Láska a nezdravá závislost se často liší jen mírou a platí to i pro tak bohulibou činnost, jakou je láska ke knihám. Kdy se z bibliofilství stává bibliománie?
Přepravovat dítě bez kočárku by si dnes většina rodičů nedokázala představit. Kojenci se přitom po většinu historie nosili v šátku na těle. Připevnit čtyři kola k proutěnému košíku napadlo až Williama Kenta v roce 1733.
Nejen značky jako Škoda či Baťa proslavily české země za hranicemi. Bylo to také české pivo, které se stalo ve světě doslova pojmem. Neméně zvučně však zní znalcům termín český světlý slad, surovina nezbytná pro výrobu tohoto populárního moku, do jejíž historie se zlatým písmem zapsala moravská Haná.
Mimořádný vědecký a technologický rozvoj ve druhé polovině 20. století dopomohl Japonsku na vrchol globálního ekonomického žebříčku. Ohnisko veleúspěšného příběhu leží mimo jiné v regionu Kansai, jenž patří díky trojměstí Ósaka, Kóbe a Kjóto k nejvyspělejším v zemi.
Vzorky z odvrácené strany Měsíce, které na Zemi dopravila čínská mise Čchang-e 6, prozradily mnoho zajímavého o vulkanické minulosti našeho souputníka.
Koncem října 1593 se poblíž středočeské Dobříše stala kuriózní nehoda. Povoz obsazený dvěma osobami znenadání sjel z cesty a spadl do rybníka. Vozkova snaha zabránit nedobrovolné koupeli byla marná. Koně se splašili, když míjeli velbloudy, jejichž majitelem nebyl nikdo jiný než sám císař a král Rudolf II.
Zhruba tisíc let představovala dědičná monarchie nezpochybnitelný systém vlády na celém starém kontinentu. V Evropě 21. století se však její prestiž smrskla na televizní výstupy a mávání davům z balkonu. Sledujeme pomalou smrt prastaré instituce?
Kočky používají svůj ocas jako důležitý nástroj neverbální komunikace. Podle nové studie, mohou mít kočky se specificky zakrouceným ocasem potíže v komunikaci s jinými kočkami.
Získal si pověst látky, která chrání lidské zdraví na mnoha frontách. Nejnovější výzkumy ale tuto představu o vitaminu D vyvracejí. Přemrštěné jsou i požadavky na jeho hladiny v lidském těle. Má smysl ho uměle doplňovat? Hrozí předávkování? A jaké jsou jeho skutečné schopnosti?
Mezinárodní tým vědců vedený odborníky z Japonska a Evropy objevil nový planetární systém, vzdálený přibližně 750 světelných let od Země. Objev zahrnuje dvě planety obíhající kolem hvězdy podobné Slunci, včetně jedné z nejhustších známých planet vůbec.
Věčně zmrzlý ruský permafrost ukrýval třítýdenní mládě „šavlozubého tygra“ druhu Homotherium latidens. Podle vědců zdejší oblast obývalo před 37 tisíci lety.
Alžběta Báthory je nejznámější šlechtičnou, která využila své privilegované a nedotknutelné postavení k vraždění svých poddaných. Rozhodně však není sama. V krvi svého lidu, obrazně řečeno, se koupalo mnohem více žen. Zatímco některé se zločinů dopustily s cílem reformovat svou zemi, jiné trýznily svůj národ se zvráceným potěšením.
Edward Kelley nebo Alžběta Johana Vestonie zdaleka nebyli jediní Angličané v Praze Rudolfa II. Dramatické peripetie zde zažíval i věhlasný učenec John Dee – ostatně jako v celém svém životě.
Ačkoliv se největší pozemkové obchody v dějinách uskutečnily již relativně dávno, v novějších dobách se prodávala půda o menší rozloze, zato za vyšší cenu: místo jednoho australského ranče byste si tak mohli pořídit tři Aljašky.
Hvězdy se na periferii Galaxie pohybují kolem centrální supermasivní černé díry mnohem pomaleji, než by měly. Uvedené by znamenalo, že je Mléčná dráha mnohem lehčí, než jsme si dosud mysleli.
