Narodí-li se donošené dítě přirozenou cestou a bez použití sedativ, můžeme u něj během prvních devadesáti minut po porodu pozorovat schopnosti, které se po této krátké době ztrácejí.
Když se vaše děťátko narodí a není všechno tak, jak jste si představovali, uvědomte si, že na to nejste sami. Existují organizace, které se snaží rodinám s postiženým dítětem pomoci.
Boule na hlavě, odřené kolínko, modřiny… Takováhle „bebíčka“ k aktivitám malého všetečky prostě patří. Jak je ošetřit, aby vaše děťátko co nejméně trápily?
Také máte kamarádky či známé, které po porodu otěhotněly, aniž by vůbec dostaly menstruaci? Takové neplánované situaci se však dá předejít: vhodně zvolenou včasnou antikoncepcí.
Výživa v období kojení je nejdůležitější v prvních šesti měsících pro matku i kojené dítě. Pozor! Nedostatek některých živin ve stravě matky se může u kojence projevit i drobnými vývojovými odchylkami.
Mnoho nastávajících maminek zažívá v různé míře úzkost a nejistotu. Mají obavy nejen o hladký průběh těhotenství a zdraví svého děťátka, ale bojí se také bolesti při porodu a porodních komplikací. Co když strach přeroste únosnou mez?
V praxi se setkáváme s přibývajícím počtem žen, pro které byl porod, ať už spontánní či operativní, natolik traumatickým zážitkem, že se jim nedaří vlastními silami vypořádat se s emočními důsledky. Ukazuje se mimořádná užitečnost specializované péče – psychogynekologie.
Porod je jistě v životě ženy jedním z největších zážitků. Většina těhotných se snaží získat co nejvíce informací, vyptává se známých a příbuzných a ti většinou rodičku vyděsí k smrti. Ovšem to, že se porodu bojíme, je přirozené, s tímto pocitem se dá totiž dále pracovat, a to ve váš prospěch. Nepanikařte proto.
Znáte snad člověka, který by nikdy neměl strach? Obavy z porodu jsou pochopitelné o to víc, protože jde o skutečně mimořádnou událost, mnohdy ještě nezažitou zkušenost a taky odpovědnost za někoho, kdo je na nás zcela závislý.
Novorozenecká a kojenecká kůže je méně odolná vůči nepříznivým vnějším vlivům než kůže většího dítěte nebo dospělého. Její povrchní vrstva (pokožka) je tenčí a na jejím povrchu ještě není dostatečně vyvinutý kyselý ochranný tukový plášť.
Máte doma malé, čiperné a zvědavé děti, které dychtivě objevují okolní svět? Máme pro vás devět tipů, jak malé průzkumníky ochránit před zbytečným úrazem. Například obsah některých zásuvek v našem bytě může být pro malé děti velmi nebezpečný. Ať už je to zásuvka s noži v kuchyni nebo s potřebami na šití. Existuje několik druhů uzávěrů a blokujících prvků.
Málokterá nastávající maminka může říct, že nemá z porodu žádný strach. Bát se je normální, zvlášť v takové životní situaci. Ovšem pokud je tento strach až chorobný, který vlastními silami, nebo s pomocí druhých nepřekoná, tak jde o tokofobii.
Některé věci bereme tak nějak samozřejmě. Například to, že ke klukům patří modrá, k holčičkám zase růžová. Nebo… když se naše mrně uhodí, zcela intuitivně mu bolístku pofoukáme. Proč tomu tak je?
Dětské narozeniny jsou významnou událostí v životě každé rodiny. A je úplně jedno, zda jde o ty první nebo třeba osmé. Děti se na ně těší téměř celý rok a již několik měsíců před významným dnem počítají dny v kalendáři. Připravili jsme pro vás několik tipů, jak uspořádat oslavu pro ty nejmenší tak, aby si ji užily děti i vy dospělí.
Ten výjimečný den je tady. První samostatné krůčky. Někoho to potká už v devíti měsících, jiný si třeba dalších devět počká. Všechno má svůj čas, nic se nesmí uspěchat. Udělat první samostatný krok v životě, to předpokládá náležitou předehru.
