala, to jsou spíš hrdí na své jídlo a památky. Siesty? Neexistuje, a to ani na Sardinii, která patří geograficky k jihu. Můj manžel je kameraman na volné noze a často odchází v 7 a vrací se v 9... já jsem překladatelka a pracuji z domova a do 8 hodin se taky vejdu zřídka. Okruh mých přátel má sice standardnější pracovní dobu, ale nezdá se mi, že by se nějak extra flákali. Spíš je fakt děs místní byrokracie, to po přesunutí OSVČ z ČR sem a změně příjmení fakt fest pociťuju. Zlaté Česko.
Chtělo by to taky uvést nějaké skutečnosti, na základě kterých slečna učinila tyto dosti pochybné závěry.
"Souhlasí i s tím, že Italové mnohdy cizince považují za barbary, kteří jim ničí kulturu, a chovají se k nim proto odtažitě... podle Maxové se považují za velmi důležitý národ – o těch ostatních ale paradoxně nemají tak velké povědomí."
Aha, a jak se to ničení kultury prosím projevuje? A na výrok o důležitém národě manžel řekl: "Mohli bychom být, ale nejsme:"
Italové jsou k tomu, jak to v Itálii funguje, naopak velmi kritičtí a k některým národům, kde to funguje lépe, vzhlíží... Často zaslechnete: "No jo, jsme v Itálii." (já naposledy na městském úřadě, když jsem chtěla vědět, jaký právní předpis upravuje to, jaký mám předložit dokument, abych doložila změnu příjmení. V Modeně stačí oddací list (který jsem měla), v Quartucciu (Sardinie) chtějí potvrzení z konzulátu.) Jednotné předpisy? Zapomeňte.
2
Sledujících
0
Sleduje
2
Sledujících
0
Sleduje
Ověřený uživatel
Tento účet je ověřený Seznamem a představuje skutečnou osobu, registrovanou firmu nebo subjekt.
Nedávno jsem dělala kung pao podle Jiřího Štifta, takže předpokládám, že autentické. Pořídila jsem si dvě čínské sójovky (světlou a tmavou) a výsledek byl fajn (ale neznám originál). Pálivé mi nevadí, jsem vytrénovaná. Nechápu, proč Češi použili místo buráků kešu (ty se dávají do thajských jídel). To padlo i v komentáři, vypadalo to spíš jako thajské jídlo, čínské kung pao je tmavší kvůli té tmavé sójovce. Ale jedna věc mi tam neseděla: to deep fried maso, buď to neumím, nebo to chce friťák, ale zdá se mi, že se maso zbytečně vysuší, podle mě je lepší pouze stir fried.
Ovšem nechápu patos tohoto pořadu, trapné... asi nejsem cílovka.