Člověk vyšlechtil množství psích plemen. Od neúnavných pracantů po gaučové povaleče, velké, dlouhé, tenké i zavalité, s chlupem i bez. Která oplývají největší láskou k lidem?
Ve Španělsku je téměř 3 000 vylidněných vesnic, většina z nich na severu země. Vesnice duchů přitahují stále více dobrodruhů a turistů. Do některých se díky tomu dokonce vrací život.
Byla to dobrodružná doba objevování světa, obsazování nových území, honby za zlatem, otroky, misionářstvím, dovozem exotických koření. Zásadní roli v ní sehrál Jindřich Mořeplavec.
Pryskyřice dokáže uchovat i měkké tkáně a díky tomu mají vědci k dispozici nejstarší spermie na světě. Měla je u sebe samička lasturnatky, kterou nalezli v jantaru z Myanmaru a jsou staré miliony let.
Kovboj s kolty zavěšenými proklatě nízko beze slova prochází ztichlým saloonem za zlověstného cinkání ostruh… Kdo by neznal takovou scénu z westernových filmů?
Kovboj s kolty zavěšenými proklatě nízko beze slova prochází ztichlým saloonem za zlověstného cinkání ostruh… Kdo by neznal takovou scénu z westernových filmů?
Drobný pták je mistr letec a rekordman v letu na dlouhých tratích. Za život nalétá jako na Měsíc a zpátky třikrát. Při letu navíc obdivuhodně šetří energii, a když je potřeba, tak i krade potravu.
Do jednoho z přírodních divů světa, obrovské zóny skal, vody a lesů, směřují každoročně miliony turistů. Grand Canyonu se máloco vyrovná, musíte ho zažít, ideálně vstoupit do jeho útrob.
Kosmická sonda Psyche vyslala k Zemi přesnou laserovou zprávu ze závratné vzdálenosti 16 milionů kilometrů. Podle odborníků NASA je to jakoby někdo laserovým ukazovátkem trefil pohybující se minci na jeden kilometr.
Jen si tak sedět s notebookem na pláži nebo pozorovat západ slunce nad Atlantikem. Dát si pho přímo v bistru ve Vietnamu. Nestýská se ale digitálním nomádům o Vánocích po rodině a smaženém kaprovi?
Že některé rostliny využívají mravence k šíření svých semen, vědci vědí a mají pro to i název. Ale že se do toho mohou přimíchat i vosy a duběnky, na to přišel úplně náhodou malý chlapec.
Z Kanárských ostrovů se pro mnohé stala destinace pro pravidelný zimní útěk před plískanicemi a teplotami pod nulou. Ostrovy ležící kousek od Maroka nabízejí pro zimní relax celou řadu lákadel.
Na Novém Zélandu vyplavilo moře opravdový poklad. Mrtvého vorvaňovce, který je tak vzácný, že ho dosud nikdo nespatřil živého. Pitva je jedinečnou příležitostí, jak se dozvědět o tajemném druhu něco více.
Nejdražší soukromé letadlo světa, speciálně upravený Airbus A380, si nechal v roce 2007 vyrobit saúdský princ Alwaleed Bin Talal al-Saúd. Cena stroje nakonec přesáhla 600 milionů dolarů a dnes s ním už létá někdo jiný.
Austrálie se stává absolutním světovým královstvím železné rudy. Její geologové tam nedávno na západě země objevili největší ložisko železné rudy planety. Má to několik zásadních důsledků – jedním z nich je, že nález zpochybňuje zažité teorie o tvorbě nerostů na Zemi.
Vánoční stromky jsou neodmyslitelnou součástí sváteční atmosféry po celém světě a každý má vlastní představu o tom, jak má vypadat ten nej stromeček. Které stromy lámou rekordy?
Zatímco jiní budují vzdušné zámky a vymýšlejí rekordy na papíře, v Norsku se dali do práce a bez velkých okolků staví tunel, který změní způsob cestování. Pomalá jízda podél pobřeží může být zajímavá pro turisty, pro ostatní je však úporná.