Druhé světové války se vedle generála Dwighta Eisenhowera aktivně zúčastnilo hned několik dalších budoucích amerických prezidentů, kteří však, na rozdíl od „Ika“, sloužili převážně v Tichomoří. Podobně jako velitel torpédového člunu John F. Kennedy se do bojů proti Japoncům zapojil také námořní pilot George H. W. Bush.
Pohnutá doba někdy plodí myšlenky, které by jindy zněly neuvěřitelně, či dokonce směšně. Plán na připojení části Moravy ke Slovensku je přesně takovým případem. Na přelomu let 1938 a 1939 však o něčem takovém seriózně uvažovali moravští podnikatelé i slovenští národovci.
I přes rostoucí povědomí o rizicích spojených s vypouštěním skleníkových plynů do atmosféry a snaze tento problém řešit, emise uhlíku a dalších problematických látek neklesají. Spíše naopak. Vše nasvědčuje tomu, že i letošní rok bude v tomto směru rekordní.
Člověk je tvor, který se neustále na něco těší. Na pozadí pocitu těšení a radosti se ukrývají molekuly dopaminu, jež nám zaplavují mozek. S trochou nadsázky bychom mohli dopamin překřtít na molekulu štěstí. Dokážou se však těšit i zvířata?
Mezi nejslavnější mise programu Apollo patří pochopitelně Apollo 11, při kterém lidstvo poprvé vstoupilo na povrch Měsíce. Velkému zájmu se těší i Apollo 13 a zlidovělá hláška „Houstone, máme problém!“ Méně se už mluví o druhém přistání z listopadu 1969. Let „dvanáctky“ byl přitom náročnější a komplikovanější.
Poté, co „český Achilles“ Břetislav I. pohněval nového římskoněmeckého krále Jindřicha III., vtrhla do Čech početná německá vojska. Kníže byl však dobře připraven a podařilo se mu zasadit nepříteli bolestivou porážku. V klíčové chvíli jej však podle všeho zradili dva významní muži – poustevník Vintíř a bílinský kastelán Prkoš. Co se ve skutečnosti stalo?
Málokterá složka vzdušných sil vzbuzuje takový zájem jako stíhací jednotky – ty ale tvořily pouze část letectva. V jejich stínu zůstávají bombardovací či průzkumné letky, jejichž historie bývá zpracována o poznání hůře. To je také případ rakousko-uherské letecké setniny č. 15, u níž jako mechanik sloužil táborský rodák Antonín Podhrázský.
Přemýšleli jste někdy, co byste odpověděli na otázku „Jak byste chtěli zemřít?“ Způsobů, jak odejít z tohoto světa, existuje nespočet. A i když si naprostá většina lidí vybírat nemůže, někdy to vypadá, jako by zesnulí chtěli své pozůstalé pobavit.
Honba za zlatem provází lidstvo už od prvních civilizací. Způsob, jakým se v zemské kůře utvářejí nugety drahého kovu, však vědcům dlouho vrtal hlavou. Podle nové studie by za vším mohlo stát zemětřesení.
Gerrit Gerritszoon, kterého známe pod pseudonymem Erasmus Rotterdamský, proslul jako „kníže humanistů“. Nade vše miloval vzdělanost, jejíž vrchol spojoval s antikou. Sám přitom pocházel z oblasti na sever od Alp, kterou staří Římané vnímali jako zemi barbarů.
V genetické výbavě máme dodnes geny, které jsme získali díky dávným pletkám s denisovany, našimi záhadnými příbuznými, kteří obývali Eurasii dlouho před námi.
Ponorky nesoucí balistické rakety s nukleárními hlavicemi reprezentují jednu z hlavních složek amerického odstrašujícího potenciálu. Poměrně málo se však ví, že námořnictvo kdysi zvažovalo montáž těchto zbraní také na hladinová plavidla a že jedna loď opravdu prováděla zkušební odpalování balistických střel.
Pacifický pól nedostupnosti je natolik odlehlým místem na Zemi, že jeho nejbližšími lidskými návštěvníky jsou kosmonauti na palubě Mezinárodní vesmírné stanice.
