Článek autora mě přiměl přečíst si původní text. Příběh paní z Brna je smutný. Tím, v jaké rodině vyrůstala, že se jí nedostalo lepšího vzdělání až po současný špatný vztah se synem. Ale naprosto souhlasím s autorem, že za to, jak nyní žije, nemůže stát. Přičemž jeho pomoci navíc nevyužuvá. A napadá mě, jak by se paní se stejným životním příběhem měla v jiných zemích?
Úplně stejně, ne-li hůř. Všude existují jednoduší lidé, které od mládí nikdo nevedl ke vzdělání a k tomu, aby se uměli postavit do života. Chudoba a nevzdělanost plodí zase chudobu a nevzdělanost, obzvlášť jsou-li takoví lidé ještě navíc jednoduššího ražení 🙁
Ono to vyznělo,že staří lidé mají prodat své baráčky,které kdysi postavili, protože za ně dnes dostanou miliony a neotravovali s chudobou.Co si zato koupí?Malý byt 1:1?A zase budou žít v chudobě?
Pokud prodají velký barák a koupí si za to buď malý byt, nebo jdou do nájmu, pořád se budou mít lépe, než ve velkém baráku, na který už fyzicky ani finančně nestačili. Ostatně vždycky mají staré mámě nebo starému tátovi pomoci v první řadě vlastní děti.
Mě fascinují podobné články, vycucané z prstu. Moje matka měla před téměř deseti lety důchod 8.400,- Kč, než zemřela. Tak málo měla proto, že od roku 1975 do roku 1981, než odešla do starobního důchodu, pobírala díky úrazu částečný invalidní důchod a pracovala na částečný úvazek. Bydlela v nájmu, pobírala příspěvek na bydlení, já jsem jí přispívala, seč jsem mohla. Moje matka na tom byla tak, že měla maso jen 1x týdně, nemohla si lámat hlavu s tím, jestli hovězí nebo vepřové, prostě se naučila jíst maso jen jednou týdně.
Ta paní z článku se má proti mé matce jako pánbůh ve Frankreichu: vlastní byt v hodnotě několika milionů a nízký důchod kvůli tomu, že v podstatě nechodila do práce. Jak vychovala dítě, které se k ní nezná a nepomůže jí ani donést nákup, je velmi smutné, nicméně ten mladý pán bude jednou dědicem nemalého majetku a už z toho důvodu by se o matku měl zajímat. Já bych doporučila takové dítě vydědit, ale na takový krok zřejmě nemá paní dostatečně pod čepicí 🙁
Článek je soupis lží, paní celý život pracovala, pak byla několik let na pracáku, tak asi nepracovala, pak její výše důchodu a výše plateb tak jí něco musí zbýt. Pak syn nechtěl do školky tak byla doma, jak nechtěl? Furt málo, jiní důchodci mají na starosti barák a zahradu, to to mají ještě horší a těžší, nejezdí jim k baráku třeba hromadná doprava po pěti minutách dotovaná odevšech. Babička jí taky vepřové a všechny druhy masa, ale to dostane od rodiny, nevím jak by vyšla kdyby to musela kupovat, nechápu jak ti co mají nejvíce brečí že mají málo. Paní měla celý život na to, aby vymyslela nějaký plány na důchod, třeba si mohla pořídit statek, vychovat děti aby chovali krávy a pak by měla hovězího na celý život, pak by měla i tunu rajčat, paprik a všeho. Ale bohužel, nejde mít vše. Když nemá vzdělání tak se nevyplatí bydlet ve městě.
Jak můžete někomu radit, že měl zprivatizovat statek, když o dobytku ani hospodářství nevěděl vůbec nic? Paní bez vzdělání, s omezeným rozhledem, jednoduchá a měla sama rozjet podnikání? Hraběcí rada, nic jiného..
S první větou trošku nesouhlasím, paní právě celý život nepracovala, delší dobu na úřadě práce, zčásti údajně kvůli péči o prarodiče. Za péči o nemohoucí osobu běžně stát platí dávky a dává i nějaké peníze, které stačí k živobytí, paní podporovali příbuzní. Pak nemohla práci sehnat, té odpracované doby asi tolik nebylo. Zcela lživé jsou ceny potravin a pohádky, jak dřív bylo levné hovězí. Publicistka si vzhledem k věku nepamatuje, kolik tehdy hovězí stálo, stálo 48kčc, dnes tomu odpovídá 720kč. Paní v dětství dostávala suchý knedlík nebo chleba s margarínem, dnes ohrnuje nos nad vepřovým masem, kuřecí nezmiňuje vůbec. Nemyslím, že by lidé s minimem odpracované doby, více let předčasně do penze a když pracovali, tak za malý plat, že by tito lidé měli dostávat stejně vysoký důchod jako lidé, kteří odpracovali dvojnásobnou dobu, brali slušný plat za kvalifikovanou práci, nebyli dlouhé roky na UP. Ten nízký plat paní brala za totality, na kterou vzpomíná, v nové době, pokud jsem dobře četl, tak toho moc neodpracovala, nejspíš vůbec nic.
