Před 1 hodinou
Pane starosto, co je podle vás hlavním benefitem Bystrovan? Obec leží jen malý kousek od Olomouce, takže je s městem téměř propojená, přesto ale nabízí velmi klidné a příjemné bydlení. Do města je to kousek autem, ale i hromadnou dopravou jste v centru za chviličku. Kombinují se zde tedy výhody města s výhodami klidné venkovské obce, a právě ten klid je podle mnoha lidí takovým naším klenotem. Nyní nám navíc restartoval Horizont Park. Aha, ten byl dlouho mimo provoz, že? Ano, skoro deset let nefungoval, bylo to de facto mrtvé území. Teď tu mají otevřeno šest dní v týdnu, pořádají různé akce, některé opravdu špičkové. Každý týden lákají na nějaký speciálně zaměřený program. To je teď asi hlavní atrakce Bystrovan. My jsme moc rádi, že Horizont znovu funguje, a navíc velmi dobře. Kromě krásného parkového areálu návštěvníky čekají i zvířata, provozovatelé Horizontu totiž zahájili spolupráci se Zoo Olomouc a dávají zde prostor zvířatům, která zoologická zahrada z hlediska dalšího chovu nepotřebuje. Snažíme se s nimi jako obec jednat o dalším rozvoji areálu. Mám ale pocit, že ke květinové výzdobě se připojuje i obec. Na návsi to tedy kvete docela vydatně… Snažíme se dělat maximum pro lepší vzhled veřejných prostranství. Nejde jen o centrum obce, ale i okolí řeky Bystřice. Postupně řešíme parkové úpravy podél Bystřičky, začali jsme nad horním splavem, kde byla léta letoucí opravdová džungle, kam by nikdo se zdravým rozumem dobrovolně nechodil. Více než třicet let to tam nikdo neřešil a neudržoval, nám se povedlo z toho vytvořit docela sympatický lesopark. Prořezali jsme stromy a náletové dřeviny, které tam nepatří, udělali jsme mlátové chodníčky a výsledek je fajn. Není to vyloženě park typu olomoucké Flory, ale je to hezky upravené místo, kterým se člověk rád projde nebo tudy jede na kole. V současné době pokračujeme ve stejném duchu ve směru k Olomouci, okolo pomníku amerických letců až na konec našeho katastru, což je u Pavelkovy ulice v Olomouci. Vzniká tak příjemná stezka pro chodce i pro cyklisty. A ta náves? Různé parkové úpravy a výsadby nových záhonů a stromů děláme průběžně. Na obecním rynku, jak já tomu říkám, i na dalších místech stále něco drobného budujeme. Nemusí to být nic obrovského, žádné ohromující investiční akce, prostě vždy někde kus veřejného prostranství vyčistíme, dáme tam nějakou kamennou výzdobu, štěrk a lavičky, přidáme květiny a ono to udělá obrovský efekt. Lidé lavičky využívají, cítí se příjemně a to je cílem. Myslím si, že není nutné dávat do těchto postupných úprav miliony korun, tyto věci se dají udělat jednodušším způsobem, a přesto pěkně a funkčně, a v našem případě i bez dotací. Spoustu práce zvládneme udělat sami, kolegyně a kolegové ze zastupitelstva, lidé z obecního úřadu… Bystrovany jsou jen kousek od krajského města, určitě tu máte výraznou část nových obyvatel. Dá se nějak vyčíslit poměr starousedlíků a těch nových a popsat jejich vztahy? Odhadl bych to tak, že poměr je minimálně padesát na padesát. Než začaly větší výstavby, žilo v Bystrovanech okolo 500 lidí, dnes máme zhruba tisícovku obyvatel. Vztahy se mění. Zpočátku to bylo docela rozdělené. Ještě před nějakými pěti šesti lety to bylo tak, že starousedlíci občas říkávali, vy jste tu noví, vy nám tak budete něco povídat, vždycky to bylo takhle a bude to tak i dál, bude to po našem. Jak tu ale lidé žijí dlouho spolu, mají zde děti, které tu vyrůstají, zažívají společné aktivity a dávají se dohromady, rozdíly se stírají. Hrají v tomto roli i nějaké akce, které zde pořádáte? My v Bystrovanech nepořádáme hudební festivaly ani jiné velkolepé akce a myslím, že je ani nepotřebujeme. Je to odsud kousek do Olomouce nebo do Velké Bystřice, a mimochodem kd