Slunce je v průběhu 25. slunečního cyklu podstatně aktivnější, než vědci původně předpokládali. Pro jednodušší satelity na nízkých oběžných dráhách to má zničující důsledky.
Alvar Núñez Cabeza de Vaca bývá považován za nestandardního představitele španělských dobyvatelů 16. století. Podle některých pramenů a moderních autorů hájil indiány v oblastech, jimiž během svých dvou pobytů v Americe procházel.
Ikonické stromy byly u toho, když se divoká Amerika měnila v současnou civilizaci, pomohly Isaacu Newtonovi definovat gravitační zákon – anebo zkrátka „jen“ v poušti nabízejí stín, který často rozhoduje mezi životem a smrtí.
Rozbité nosy, zlámané prsty a obrovské množství useknutých hlav. Zní to jako účet nějaké krvavé bitvy, ale jde jen o popis mnohých antických soch, které se nám dodnes dochovaly.
Podle nové studie mohou za růst koncentrací metanu v zemské atmosféře v posledních letech především mikrobiální zdroje a nikoliv fosilní paliva. Zda zvýšení mikrobiálních emisí pochází z přirozených zdrojů, nebo je spíše výsledkem lidské činnosti, ale zůstává nejasné.
Původní opevněné město z 15. století přerostlo v jednu z nejlidnatějších indických metropolí. Jeho historické srdce, oddělené řekou Sábarmatí, však stále uchovává jedinečné dědictví bohaté multikulturní architektury.
Ačkoliv se v určité podobě objevuje lidová tradice dožínek i dnes, má s původním průběhem málo společného. Jak dříve lidé slavili završení namáhavé polní lopoty a dovezení posledního zrna pod střechu?
Známý Červený seznam ohrožených druhů se netýká jen fauny. Vyhynutím je podle globální analýzy Mezinárodního svazu ochrany přírody ohrožena i více než třetina světových druhů stromů.
Švédští vědci vyvinuli novou technologii, která by mohla znamenat průlom v boji proti antibiotické rezistenci, zejména při zavádění implantátů, jako jsou kyčelní nebo kolenní náhrady. Nová technologie využívá nanotyčinky zlata, které se zahřívají pomocí blízkého infračerveného světla.
V dubnu 2029 se Zemi přiblíží 450 metrů velká planetka Apophis. Zatímco pro nás půjde hlavně o zajímavou podívanou, úplně bez následků se podle nové studie tento blízký průlet neobejde.
Hlavním úkolem skafandru je ochránit nositele proti vnějším, často extrémním vlivům, které přitom mohou být očekávané – jako třeba výstup do otevřeného prostoru – nebo neočekávané, například v podobě dekomprese kosmické lodi. Ne všechny skafandry to v minulosti splňovaly.
V září 1943 musel na pláži nedaleko italského Salerna nouzově přistát osobní stroj poručíka Carrolla A. Prybyla. Co bylo příčinou zkázy jeho Spitfiru ale není úplně jasné.
Dlouhé dějiny Řádu zlatého rouna se začaly psát v 15. století v Bruggách. Mezi jeho nositele patří Ludvík Jagellonský, Rudolf II., Nicolas Sarkozy nebo třeba Karel Schwarzenberg.
Když před 5,5 milionu let takřka vyschlo Středozemní moře, nastala epizoda největšího vymírání od doby, kdy před 66 miliony roků vyhubil dopad meteoritu dinosaury. Jak dokázal mořský život odolávat tváří v tvář tak rozsáhlé krizi?
Archeogenetici prozkoumali DNA z úlomků kostí ve 14 odlitcích těl obyvatel římských Pompejí, kteří téměř před 2 000 lety skončili pod mocnou vrstvou žhavého popela.
Na základě dat ze sondy LRO identifikovali vědci světlé oblasti v kráterech poblíž jižního pólu Měsíce, které jsou dostatečně chladné, aby se na jejich povrchu vyskytoval led.
V polovině 14. století udeřila na anglickou metropoli černá smrt. Morová nákaza se neúprosně šířila a kosila vše živé. Dalo se v nastalém zmaru vyhnout smrti? Jak vypadal tehdejší recept na přežití?