Česká města jsou krásná, o tom nemůže být pochyb. Jak dobře ale známe města své vlastní domoviny? To je otázka s nejednoznačnou odpovědí, jak většinu z nás napadne. Cestujete po Čechách hodně?
Neuvěřitelný objev na španělském ostrově Mallorca mění dosavadní pohled na schopnosti našich předků. Pod hladinou podzemního jezera se ukrývá stavba, která svědčí o mimořádné technické vyspělosti tehdejších obyvatel.
Vědci učinili šokující objev v temných hlubinách Tichého oceánu. To, co našli, může zcela změnit náš pohled na vznik života na Zemi. Hluboko pod hladinou, kam nikdy nepronikne ani paprsek slunečního světla, se děje něco, co jsme dosud považovali za nemožné.
Myšlenka nesmrtelnosti fascinuje lidstvo snad od nepaměti. Podle technologického vizionáře Raymonda Kurzweila ale není pouhým snem. Už dnes prý existuje člověk který bude žít tisíc let. Jeho stárnoucí buňky totiž opraví nanoroboti.
Průměrný Čech chodí do práce přibližně 40 let. Tato dlouhá doba může mít významný dopad na naši psychiku, zdraví a celkovou kvalitu života. Jaké profese podporují spokojenost, díky čemuž lidé, kteří je vykonávají, žijí podle statistik déle?
Desítky let se odborníci přeli, jak vypadá vnitřní struktura Měsíce a zda je jeho jádro pevné nebo tekuté. Vysvětlení této záhady totiž není klíčové pouze pro pochopení vzniku našeho souputníka, ale také dalších planet ve sluneční soustavě. Nyní se zdá, že tajemství bylo odhaleno.
Existují pravidla chování, která bychom všichni měli nejen znát, ale především dodržovat. Říká se jim etiketa. Jak dobře ji ovládáte? Přesvědčit se můžete v našem kvízu.
Nemusíme být chodící encyklopedie, přesto bychom základní letopočty znát měli. A to především ty, které se týkají české a československé historie. Na ty bychom si měli vzpomenout i o půlnoci.
Kde se lidé nejvíce smějí, jsou spokojeni v práci, s politikou a dožívají se vysokého věku? Tyto a další otázky si položili vědci z amerického Gallupova ústavu s cílem zjistit, který stát na světě je nejšťastnější. Již posedmé vyhrálo Finsko. Česká republika se umístila na 18. příčce.
V Evropě jsme zvyklí, že se ve většině státech platí eurem. Nemusíme si tak dělat velké starosti s hledáním vhodné směnárny. Co ale země, které jednotnou měnu nepřijaly, nebo jsou mimo Evropskou unii? Jakými penězi platí ony? Zkuste si náš kvíz.
Už na základní škole jsme zjistili, že někoho více baví humanitní vědy a jiného matematika a fyzika. Mít široký rozhled ve všech těchto oborech je však mnohem praktičtější. Jak jste na tom vy? Zkuste se otestovat v našem kvízu všeobecných znalostí.
Jsou mezi námi. Může to být kolega, sedící vedle vás, nebo ta pohledná blondýnka z kantýny. Psychopati. Osoby, pyšnící se hlavními rolemi v desítkách filmových hororů, kteří zabíjejí a manipulují bez jakýchkoliv projevů lítosti. Jak je poznat? S odpovědí přišla umělá inteligence.
Data, jména, mizivý kontext a otázka: „K čemu mi to bude?” Tak nějak vypadala výuka dějepisu před dvaceti lety. Není divu, že většina žáků tento předmět neměla ráda. Pamatujete si z nekonečného biflování o české historii něco? Zkuste si náš kvíz.
Mínojské království na řeckém ostrově Kréta je považováno za jednu z prvních městských společností, která stavěla složité paláce a používala sofistikovaný rozvod vody, kanalizaci a topení. Možná po ní zůstal i disk z pálené hlíny, označován za jednu z největších záhad archeologie.
V době Vikingů byla dětem dávána jména, která často odrážela zvláštní schopnosti původních nositelů. Rodiče se tak inspirovali mytologickými zvířaty nebo bohy. Věřili, že tím jedinci zajišťují sílu a ochranu. Jaká vikinská přezdívka by seděla na vás?
Češi jsou milovníky cestování. A nejen prstem po mapě. Není proto divu, že jména jako Vojta Náprstek nebo Zikmund-Hanzelka zná snad každý. Málokdo ale slyšel o Barboře Markétě Eliášové, první Češce, která objela celý svět. V našem kvízu o hlavních městech planety by tak určitě bodovala. A co vy?
