Potravinové lístky na cukr a máslo měli občané v Rusku i v 80 a 90 letech, takže pro jejich starší generace žádné překvapení. Pro nás tehdy 20 leté zahraniční studenty byly jejich poměry kulturním šokem. Na osobu bylo 0,5 kg másla + 1,5 kg cukru na měsíc. Máslo nebylo balené po 250 g, ale prodavačky ho odřezávaly z velkých kostek a balily do hrubého papíru.
Ráda přidám svoji první a doufám i poslední zkušenost s elektromobilem. O dovolené jsme vyrazily na poznávačku do Norska. Kamarádka pronajala k cestováni Volkswagen ID 3, autíčko komfortní, jízda tichá, jízdní vlastnosti skvělé. V Norsku elektromobilita velmi rozšířená a státem podporovaná. Cena pronájmu na polovině oproti autu se spalovacím motorem. Po 250 km přišlo první dobíjení a tím střet s realitou provázený často zoufalstvím jestli nabijeme nebo ne. Cestovaly jsme týden a náš každý den provázely hlavně myšlenky kde najít dobíjecí stanici, u které bude fungovat aplikace, kterou si předem stáhnete, zaregistrujete se v ní a ještě nevíte, zda se nabíjení spustí nebo ne. Protože ne u každé stanice stejné společnosti se zadaří.. Společností je na trhu několik, každá má svou aplikaci a stojany, u některých se cizincům vůbec nezadaří registrace. A to nemluvím o době nabíjení, které proběhlo v lepším případě za 30 minut v horším trvalo hodinu. Zlaté klasické auto s tankováním za 5 minut a dojezdem cca 800 km.
2
Sledujících
0
Sleduje
2
Sledujících
0
Sleduje
Rok 1984 - 6 týdnů výměnná studentská brigáda. Leningrad, Talin, Riga, Moskva. Ten kulturní šok byl obrovský. Lístky jsme tam nezažili. Ale všude byly prázdné obchody, neexistence masa, jako u vytržení jsme sledovali hádky Rusů a téměř rvačku o poslední kusy pro nás obyčejného zboží. A rusky nám vyprávěly, jak se zlepšilo zásobování, protože mléko a syrok už někdy seženou i odpoledne, protože ještě před nedávnem bylo jen občas a jen dopoledne. Jediné, čeho bylo dost, byl chleba a štěnice na studentských kolejích, kde jsme bydleli.
1 odpověď
0
Sledujících
1
Sleduje
0
Sledujících
1
Sleduje
Přesně, my bydleli 6 měsíců ve Volgogradě a dodnes nezapomenutelné zážitky z bídy a otřesných životních podmínek, nikdo mi doma po návratu nevěřil… a jejich štěnice, tzv. tarakány, jsme si aspoň ve svém pokoji na koleji pomocí insekticidů přivezených z domu, vyhubili.
1 odpověď