Kde jste vzal, že za péči o nemohoucí rodiče platí stát nějaké dávky 😮?!? Jediné, co dostanete je ošetřovačka v délce 90ti dnů. Poté se musí každý živit sám. Stát Vám pouze započítává péči o rodiče jako vyloučené doby, tudíž Vám to započte do důchodu jako odpracovanou dobu, ale živit se musí takový člověk sám. Buďto žije z úspor, nebo živoří z důchodu a příspěvku na péči, které v popisované době nebyly nijak horentní.
Paní Jabůrková, je vidět, že jste mladá, protože kdyby jste zažila socialismus, tak by jste věděla, že ženy které měly 3 a více dětí chodily do důhodu v 54 letech, dvě děti 55 letech, jedno dítě 55 let a žádné dítě v 57 letech a navíc, plat byl zatížen vysokou daní. Muži chodili do důchodu v 60 letech. Muži kteří procovali u VB, vojáci a horníci, šli do důchodu dříve a to v 55 letech. Na zvýšení kvalifikace nepotřebovala doporučení soudruhů, záleželo jen na ní samotné, to je další nesmysl. Calý život taky nepracovala, protože by nemohla být na ůřadu práce, ten kdo je na ůřadu práce nepracuje, jen čeká na dávky a potom tvrdí, já jsem pracoval celý život, spíše čekala na práci, ale nepracovala. Prosím nenapadejte člověka který napsal pravdu, když o tom nic nevíte.
Máte naprostou pravdu. Paní mohla být vedena na úřadu práce AŽ PO roce 1989, spíš bych řekla až po roce 1990. Dřív musela chodit do práce a mít razítko v občance, jinak by ji zavřeli pro příživu. Kde vzala naprosto nemajetná osoba peníze na koupi bytu do osobního vlastnictví, když pobývala v té době na úřadu práce 😮?!? Jediná možnost je, že tohle všechno musel zařídit bývalý manžel, třeba proto, aby paní vyklidila společný byt. Jiná možnost mě nenapadá.
Nikdo si nevšiml jak pražští "řidiči" tramvají postupují když se objeví překážka? Těch chodců se úplně nezastávám,skoro jistě udělali chybu a krutě za ni platí,ale tramvaják skoro jistě zuřivě cinkal a zpomalit ho ani nenapadlo,asi je na to tak cvičí...
Pane Šolíne, pokud řidiči tramvaje vleze chodec přímo před rozjetou tramvaj, řidič NEMÁ ŠANCI rozjetý několikatunový kolos okamžitě zastavit. Tramvaj není auto, víte?
Ve všech restauracích, jídelnách i družinách bylo BĚŽNĚ i telecí a skopové. Byl jsem kuchař. Objednávky masa byly vykrývány bez problémů! I každá putyka měla denně guláš,polévky, už od časných ranních hodin, bylo snadné najíst se ráno. U Rozvařilů kompletní jídelní lístek od 7.00 ráno! Kavárna ARCO od 9.00,500 obědů, 300 večeří až do 24.00! Národní dům na Vinohradech - denně jen řízků víc než tisíc! V nabídce bylo BĚŽNĚ telecí, skopové, anglický rostbeef, PRAVÁ svíčková na smetaně, kachna a další. Nedostatek masa v obchodech vytvořili řezníci uměle. Za úplatky prodávali "pod rukou". Proto patřili k bohatým. Na gothaji si miliony nenahrabali. Stačí si vyhledat jídelní lístky z té doby. ( Stojí to za to!)