Diktáty pro mnohé školou povinné patří mezi nejobávanější testy z českého jazyka. Tvrdé a měkké y, i, zapeklité s, z nebo čárky ve větách zakroužkované červeným perem straší některé dospělé dodnes. Zkuste se otestovat, zda byste tuto známou kontrolu pravopisu zvládli i dnes.
Vědci ji nejdřív považovali za bezvýznamný kus skály. Sonda Dawn ale během svého snímkování zjistila, že obsahuje podpovrchový oceán. Náhle se z trpasličí planetky Ceres stal jeden z hlavních cílů při hledání mimozemského života. Dokonce se objevila domněnka, že se vyvinul dříve než u nás.
Kvůli dvojnásobné vraždě byl odsouzen na doživotí. Za mřížemi ale díky amnestii bývalého prezidenta Miloše Zemana strávil necelých 24 let. Tento fakt symbolicky završil jeho příběh, v němž od počátku tvrdí, že je nevinný. O svou čest se nyní bude Kajínek doslova bít. Přijal totiž výzvu do klece MMA.
Byl leden roku 2018. Mladá blondýnka přiletěla na mezinárodní letiště v pákistánském Láhauru, aby zde začala kariéru modelky. Do sluncem zalitého města se ale nepodívala. V jejím kufru totiž celníci objevili devět kilogramů heroinu. O tři měsíce později byla odsouzena k téměř devíti letům vězení.
Narodila se 2. června 2013 v pražské porodnici v Podolí a nebyla překvapením pouze pro lékaře, ale především pro svou maminku. Té bylo v době jejich narození pouhých 23 let. Jak žijí slavná paterčata dnes?
V prostředí dnešní "moderní" komunikace používáme celou řadu zkratek. Setkat se tak můžeme se zkratkami mezinárodních organizací až po technologické termíny a ekonomické ukazatele. Všechny tyto zkratky jsou součástí naší komunikace nabízející efektivitu a jisté pohodlí.
Nejdůležitejší světové události, významné osobnosti a neopomenutelná data. Pokud také patříte k lidem, pro které jsou všeobecné znalosti stěžejním základem všedních dnů, vyzkoušejte si náš kvíz. S ním odhalíte, jak na tom s všeobecnými znalostmi jste.
Televize slouží jako mocné médium, skrze které vybíráme, co se nám líbí a zároveň si utváříme společenskou perspektivu. Zvláštní místo v tomto směru hrály v dobách komunismu socialistické seriály, které sloužily jako zrcadlo platných hodnot tamního politického režimu.
Jaký je původ Čechů? Na tuto otázku se snažili odpovědět již středověcí kronikáři. Zatímco Kosmas nebyl konkrétní, Kronika tak řečeného Dalimila z počátku 14. století předkládá zajímavou teorii. Potvrzena byla analýzou DNA.
Na menstruaci se ve středověku pohlíželo jako na trest za Evin prvotní hřích. Křeče nebo migrény si ženy zasloužily, a pokud tzv. protekly, bylo to považováno za jejich slabost. Není divu, že se zástupkyně něžného pohlaví tento stav snažily co nejvíce skrýt pomocí účinných pomůcek.
V roce 2014 se antropologům naskytla jedinečná příležitost. Nahlédli do hrobů, patřících nejstarším členům rodu Přemyslovců. Během své práce nenechali nic náhodě. Z kostí odebrali vzorky DNA a pozůstatky naskenovali. Následně vrátili tvář knížatům Spytihněvu I. a Vratislavovi I.
Nekonečně tvrdá práce, minimum odpočinku a přísný dohled vrchnosti. Tak si představujeme každodenní útrapy středověkého nevolníka. Člověka, který nepoznal svobodu. Historici ale upozorňují, že v porovnání s dnešní dobou si tito poddaní nežili zase tak špatně.
Objevitelé měli v historii lidstva vždy zvláštní místo. Ať už to byl Marco Polo, Roald Amundsen, Ernest Shackleton nebo James Cook, každý z nich významně přispěl k našim znalostem zeměpisu, kultury a vědy a zanechal po sobě odkaz, který nepřestává inspirovat další generace.
Jazyk, základní nástroj lidské komunikace, je dynamická struktura, která se neustále vyvíjí a vstřebává vlivy různých kultur a historie. V této jazykové tapiserii se cizí slova plynule vplétají do našeho lexika a obohacují jazyk o nové nuance a výrazy.