Obrázky jako z Ladových pohlednic – chaloupky se zasněženými střechami, na dvoře stojí sněhulák a z kopce radostně sjíždějí děti na sáňkách. Tak takhle už obvykle Vánoce v Česku nevypadají.
Gastein je velmi multifunkční a multizážitková zimní oblast, kde se nikdo nebude nudit. Dýchá tu císařská historie s lázněmi, krásná, dramatická příroda.
Snad že posouvá kurzorem po monitoru rychlostí myši prchající před kočkou? Nebo že má tvar a velikost podobné tělíčku nenechavého hryzce? Chyba lávky – název dostala díky kabelu, který ji spojoval s počítačem a připomínal myší ocásek.
Zvykli jsme si na teploměr za oknem i v podpaží. Po švédském astronomu, geodetovi a fyzikovi Andersu Celsiovi jsme pojmenovali jeho stupnici. Málokdo však ví, že Celsiův přístroj měřil teplotu obráceně.
Andělíčci, stromečky, záplava balíčků s dárečky. Motivy vánočních pohlednic se měnily v průběhu času, dnes už je téměř vytlačily audiovizuální pozdravy posílané přes mobil. Kde si dodnes masově posílají papírová přání? A odkud se vlastně vzala?
Po desetiletí se doporučovalo humry vařit zaživa, v posledních letech se ale ukazuje, že je lidstvo jen systémově mučilo. Jak se tedy mají usmrtit bezbolestně?
Ze světa chodí naštěstí i dobré zprávy. Třeba o tom, jak v Japonsku odhalili zloděje botiček v mateřské školce. Po týdnech zmatku a nejistoty policie zjistila, že zlodějem nebyl člověk, ale lasička.
V sousedním Německu, ale i v jiných zemích a u nás, zdobí v adventním období domy velká hvězda, která má ostnů málem víc než ježek. Herrnhutská nebo také ochranovská hvězda má zajímavou minulost.
Společnost Dolomiti Superski, které se podařilo sjednotit 12 údolí Dolomit do jediného systému, byla založena v roce 1973. Od roku 1974 funguje, stále se zdokonaluje a rozrůstá. Tehdy málokdo tušil, jak významná instituce se zrodila.
Paleontologové na Novém Zélandu objevili fosilii ryboještěra ichtyosaura. Před desítkami milionů let to byl rozšířený mořský predátor, který nebyl příliš velký, dorůstal délky 3 metrů. Byl to ale plaz hodně podobný rybám, jehož studiem můžeme lépe porozumět vývojovým změnám v dávném období.
Čas od času přicházejí různí inovátoři s návrhy na vybudování tunelu, který by spojil USA s Velkou Británií pod Atlantským oceánem. Myšlenka stará sto let se teď objevila znovu.
Anthony Frederick Thomas Hudson zemřel 7. září 2014 ve věku sedmdesáti let. Běžný návštěvník, který usedne na jeho vzpomínkovou lavičku, se dozví jeho věk a fakt, že sloužil jako Senior Sergeant, což je praporčická hodnost u federální policie.
Rýžování zlata je dnes hlavně zábavou pro dobrodruhy milující atmosféru Divokého západu. Když se na konci 19. století roznesla zpráva, že na Yukonu lze najít zlato a pohádkově zbohatnout, desetitisíce lidí se chopily pánviček a vyrazily do kanadského eldoráda. Severní vítr je ale krutý.
Nedávné studie upozorňují, že cestování může zvýšit dlouhověkost. Má to hned několik důvodů. Jedny z hlavních spočívají v jiném nastavení mozku a v tom, že ten, kdo cestuje, velmi často žije i aktivnějším a zdravějším způsobem života. To všechno se počítá.
Oceňovaný snímek oka velryby jako by ukazoval celou hloubku oceánů. Bohužel se stal symbolem hloubky smutku, kterou za sebou zanechala zbytečná smrt mladé velryby, za kterou může turismus a spěch.
