Tu dobu si pamatuji velmi dobře, prožila jsem ji, bylo mi 20 let, film se mi nelíbil, protože se zde přehánělo a občas jsem se musela i zasmát. Pro mne je to zoufalý výkřik Mádla k opětovnému zviditelnění.
Tu dobu jsem také prožila, bylo mi také 20 let. Ale na rozdíl od vás, se mi film moc líbil. Je dobře zpracovaný a líbil se také manželovi a našemu vnukovi.
Opravdu? Tak jak asi moc pravděpodobné a vykreslující dobu je kýčovité poslouchání rozhlasu v kostele, kam už tenkrát málokdo chodil a rádio měl každý doma, dokonce dráťák byl všude a nešel snadno vypnout jako vysílače? StB minimálně od 1967 byla poměrně krotká. V rozhlase byla plná svoboda a zrušená cenzura minimálně od slavného 6. sjezdu Československých spisovatelů v červnu 1967. Lidé otevřeně bez postihu hovořili o čemkoliv. Od půlky 60. let se točily filmy otevřeně kritizují řadu aspektů režimu a ukazující skutečnost, Jan Procházka, scénárista značné části z nich, chodil na jejich promítání přímo na Hrad, Novotný nezakázal ani jeden, včetně Kočáru do Vídně. Nic z toho, tento kontext doby, kam by režisér zarámoval rozhlasový příběh, tam vůbec není a divák má pocit, že i během roku 1968 i ve svobodném rozhlase je v nějakých 50. letech. Plácání o tom, že se všechno přebíralo jen z TASS - zahraniční redakce ČS rozhlasu brala přímo info od světových agentur už od roku 1967, ne jen přežvýkané od ČTK. Dělali už v roce 1967 interview s Henry Kissingerem! Takže atmosféra v rozhlase, jak ji ukazuje film před srpnem i před březnem 1968 je velmi zavádějící, i v celé společnosti. A je to účelové. Takto se u nás totiž o druhé půli šedesátých let a roce 1968 stále zkresleně a stereotypně točí s mraky stále se opakujících stejných klišé. Přitom to byla zdaleka nejsvobodnější doba a v mnohých ohledech svobodnější než dnes. Komunisto.
Ta doba nebyla zase tak svpobodná, asi jen pro komunisty. Ja jsem v žádné době, ani má rodina, k nim na štěstí nepatřila. Je mi dobře v této době a jen lituji, že rodiče zemřeli před rokem 1989.
Takový je duch téhle kýčovité doby. Premiér s prezidentem kýčovitě na kýčovitém filmu, který tu dobu zkresluje, zplošťuje a někde vyloženě lže. Ale mnozí kýčovitě blábolí o českém historickém filmu prý evropské úrovně. Klasický antikomunistický kýč poplatný době a kýčovité poptávce posledních desetiletí. Hlavně že se všichni poplácali po zádech, jak jsme světoví. Ještě že už pan Weiner, Petránek a Dienstbier nežijí. Minimálně poslední dva by se k tomu dílu nejspíš velmi vymezovali.
Jste skutečně hlupák, tu dobu pamatuji, a film je pravdivý. Komunisti to asi nepochopí.
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Soudružka je opravdu tupější. Asi zapomněla, že OP Prostějov už dost let není.
1 odpověď