Příběhy o jedincích, vyznačující se nadměrnou velikostí a silou, se vypráví snad od nepaměti. Zmiňuje se o nich Bible, řecké báje a pověsti, čínský i africký folklor nebo severské ságy. Jejich existence však potvrzena nikdy nebyla, i přestože archeologové čas od času odkryjí záhadný hrob.
Psal se rok 1948, kdy geofyzik Felix Meinesz objevil u nejjižnějšího cípu pevninské Indie podivnou anomálii. V oblasti velké asi 3 miliony kilometrů čtverečních byla zemská gravitace nižší než průměrná. Jak je to možné? To vědci netušili až do roku 2023, kdy záhadu vyřešil superpočítač.
Koncept evoluce člověka do odlišných druhů není jen základem science fiction, ale i tématem seriózní vědecké diskuse. Podle vědců by se člověk měl v budoucnu rozdělit do několika odlišných druhů. Jak a proč k tomu dojde?
Stačí večer zaklonit hlavu a zjistíme, že naše planeta nepluje vesmírem sama. Doprovází ji milion hvězd, měsíců, komet i asteroidů. Právě ty dělají vědcům největší starosti. S oblibou totiž do svých sousedů narážejí. NASA proto vypracovala plán, jak případné katastrofě zabránit.
Je to dosud nejjasnější a nejsvítivější objekt, který byl kdy pozorován. Zároveň ukrývá supermasivní černou díru, jež láme rekordy. To je kvasar, označený jako J0529-4351. Astronomové proto neskrývají nadšení. „Při objevování jsem si připadal jako dítě hledající poklad,” řekl Christian Wolf.
Vědci objevili 1000 let starý anglosaský lék, který může být klíčem k boji proti bakteriím odolným vůči antibiotikům. Důvodem je pozoruhodné spojení starověké moudrosti a moderní vědy. Seznamte se s Baldovou mastí.
Česká architektura zahrnuje množství významných historických i moderních architektonických památek nejen v Čechách, ale také na Moravě a ve Slezsku. Jak dobře znáte ty nejznámější z období gotiky a renesance?
Petr Fiedor, muž jako žádný jiný, se zapsal do historie dobrodružných výprav výkonem, který se vymyká logice – absolvoval výstup na tři ikonické české vrcholy během jediného dne, a to v botách vyplněných nikoliv pohodlnou výstelkou, ale ostrými skleněnými střepy.
Slovensko je náš sousední stát, se kterým nás mnohé spojuje. Mísení našich národů vždy znamenalo vzájemné porozumění. Ovšem dnes už každý Čech slovenštině na 100 procent nerozumí. A jak jste na tom vy? Nezaskočí vás slovenské výrazy?
Vyžadují pozornost, jsou přesvědčeni o své výjimečnosti a empatie jim nic neříká. To jsou některé rysy, kterými se narcisti vyznačují. I když na první pohled vypadají jako skvělí společníci, své partnery dokáží psychicky deptat. Jak se těmto lidem vyhnout? Zkuste se zaměřit na jejich obočí.
Narození paterčat patří mezi celosvětovou raritu. Podle Wikipedie od roku 1896 do roku 2015 došlo jen k 22 pětičetným porodům. Mezi překvapené páry patřili i Alexandra Kiňová a Antonio Krosčen. Jak se čtyřem klukům a jedné slečně daří?
Když se římská armáda pokusila dobýt město Syrakusy, rychle zjistila, že to nebyl dobrý nápad. Žil tu totiž přední řecký matematik a vynálezce Archimédés, který na obranu svého rodného hnízda použil jednu z nejkrutějších zbraní starověku –paprsek smrti.
České dětské seriály nabízejí pestrou škálu příběhů, které podněcují kreativitu, zvědavost a smích, od rozmarných animovaných po hřejivá hraná dobrodružství. Jak dobře si pamatujete ty nejlepší z nich?
Dlouhou dobu byly jen legendou, o které si vyprávěli námořníci u skleničky rumu. S příchodem technologií ale bylo potvrzeno, že skutečně existují. I dnes však tyto „zabijácké vlny” nahánějí strach. Objevují se nečekaně a s hrozivou silou.
Příběhy o zakopaných pokladech už dlouho uchvacují představivost mnohých z nás. Jsou důkazem dobrodružství a nezměrného bohatství dávné minulosti. V srdci Evropy však leží skutečný poklad, jehož příběh je stejně fascinující jako mince, které ukrývá.
Pražský hrad, který se tyčí na vrcholu kopce s výhledem na okouzlující Prahu, je svědectvím staleté historie, kultury a architektonických zázraků. V 16. století ale vypadal úplně jinak. Nejspíš byste ho nepoznali.