Kouzlo pohádek, kde vítězí dobro nad zlem, je nejspíš nesmrtelné. Příběhy napsané významnými světovými autory však často nekončívají úplně optimisticky. A sníh nebo led mívají spoustu jiných významů než jen krásnou zimní atmosféru.
Na českou skupinu lyžařů spadla v úterý v rakouském Hochfügenu lavina, jeden byl těžce zraněn. Ukažme si, kde k neštěstí došlo, co to je za zónu a proč i na začátku zimy, kdy nemusí být tolik sněhu, může být volný terén nebezpečný.
Hned po válce začal opravdový boom zaoceánských dopravních letů. Přes moře létaly hydroplány, dakoty, ale prvním opravdu efektivním dopravním letadlem se stal americký čtyřmotorový vrtulový Lockheed „Connie“ Constellation.
Londýnská zoo pomáhá s mimořádným případem. Přijala drobné žabky pojmenované po Charlesi Darwinovi, které přiletěly do Londýna z Chile, kde jim hrozila smrtící houba.
Po letech odolávání se mistrovské dílo Gabriela Garcíi Márqueze Sto roků samoty dočká filmové adaptace. Kde bylo slavné Macondo a která místa spisovatele ovlivnila a inspirovala?
Pokud jste viděli film Marťan a zoufalou snahu o pěstování rostlin nutných k přežití, tak tohle je podobný příběh. Jen se jeho první část odehrála na Zemi a nikoliv na Marsu.
Má něco málo přes 600 obyvatel, leží dvě hodiny jízdy autem od Londýna ve zvlněné krajině mezi Oxfordem a Gloucesterem a většina lidí na světě o ní nikdy neslyšela. Vesnička Bibury však hned každému učaruje a prý patří dokonce k nejkrásnějším na světě.
Zahlédnout loděnky Nautilus belauensis se vědci v Palau snažili dlouhých 15 let. Nakonec se až při posledním ponoru sezóny dostavily před kamery podmořského robota hned čtyři tyto živoucí fosilie.
Kdyby zmizel mořský led v Severním ledovém oceánu, mělo by to důsledky i pro střední Evropu, varují vědci. Mohlo by to přinést častější extrémy počasí, jako jsou vlny veder a silné bouře.
Aralské jezero je otřesným příkladem necitlivého lidského hospodaření. Jezero nacházející se na hranicích Kazachstánu a Uzbekistánu bývalo druhým největším v Asii a čtvrtým největším světa.
Krysa má pověst nečistého zvířete roznášejícího mor. Ovšem čím dál častěji se stává pomocníkem, kterého se bojí pašeráci a vadí lékařům praktikujícím tradiční čínskou medicínu.
Výluh z čajovníkových lístků se stal jedním z celosvětově nejpopulárnějších nápojů světa. Příběh čajového jména sahá do filipínské Manily v 17. století.
Ve střední Evropě míváme špatnou náladu ze začínající zimy. V severokanadském Inuviku, druhém nejvzdálenějším místě, kam se dá v Severozápadních teritoriích dojet autem, to mají jinak. Zima začíná v říjnu, končí v květnu. Teď, před pár dny, se navíc celý sever ponořil do hluboké tmy.
V rozlehlých bažinách národního parku Everglades se daří zavlečeným krajtám, které decimují zvěř. Obří škrtiči dokážou roztáhnout tlamu do neuvěřitelných rozměrů. Pak spolknou násobně větší kořist.
Už vás napadlo, jaká je nejméně obydlená země (území) na světě? Tady je malý žebříček „vítězů“. První místo nejmenší hustoty osídlení drží suverénně, ale ne moc překvapivě, Grónsko (0,14 lidí/km²), které je součástí Dánska.
Černobylská vyloučená zóna je příležitostí pro vědce zkoumající následky radiace. Nyní se zaměřili na výzkum DNA volně žijících psů, kterých jsou zde stovky. Jaké změny skrývá a k čemu psům slouží?