„Ráda vzpomínám na jeden z mých prvních doprovodů, kdy jsem ještě neměla v roli duly příliš zkušeností, ale o to více jsem byla na každý doprovod natěšená. Tenkrát se jednalo o druhorodičku, sympatickou mladou ženu. Porodní plán jsme pečlivě připravily již tři měsíce před termínem,“ vzpomíná dula Irena Placerová a pokračuje.
Když vidíme, jak je miminko ve vodě šťastné, nejraději bychom se ve vaně cachtali s ním. Tak uvažuje část rodičů. Jiní zase společnou koupel zatracují. Co je tedy správně?
Musíte mít silnou empatii, vzdělání, schopnost potlačit vlastní potřeby. Být vždy k dispozici. Když se klientka rozhodne a její přístup není vaším šálkem čaje, stejně stojíte na její straně. Vaším úkolem je pomoci jí přivést na svět dítě v klidu.
Motivací pro práci duly byly moje vlastní zkušenosti s porody. Svoje první tři syny jsem přivedla na svět ještě za minulého režimu a nejmladšího benjamínka po revoluci. To mi umožnilo porovnávat různou úroveň péče a přístupu personálu k rodičkám.
Přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky 2. LF UK a FN Motol MUDr. Roman Chmel odpovídal na otázky týkající se péče o těhotné a rodící ženy, a hlavně o počtu těchto medicínských sledování.
Kterou vybrat porodnici? Jedna z nejčastějších otázek budoucích maminek. A spolu s ní přichází hned druhá: mám rodit ve velké „továrně na děti“, nebo dám raději přednost malé útulné porodnici?
Rozhodně dítě nekárejte za to, že všechno nesnědlo. Vy také nemáte pokaždé stejnou chuť k jídlu. Navíc ztráta chuti k jídlu může být jednou z prvních známek nemoci.
S hledáním vhodné porodnice je dobré začít s předstihem. Tak, abychom ji stačili v klidu navštívit a vše probrat s personálem na místě. Je dobré porodnici s předstihem navštívit, abychom se zeptali na věci, které nás zajímají.
Kateřina se tak bála porodu, že zpočátku své těhotenství ignorovala. Pak zase uvažovala o císařském řezu. Během "normálního" porodu se však stal malý zázrak...
Jen člověk se může vyjadřovat řečí. Prostřednictvím řeči sdělujeme své pocity, myšlenky, řečí vyjadřujeme radost, strach, lásku, ale také smutek či neštěstí. Řeč se začíná u miminka vyvíjet, jakmile přijde na svět. V průběhu života se kultivuje a dále rozvíjí. Její základy se vytvářejí v prvních sedmi letech života.
Většina maminek narazí na problém, který umí znepříjemnit dny i noci. Miminko bolí bříško a často pláče. Zvlášť maminky prvních dětí se mohou cítit bezradně.
Trpí vaše dítě atopickým ekzémem? Trápí vás otázky, jak vůbec atopický ekzém, který sužuje zhruba dvacet procent dětí, vzniká, jak probíhá, jak se léčí? Onemocnění označujeme mnoha názvy.
Porod může být pro ženu úžasnou a obohacující zkušeností, která zvýší její sebevědomí i sebeúctu. Porod však může být také zážitkem, který v ženě vyvolá pocity viny a selhání a v některých případech může vést až k rozvoji závažných psychických obtíží.
Že život bez dětí není úplný si Alena uvědomila, když jí bylo třicet dva let. Vysadila tedy antikoncepci, kterou několik let brala a s manželem začali „pracovat“ na miminku.
Jak vypadají první minuty, hodiny a dny poté, co dojde ke spojení spermie s vajíčkem? Současná medicína odpověď na tuto otázku nabízí a poodhaluje nám tak roušku tajemství největšího zázraku planety Země – vzniku nového života.
Je to jako blesk z čistého nebe. Těšíte se ze svého těhotenství, ale při banální kontrole vám lékař oznámí, že miminko není v pořádku. Téměř ze dne na den se musíte rozhodnout, co dál. Mám si dítě nechat, i když bude postižené nebo nemocné?