Šestikolový robot o velikosti auta brázdí krajinu rudé planety od roku 2021. Za tu dobu učinil řadu zajímavých objevů. Jeden z revolučních však přichází právě letos. Díky moderním technologiím potvrdil existenci dávného jezera, které obsahovalo vodu. A jak víme: Kde je voda, tam je i život.
Dnes již šestapadesátiletá Sára Saudková, jedna z nejznámějších žen fotografa Jana Saudka, vzbuzovala po mnoho let kontroverze. Co dělá nyní, jak vypadá a jak žije? Nahlédněme společně do jejího krásného domu v pražských Hlubočepích.
Když před lety sepsala postarší dáma ze Šanghaje svou první závěť, rozdělila majetek mezi své tři děti. Nedávno však změnila názor. Její potomci se o ni prý nezajímají, nenavštěvují ji, ani ji nekontaktují. Rozhodla se proto, že dědit budou ti, kteří jsou vždy po jejím boku – její psi a kočky.
Nahlédněte do úžasného domku herce Zdeňka Podhůrského, na kterém strávil posledních deset let prací. Z ruiny se mu za tu dobu povedlo vytvořit zázrak. Proměna starého domu na okraji Prahy ukazuje jeho vytrvalost, umění i vztah k místu, které má moc rád.
Stonehenge během své více než 5000leté existence s největší pravděpodobností fungoval jako kulturní dům, v němž probíhaly různé akce. Vědci dlouho předpokládali, že jejími architekty byli původní obyvatelé britských ostrovů. Nová analýza DNA však ukázala úplně jiný scénář.
I přes šeď a omezení, která s sebou éra socialismu neodmyslitelně nesla, si některé české společnosti dokázaly vydobýt své místo ve světě a získat mezinárodní uznání. Značky jako Pilsner Urquell, Tatra, Baťa a Dermacol nejenže obstály ve zkoušce časem, ale daří se jim i nadále.
Tereza Luisa seděla v křesle. Přes otevřené okno sledovala západ slunce v zahradách zámku Versailles, popíjela víno a poslouchala, jak Marie Antoinetta předčítá z knihy. Cítila se šťastná. „Kéž by tento večer nikdy neskončil,” usmála se na svou královnu a chytla ji za ruku.
Před sametovou revolucí v roce 1989 se kulinářská scéna v Praze a České republice výrazně lišila od té dnešní. Nedostatek zahraničních restaurací a exotických kuchyní charakterizoval dobu, kdy lidé museli snášet monotónní hnědé omáčky v továrních jídelnách.
V tomto astrologickém přehledu jsme se zaměřili na ženy narozené ve čtyřech různých znameních zvěrokruhu: Štír, Ryby, Lev, Střelec a Blíženci. Každá z těchto žen vytváří specifické výzvy, které je třeba v partnerském vztahu zvládnout.
V tomto horoskopu si představíme tři ženská znamení, která se v životě obejdou bez své druhé polovičky. Jsou to ženy ve znamení Berana, Vodnáře a Panny. Berani jsou často vnímáni jako odvážní a nezávislí průkopníci, Vodnáři jako svobodomyslní vizionáři a Panny jako praktičtí a analytičtí jedinci.
Devítiletá Nina bojuje s akutní myeloidní leukémií (AML), což je vzácný a velmi složitě léčitelný typ rakoviny krve. Začalo to zdánlivě banální únavou, která však postupně přerostla do vážnějších symptomů. Když se jí tedy rodiče rozhodli vzít k lékaři, čekal je šok.
Stalo se to před 200 miliony lety, kdy se Pangea definitivně rozpadla a vytvořila světadíly, které vidíme dnes. Je přirozené si myslet, že toto rozložení zde bude navěky. Opak je ale pravdou. Nacházíme se totiž v polovině tzv. superkontinentálního cyklu.
Boje na Blízkém východě, v Asii a východní Evropě nebo rivalita mezi globálními supervelmocemi. To a další možné krize vedou k obavám o vypuknutí třetí světové války a jaderném konfliktu. Existují však země, v nichž by se život pravděpodobně nezměnil. Které to jsou?
Dvaaosmdesátiletý Vladimír Mečiar, prominentní slovenský politik, vstoupil do dějin politiky zejména svými silovými řešeními a kontroverzním vedením země v letech 1992–1998. Jeho výrazný vliv na slovenskou politickou scénu z něj dělá zajímavý objekt dosud. Jak dnes Vladimír Mečiar vypadá a co dělá?