Tak to se s Vámi budu hádat: já ve školní družině skutečně NEPAMATUJI, že by nás krmili telecím nebo skopovým 😮 telecí nebo skopové šlo možná do restaurací, ale určitě ne do školních jídelen. Já se pamatuji maximálně tak ze školní jídelny na UHO, buchtičky se šodó, srbské rizoto s okurkou a vodovou polívku, ve které plavaly písmenka. Na telecí nebo skopové určitě NE :-/
Byla bezdětná a měla pouze vzdálené příbuzné v pokročilém věku daleko od ní. Když jsem to říkal sociálce, aby začala konat tak mi bylo sděleno že na to nemají kapacity. Nakonec ta paní byla svědkem když tam dorazil notář. A to bylo už pozdě. Bylo to účelové a ani při prozkoumání zpětného přepsání bytu nic nemohli dělat. Byla svéprávná.
Pokud paní neměla děti, totiž neopominutelné dědice, tak se s tím ani nic jiného dělat nedalo. Vzdálení příbuzní v pokročilém věku daleko od ní se z více důvodů starat nemohli, tak byt dostal naprosto cizí člověk. Bohužel, jak nejsou děti, tak dědí cizí lidé. A můžeme si o tom myslet, co chceme, tak to prostě je. Paní chtěla evidentně zemřít doma a do žádného domova nechtěla, tak se upnula na toho, kdo jí to přání splnil 🙁
Nic nebylo platné, než se to vyřešilo tak Hyena byla rychlejší. Někoho prohlásit za nesvéprávného je běh na dlouhou trať. A než se něco vyřeší, tak je byt pryč. Nakonec paní umírala sama ve vlastních výkalech a majitelce bytu to bylo jedno. Kdyby jsem nazavolal 112 tak tam možná leží do dneška. O paní jsem se staral asi dvacet let včetně nákupů po ozařování a všichni se na mě dívali a nepomohli mi. Nakonec si všichni mysleli, že to dělám pro její byt a byl jsem za mizeru já nikoliv ta co ji ve finále okradla.
Ano, je to běh na dlouhou trať, ale na to se vůbec nelze vymlouvat. Prostě tady vznikla nějaká situace, tak začnu okamžitě jednat, obzvlášť je-li ve hře majetek nemalé hodnoty, demence a celkově neutěšený zdravotní stav. Dvacet let jste se staral Vy, dvacet let musela rodina vědět, jak na tom příbuzná je, měli dvacet let dost času konat.
Co udělala vlastně rodina pro tu paní? Já tady čtu, že jste se staral Vy, starala se sousedka, chodila tam pečovatelka, takže tři cizí lidi. Ani slovo o tom, že o paní osobně pečoval někdo z rodiny. Takže se rodina potom nesmí divit, že to dopadlo tak, jak to dopadlo.
Mléko se prodávalo ve skleněných lahvích,stejně tak jogurty a šlehačky. Později v igelitových sáčcích. Nahoře se usazovala smetana. Trvanlivost byla asi dva dny, protože to nebylo plné stabilizátorů a jiné chemie.
Já si pamatuji, že obyčejné mléko se za mého dětství prodávalo v pytlících. Modré polotučné, červené plnotučné, ve skle se prodávala smetana, polosmetana, jogurty. Obyčejné mléko ve skle už si nevybavuji, ale je to možné🙂
Já třeba ledvinky miluji a kupuji si je vždy, když je příležitost. A souhlasím s Vámi, že pan Král to má nějaké pomotané, co se týče dob minulých. Pamětník určitě není, v jeho článcích se najde spousta hrubých omylů, které se týkají minulé doby. Třeba vekslákům, kteří prodávali místo bonů maso jsem se upřímně zasmála 😄
1
Sledujících
0
Sleduje
1
Sledujících
0
Sleduje
Ten příklad s čtyřčlennou rodinou úplně nechápu. Vždyť za 25 000 korun by se dal pronajmout docela normální byt, tak proč by někdo za tolik peněz bydlel na ubytovně? Může mi to prosím někdo objasnit?
4 odpovědi
1
Sledujících
0
Sleduje
1
Sledujících
0
Sleduje
Ověřený uživatel
Tento účet je ověřený Seznamem a představuje skutečnou osobu, registrovanou firmu nebo subjekt.
Protože ti lidé jsou v exekucích a insolvenci, takže jim žádný příčetný majitel bytu byt nepronajme. První, co takový majitel udělá je, že si potencionálního nájemníka vždycky prověří v registrech dlužníků. Pokud zjistí, že tam má ten člověk záznam, byt mu pochopitelně nepronajme. Vy byste pronajal byt někomu, kdo evidentně není schopen platit své závazky řádně a včas a tak, jak neplatí jinde, neplatil by nájemné ani Vám a Vám by dalo sakra velkou práci ho potom z pronajatého bytu dostat?!?