Příchod druhého dítěte do rodiny je trochu jinou premiérou, než tomu bylo u jeho staršího sourozence. Rodiče už mají své zkušenosti s péčí o miminko, teď se budou učit svou lásku spravedlivě dělit a zvládat novou situaci. Je možné se na to teoreticky připravit?
Dula je starý řecký název, který se dnes používá pro speciálně vyškolenou ženu, jež poskytuje především psychickou, ale i fyzickou oporu matce, a přispívá k dobrému startu nové rodiny.
Maminka Češka, tatínek Angličan. Anebo jinak. Už i u nás žije dost národnostně smíšených rodin. A pokud mají děti, vyvstane problém, jakým jazykem na ně mluvit.
Někdy ve snaze zabezpečit dětem co nejlepší podmínky k životu zapomínáme na to nejdůležitější – že čerstvě narozený človíček víc než všechny lékařské i materiální vymoženosti světa potřebuje jedno – láskyplnou pozornost a přítomnost matky. Chcete důkaz?
Přestože od koupání novorozence přímo na porodním sále se již v našich porodnicích ustupuje, stále přetrvává rutinní přístup k ošetřování čerstvě narozených miminek, který je charakteristický silným důrazem na hygienu.
Jak vypadá péče o dvojčata či „vícerčata“? Odpověď je zdánlivě jednoduchá. Stejně, jen je práce dvojnásob…trojnásob... Nikoli. Ve skutečnosti je to složitější.
Tři až pět dní zavřená v porodnici, šest týdnů doma s procházkami jen v nejbližším okolí a předtím třicet let stále někde. Dá se to přežít? To víte, že dá, ale nebojte se pak vyrazit! Mému prvnímu jednodennímu výletu s miminkem předcházela důkladná příprava a vyplatilo se.
Je potřebný pro činnost krevního oběhu, srážlivost krve a podporuje správnou činnost nervové soustavy matky i plodu. Pomáhá proti těhotenskému vysokému tlaku a poskytuje úlevu od křečí dolních končetin, které se mohou v těhotenství objevit.
Ukončit kojení bývá těžké rozhodnutí. Zejména, když má matka mléka dost, ráda by se věnovala svým aktivitám, ale dítě vyžaduje prs stále, i když se mu blíží druhé narozeniny.
Mateřství je radostná událost, ale také pěkně náročný úkol. Přivede ženu do mnoha zcela nových situací. Jak to brilantně zvládnout v pohodě s klidem? Najměte si dulu! Kdo že to je?
Děti nyní již ovládají plno dovedností v různých oblastech vývoje. Jak nových dovedností přibývá, začínají se naši malí od sebe ve vývoji výrazněji odlišovat.
Vaše partnerka se celé těhotenství intenzivně připravuje na narození miminka, ale to nic nemění na tom, že se porodu přirozeně obává. Právě v tuto dobu byste měli být její oporou a s jejími obavami jí pomoci.
Mnoho mužů zachvátí panika, když uslyší slovo spermiogram. My ženy tuto reakci často nechápeme a potřebujeme pomoct. Zeptali jsme se proto odborníka, co by ženám v takové situaci poradil.
Baby-blues, tedy poporodní splín, bývá ne zvlášť příjemnou výsadou žen. Ovšem i mnozí tatínkové se těžko srovnávají s převratnou změnou, jakou znamená příchod potomka. Jen se o tom většinou stydí mluvit.
Jste čerstvý tatínek a miminko vám obrátilo svět vzhůru nohama? Smiřte se s tím, že svou pozornost začnete dělit dvěma. Navždy. Navíc vaše žena prožívá složité období. Své ženě můžete snadno pomoci a vzájemně překonat případné problémy. Jak?
Američtí vědci objevili gen, který má spojitost s některými případy časného úmrtí novorozenců, kdy se dítě rodí s vadou zvanou syndrom polydaktilie (více prstů) a krátkých žeber.
Porod je přirozený přírodou řízený proces, který se naplánovat nedá. Přesto je důležité mít sestavený porodní plán. Což je soupis přání, jak by měl váš porod ideálně probíhat.